Hlavní navigace

Co můžete očekávat od roku 2015?

21. 1. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: isifa.com
V lednu málokdo tušil, že sklonek roku bude hektickým obdobím ve znamení velkých změn v oblasti daňových režimů u investičního životního pojištění. Jenže to nebyly jediné změny, které uplynulý rok přinesl.

Výhled na rok 2015 očima analytiků Partners Financial Services

V České republice by se mezi hlavní zprávy 2014 daly zahrnout boj České národní banky s klesající mírou inflace a také lepší plnění státního rozpočtu s následně menší potřebou vlády si půjčovat pomocí státních dluhopisů.

Nižší míra růstu cenové hladiny je dána především poklesem cen komodit a zboží dovážených ze zahraničí a neustále utlumeným růstem našich hlavních exportních partnerů. To omezuje především exportní sílu naší otevřené ekonomiky (podíl exportu dělá cca 80 procent HDP). Plnění rozpočtu zase vede k „nedostatku“ státních dluhopisů a růstu jejich cen jdoucí ruku v ruce se snižováním jejich výnosů. Český 10tiletý státní dluhopis má teď výnos jen asi 0,60 procenta ročně. Pro běžné občany je pozitivní pokles sazeb úvěrů včetně hypotéčních, které samozřejmě s určitým zpožděním tento pokles sazeb kopírují, shrnuje Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti, a dodává: Výhled pro následující rok neslibuje žádné převratné změny. Nízká inflace by měla ještě nějaký čas vydržet, a proto nelze očekávat nějaký výraznější růst sazeb. Co se týče akciového trhu v České republice, tak ten se nadále zmenšuje a obecně přichází o výhody diverzifikace. Investoři by se tedy neměli soustředit pouze na něj, ale rozhlédnout se i v zahraničí.

O rozhýbání evropské, resp. americké, ekonomiky se snaží především tamní centrální banky. Větší úspěch lze jednoznačně připsat prozatím americkému FEDu, který již skončil s kvantitativním uvolňováním a postupný pokles míry nezaměstnanosti k 6 procentům mu otevírá možnost začít zvyšovat sazby na normální úrovně. Martin Mašát dodává: Pro srovnání, nezaměstnanost v eurozóně atakuje úroveň 12 procent. Zatím nejvýraznější prorůstový krok Evropské centrální banky je snížení sazeb pro vklady bank na mínus 0,2 procenta.

Ano, banky platí trestný úrok, pokud si ukládají u centrální banky. Obecně lze říci, že svět bude nadále sledovat kroky centrálních bank a jejich vliv na zlepšení hospodářského růstu. Jedním z klíčových témat bude boj Evropské centrální banky s nízkou inflací a její kroky na podporu hospodářství Evropské (měnové) unie. Už i díky fundamentálním datům by měly akcie přinést lepší zhodnocení než státní dluhopisy, které velmi pravděpodobně čeká smutné období.

Konkurenční výhodu musí banky hledat jinde

Predikce pro hypoteční trh se potvrdily, úrokové sazby rekordně klesly pod dvě procenta u pětiletých fixací. Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners, to komentuje: Zatímco ve státech evropské měnové unie, ale třeba i Švýcarsku pokořují úrokové sazby hranici 2 % p. a. při patnáctileté fixaci, na českém trhu sem tam nějaká banka zavítá pod tuto hranici s pětiletou fixací. Růstu sazeb v roce 2015 nic nenasvědčuje, ani nenahrává, budeme tak pravděpodobně svědky mírného poklesu v řádu setin procentního bodu. V roce 2016 očekáváme v důsledku nové směrnice EU změny procesu hypotečních úvěrů, které s sebou mohou přinést zvýšení úrokových sazeb.

Partners mají dlouhodobě desetinový podíl na trhu v oblasti sjednávání hypoték, což se potvrzuje i v letošním roce. Objem sjednaných úvěrů Partners se bude pohybovat v rozmezí 16 až 17 miliard, což je lehce nad loňským výsledkem. Určitě ale pociťujeme nárůst počtu refinancovaných úvěrů na bydlení, poměr se navýšil zhruba z jedné třetiny v loňském roce na 40 procent v letošním roce. Týká se zejména refinancování úvěrů od stavebních spořitelen směrem k bankám, které dokáží klientům nabídnout zajímavější úrokové sazby, shrnuje Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners. Tento trend, kdy se klienti chovají tržně a opravdu hledají pro sebe nejvhodnější podmínky, začíná být problematický pro stavební spořitelny, které nedokáží reagovat na snižující se úrokové sazby jako banky. Reakce spořitelen je taková, že se všemi možnými způsoby snaží klientům zabránit v odchodu, tedy refinancování úvěru jinam. Obáváme se, že tento trend bude pokračovat i v příštím roce.

