Hlavní navigace

Co nového se stalo ve světové ekonomice?

12. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čtěte shrnutí Luboše Mokráše z České spořitelny

• Žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly minulý týden nečekaně o 30 000 na 339 000. Jde o nejnižší číslo od února 2008. Zpráva je to pozitivní, tento údaj je však výrazně volatilní, takže bude potřeba počkat zda se potvrdí nebo šlo o výjimku. Varovné je, že se na podstatné části poklesu podílel jeden stát. Trh přijal údaj také opatrně.

• Brazílie podesáté za sebou snížila úrokové sazby na rekordně nízkých 7,25%. Centrální banka zároveň naznačila, že by mělo jít o poslední snížení. Část pozorovatelů se obává, že to centrální banka s uvolnění měnové politiky přehnala a že tedy hrozí rychlý růst inflace. Indonéská centrální banka naproti tomu ponechala osmý měsíc v řadě sazby beze změny na 5,75%, přestože konstatovala, že dochází ke slábnutí poptávky. Jihoafrická centrální banka konstatovala, že se rychle zhoršují vyhlídky hospodářství. Důvodem jsou stávky a nepokoje v ekonomice (doly, doprava). Důsledkem je propad hodnoty jihoafrického randu.

• Německý ministr financí Scheuble řekl na schůzce ministrů financí G-7, že Evropa udělala velký pokrok v obnově důvěry v eurozónu. Jako důvod obnovy důvěry uvedl především pokračující fiskální konsolidaci, která vedla k poklesu rozpočtového deficitu eurozóny na 3,2% HDP.

• Na schůzce ministrů financí G-7 byla probírána možnost použít rozpočtové stimuly, pokud by došlo k zabrzdění růstu v globální ekonomice. Důvodem k podobným úvahám je především situace v Evropě, která prochází recesí a roste zde nezaměstnanost.

skoleni9_11

• Podle maďarského vládního mluvčího Giro-Szasze se Maďarsko a MMF nejsou schopné dohodnout na podobě případné půjčky. Zatímco Maďaři chtějí pouze předběžnou úvěrovou linku, MMF považuje zas potřebný stand-by úvěr, který je ovšem na rozdíl od předběžné úvěrové linky podmíněný. Maďaři však nechtějí, aby byli omezování podmínkami MMF. Premiér Orbán však v interview řekl, že dohoda s MMF je blízko.

• Polský premiér Tusk požádá parlament o důvěru po tom co přednese projev k výročí svého znovuzvolení. Podpora vlády klesá, opoziční stran právu a spravedlnost má nyní podle průzkumu TNS –Polska a OBOP mírně vyšší podporu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).