Hlavní navigace

Co se může stát, pokud se britští voliči vysloví pro odchod z EU?

20. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podle Economist Intelligence Unit by v případě Brexitu maloobchodní tržby ve Velké Británii klesly o 3 %.

Čtvrteční tragická událost v podobě zastřelení labouristické poslankyně Jo Fox – zastánkyně setrvání Velké Británie v EU (kampaň „Remain“) – přinesla na akciové trhy i mezi sázkaře uklidnění. Pravděpodobnost setrvání v EU vzrostla z 62 % na 75 %. Zastánci obou táborů ve čtvrtek i v pátek přerušili své kampaně a obnovili je až v sobotu. Příznivci „Remain“ by měli i nadále přicházet s faktickými varovnými informacemi. Jako například společnost Economist Intelligence Unit vydala prognózu, jak moc by utrpěly maloobchodní tržby ve Velké Británii. Zejména očekávaný 3% pokles v příštím roce je více než varovný.

CO SE MŮŽE STÁT, POKUD SE VOLIČI VYSLOVÍ PRO ODCHOD Z EU (KAMPAŇ „LEAVE“)?

skoleni_29_6

-    První dny ani týdny se nic nestane, protože referendum není právně závazné ani vůči britským politikům, ani vůči EU.
-    Neexistuje jasný postup, jak dál. Pro vystoupení z EU může referendum postačovat, ale vzhledem k tomu, že žádost o vystoupení podává vláda, pak by s největší pravděpodobností oficiální žádosti předcházelo hlasování parlamentu.
-    Je pravděpodobné, že by odstoupil premiér Cameron, padla by vláda a mohlo by následovat opakované referendum.
-    Nebo by po vítězství („Leave“) Velká Británie vyjednala s EU nové podmínky v členství a referendum by se opakovalo.

Pokud by ale přece jen parlament Brexit odsouhlasil, pak by započal vyjednávací proces trvající nejdéle dva roky ukončený výstupem Británie z unie. Během této doby se Velká Británie nemůže účastnit hlasování a nemůže vzít žádost zpět.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).