Snížení úrokových sazeb již příliš prostoru pro konkurenční výhody nenabízí, banky tedy musejí hledat nové oblasti, kde budou moci snížit náklady hypoték. Úrokové sazby jsou jen jedním z mnoha faktorů, které ovlivňují celkovou výhodnost úvěru na bydlení. Velký prostor pro konkurenční výhodu vidím v různých speciálních nabídkách, například: odhad zdarma, smartphonu, jednorázovém bonusu na účet atd. Další možností je snížení či zrušení poplatku za běžný účet, který musíte mít v bance povinně k hypotečnímu úvěru. Banky, které vyjdou vstříc klientům, budou mít jasně navrch, predikuje hypoteční analytička Partners.

Druhý pilíř? Supervýhodný termíňák

Ohledně druhého pilíře se předpovědi vyplnily, k 1. lednu 2016 dojde k jeho uzavření. Díky tomuto kroku se z druhého penzijního pilíře stal naprosto bezkonkurenční termínovaný vklad s „výnosem“ v řádu stovek procent. Vláda sice definitivně stanovila termín jeho zrušení, smlouvu lze ale stále uzavřít a peníze vyvedené z prvního pilíře si poté nechat vyplatit. Ovšem pozor, těmto „spekulativním“ vstupům stát chce ještě narychlo zamezit, upozorňuje Aleš Tůma, analytik Partners. Navíc je potřeba počítat s tím, že při „vyvedení“ prostředků z druhého pilíře se adekvátně sníží i nárok na státní důchod.

Zájem o třetí pilíř je poměrně vlažný. Některé menší účastnické fondy nestihly přilákat zákonem požadovaný objem peněz a probíhá jejich slučování. Tůma doplňuje: Naprostá většina klientů využívá konzervativní strategie; mladším a dynamičtějším investorům se do doplňkového penzijního spoření moc nechce, což je škoda, protože jde o dobrý nástroj s nízkými náklady. Uvidíme, jestli v roce 2015 stát nějak upraví podmínky. Například uvažované otevření penzijního spoření pro nezletilé účastníky osobně považuji za lehce absurdní, ale úpravy jiných parametrů by mohly produkt zatraktivnit.

Investice ve fondech překonaly předkrizovou úroveň

Ke konci 3. čtvrtletí dosáhl majetek ve fondech distribuovaných členy AKAT téměř 316 miliard korun. O necelou miliardu tak padl rekord dosažený v roce 2007 před finanční krizí. Z části pomohl růst trhů, z části „osmělení“ investorů. Je to vcelku dobrá zpráva, nicméně v Evropské unii je objem fondových úspor výrazně nad předkrizovou úrovní, takže máme v investování ještě co dohánět, míní analytik Aleš Tůma. Vláda pro rozvoj kapitálového trhu stále nic moc nedělá, letos to ‚schytala‘ určitá část fondů kvalifikovaných investorů, které nově budou platit vyšší daň ze zisku. Kvůli zamezení údajným daňovým únikům tak stát postihl i zcela poctivé firmy a část sofistikovaných investorů vyžene z České republiky. 

Evropským akciím se sice příliš nedařilo, ale americký index S&P 500 posílil od začátku roku k 15. prosinci o 7,6 %, nedlouho předtím byl v plusu dokonce o 12 % (obojí bez dividend a v dolarovém vyjádření). Poraženým roku je Rusko, rubl i ruské akcie se vlivem propadu cen ropy, ale i západních sankcí, dostaly do volného pádu. Index globálních rozvíjejících se trhů přitom klesl jen o necelých 8 %. Tůma dodává: Potvrdilo se tak naše další doporučení klientům – preferovat spíše vyspělé trhy než ty exotické. I když podobné krize jako ta v Rusku jsou většinou krátkodobé, ani dlouhodobě tam nevidíme nějaký zajímavý „investiční příběh“.

V roce 2015 se bude, stejně jako už od nepaměti, na trzích střídat euforie a nervozita. Evropská ekonomika se potýká se stagnací danou mimo jiné zamrznutím růstu úvěrů. ECB proto uvažuje o vlastní verzi „QE“. Jakkoliv je reálný přínos takových opatření diskutabilní, trhy je mají rády a sázet proti centrálním bankám se obvykle moc nevyplácí. Jak by se měli ve světě plném rizik chovat investoři? Pořád stejně. Nepodléhat krátkodobým výkyvům, investovat pokud možno dlouhodobě (a pravidelně), nepodstupovat zbytečná rizika ve spekulativních obchodech a rozumně diverzifikovat, radí Tůma.

