Hlavní navigace

Co plánuje ČEZ s úrovní dividend?

4. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v pátek okomentoval plány společnosti v oblasti výše dividend. Co očekávat a jak ovlivní akcie situace v Bulharsku?

 Hlavní události

ČEZ plánuje zachovat výplatní poměr dividend na 50–60 % čistého zisku

Bulharský regulační úřad snížil ceny distribučních společností ČEZ o 6,7 %

Evropské akcie by dnes měly otevřít poklesem

Dnes se koná zasedání Euroskupiny, kde by měla být hlavním bodem jednání pomoc Kypru

Analytici Société Générale v pátek zvýšili doporučení i cílovou cenu pro akcie britské oděvní společnosti ASOS

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy v pátek mírně rostly, když většina odvětví přidávala několik desetin procenta. O více než 5 % vyletěly akcie prodejce zboží pro kutily Home Depot poté, co firma oznámila zvýšení dividendy a zpětný odkup akcií za 17 miliard dolarů do roku 2015.

Asijské trhy v nočním obchodování většinou oslabovaly pod vedením čínských akcií, které spadly v reakci na zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů, což by mělo zchladit tamní přehřívající se trh s realitami. Posilovaly naopak japonské indexy, kterým pomohlo další oslabení jenu.

ČEZ

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák řekl v pátek, že firma plánuje zachovat výplatní poměr dividend na 50–60 % čistého zisku a výši dividend oznámí v předstihu před konáním valné hromady.

Dividenda by tedy měla být v rozmezí přibližně 38–46 Kč na akcii. Naše očekávání zůstává 45 korun na akcii, tj. nezměněná úroveň oproti loňskému roku. Valná hromada ČEZ se pravděpodobně bude konat až v červnu, a proto odhadujeme, že firma zveřejní návrh na výši dividendy nejdříve v dubnu.

dan_z_prijmu

Bulharský regulační úřad v pátek oznámil snížení prodejních cen distribučních společností ČEZ od 5. března v průměru o 6,7 %.

ČEZ minulý týden prezentoval, že jeho marže činila 9,3 % konečné ceny elektřiny. Pokud by se snížení cen nedotklo jiných komponentů ceny elektřiny (podpora obnovitelných zdrojů, silová elektřina a daně), tak by se marže ČEZ mohla snížit téměř o tři čtvrtiny, což by mělo silně negativní vliv na ziskovost firmy v zemi. Připomeňme, že ČEZ loni za distribuci v Bulharsku dosáhl zisk na úrovni EBITDA 1,5 mld. Kč (téměř 2 % konsolidované EBITDA). Akcie ČEZ by na tuto zprávu mohly reagovat negativně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).