Hlavní navigace

Co přinese bankovní unie?

Martin Lobotka

Ministři financí zemí Eurozóny se nakonec dohodli na mechanismu, kterým by měly být řešeny banky, které se dostanou do problémů.

Doba čtení: 2 minuty

• Ministři financí zemí Eurozóny se nakonec dohodli na mechanismu, kterým by měly být řešeny banky, které se dostanou do problémů. Spor se točil okolo toho, jak se budou krýt náklady na záchranu padlých bank. Dohoda nakonec zní tak, že pro tyto účely vznikne fond (SRF), do kterého samy banky postupně během 10 let dodají 55 mld. EUR. V překlenovacím období si vlády budou muset pomoci tím, že zavedou mimořádnou daň na sektor. Až pokud ani to nebude stačit, sáhne vláda státní kasy. A pokud na to nebude mít, může si půjčit z ESM. Až bude SRF plně fungovat, bude si v případě potřeby moct sám půjčovat na trhu.

FED včera začal exit z extra volné MP, když snížil tempo odkupu dluhopisů (MBS+Treasury) v rámci QE z 85 mld. USD / měs. Na 75 mld. To je malá změna, navíc ji FED doprovází slovy, že „asi bude vhodné ponechat úrokové sazby na nule i poté, co nezaměstnanost klesne pod 6,5%“. Navíc FED dodal, že snižování tempa bude probíhat postupně v průběhu dalších roku. FED z toho totiž jasně chce mít kontrolovaný proces a v případě, že se oživení zadrhne, zasáhne. Reakce trhu nebyla malá, ale ani nijak masivní – dolar se dostal pod 1,37 (stále je to moc,zvažte short), SP500, povzbuzen tím, že FED vidí ekonomiku dobře, uzavřel na novém maximu.
• Německý index nálady mezi podnikateli následoval včerejší ZEW a v pondělí zveřejněný PMI, když v prosinci rostl z listopadových 109,3 na 109,5. Výhled na růst německého průmyslu a celé ekonomiky tak je solidní, což je dobrá zpráva pro české exportéry. Těm by navíc měla ještě pomoci slabší koruna.
• Koruna se podle nás chová poněkud iracionálně, což nás vedlo k otevření investičního doporučení sázejícího na její posílení k hranici 27,0 stanovenou ČNB. Pro takto slabé úrovně (27,70) nevidíme důvod. Bez intervencí by koruna měla být někde okolo 25,0. Navíc: BÚ je OK, intervence by ho navíc mohly ve 2014 dostat do plusu; ekonomika se nehorší; předstihové indikátory se lepší; fiskální restrikce skončila (a otočí se zřejmě v lehkou expanzi). Posun cíle ČNB k ještě slabším hodnotám vidíme jako velmi málo pravděpodobný.

• Polský průmysl sice v listopadu trochu zvolnila (z 4,4% na 2,9%), zpomalení jde ale na vrub nižšímu počtu pracovních dní. V kombinaci se stále se lepšícím PMI a rostoucími zahraničními objednávkami tak včerejší číslo podporuje příběh o pokračujícím postupném oživení. Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 1,5%. Pro CB jde o neutrální data, která by neměla ovlivnit ani rétoriku jejich členů. Nejbližší změnu (zvýšení) sazeb tak čekáme nejdříve ve 4Q14

Našli jste v článku chybu?