Hlavní navigace

Co přinese dohoda mezi Ruskem a OPECem?

17. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Jediné co producentům zbývá ve chvílích, kdy poptávka po ropě je stabilní a její nabídka ji převyšuje, je začít „utahovat“ kohouty a posunout cenu výše nabídkovým šokem – tedy omezením produkce.

Jedná se po dlouhé době o první konkrétní krok těžařů ropy se současnou situací „něco“ udělat. Jediné co producentům zbývá ve chvílích, kdy poptávka po ropě je stabilní a její nabídka ji převyšuje je začít „utahovat“ kohouty a posunout cenu výše nabídkovým šokem – tedy omezením produkce. To jak se toto opatření projeví v ceně černého zlata je otázkou hlavně s ohledem na současné zásoby ropy jednotlivých států a hlavně bude záležet na tom, jak jednotlivý účastníci dohody tuto dohodu budou respektovat a dodržovat. Pokud současní účastníci dohody omezení těžby dodrží a zástupci Saudské Arábie přesvědčí i ostatní velké hráče na trhu k omezení jistě to bude mít vliv na růst ceny ropy.

skoleni_29_6

Český spotřebitel může být zatím naprosto v klidu a užívat si po 7 letech obdobní, kdy se pohonné hmoty stále zlevňují a nezdražují. Za poslední rok je totiž rozdíl na 1l benzínu okolo 10 Kč což jistě pozná velice příznivě každý z nás. Samozřejmě je nízká cena pohonných hmot znát i u podnikatelů, kterým se výrazně snížila cena vstupní suroviny a dopravci z toho jen těží. Pro spotřebitele je tedy nízká cena ropy jen dobrá zpráva. Obecně nízká cena ropy je dobrá zpráva pro všechny státy, které tuto surovinu dováží. Pro státy které ji těží je situace naprosto opačná.

Komu nízká cena ropy na jednu stranu i u nás moc nevoní tak je ČNB, jelikož cena ropy významně vstupu do výpočtu inflace a honba ČNB za 2% inflačním cílem se tak značně komplikuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).