Zlato? Nula od nuly pojde

Cena zlata byla v roce 2014 poměrně volatilní. V prvním kvartálu cena vzrostla o přibližně 15 %, nicméně následně se vrátila ke klesajícímu trendu. Cena k 15. prosinci 2014 je tak na úrovni ze začátku roku. Od vrcholu dosaženého v srpnu 2011 je o zhruba 35 % níže. Je tedy jasné, že zlato nelze považovat za konzervativní investici – cena zlata historicky byla, je a bude výrazně kolísavá.

Odhadovat další vývoj je prakticky nemožné, nicméně je jasné, že se u zlata projevuje takzvaná regrese k průměru. V dlouhodobém horizontu cena zlata držela víceméně krok s inflací, nicméně v období let 2000 až 2011 rostla závratným tempem. Zatímco v roce 2000 se cena pohybovala kolem 300 dolarů za unci, v roce 2011 se pomalu blížila hranici 2000 dolarů. Po tak velkém boomu je tedy právě probíhající pokles přirozený a logický, vysvětluje Martin Tománek, investiční specialista Partners.

Těžaři zlata jsou pod velkým tlakem. Někteří producenti jsou vysoce zadlužení, musí tak hledat úspory, zavírat některé doly, zastavovat projekty, nebo prodávat aktiva. Ceny akcií těžařů prudce poklesly o desítky procent. Někteří analytici zastávají názor, že cena nemůže výrazně poklesnout pod náklady, které jsou potřebné k vyprodukování zlata. Problém spočívá v tom, že se náklady v čase mění. Pokles ceny zlata tak může potenciálně pokračovat, uzavírá Tománek.

Rychlá a nepřehledná novelizace

V životním pojištění se některé pojišťovny v průběhu roku 2014 soustředily na zpřehlednění nabídky pojištění rizik. Začaly dělit rizika na ta, která mají dlouhodobý dopad, a na rizika, která mají krátkodobý dopad. V důsledku sjednocení mužských a ženských sazeb se více pojišťoven soustředilo na segmentaci klientů podle jiných parametrů, například na „kuřáci a nekuřáci“, „zdravý životní styl“ apod.

K největšímu zásahu do smluv životního pojištění však došlo ke konci roku 2014 díky změně Zákona o daních z příjmů, která se dotkne přibližně 3,5 milionu smluv. Bohužel změna byla odsouhlasena na poslední chvíli, teprve 6. listopadu ji podepsal prezident. Klienti, ale i pojišťovny byli vystaveni velkému tlaku, uvádí pojistný analytik Partners Pavel Krejčík.

Změny budou mít vliv i na začátek roku 2015. Klienti, finanční poradci i pojišťovny se budou muset vypořádávat s novelou zákona. Na rozhodnutí, zda zvolit daňovou či nedaňovou variantu smlouvy, mají klienti čas do 31. března 2015, tedy prostoru je velmi málo. Navíc v prosinci zasáhla Česká národní banka do procesu komunikace pojišťoven směrem ke klientům, otázkou tedy zůstává, zda nedojde k další vlně dotazování se klientů na zvolení varianty.

Dle mého názoru jde o třetí negativní zásah ze strany státu do produktů, ve kterých si lidé tvoří dlouhodobé finanční rezervy. Po snížení příspěvků na stavební spoření a po nepovedené důchodové reformě omezuje stát třetí produkt, přičemž změna se dotkne zpětně již běžících smluv. Je otázka, jak dlouho ještě budou mít lidé na takové změny trpělivost, zamýšlí se Krejčík. Ačkoliv je tedy změna v podstatě krok správným směrem, určitě se nemusela uskutečnit na poslední chvíli. Zasloužila by si delší prostor pro realizaci změn a lepší komunikaci směrem k občanům ČR. Díky této změně budou, dle mého názoru, lidé méně ochotní do produktů odkládat prostředky na tvorbu dlouhodobých rezerv. Na druhou stranu životní pojištění má primárně sloužit na krytí zdravotních rizik. Možná tedy tento negativní zásah přispěje k posílení pozice rizikové složky životního pojištění.

Klidné vody zaměstnaneckých benefitů rozvířeny novelou

Nebýt novely zákona o daních z příjmů, dalo by se druhé pololetí roku 2014 v oblasti zaměstnaneckých benefitů nazvat poklidným. Novela stanovuje nová pravidla, která budou závazná jak pro retailové zákazníky, tak pro firemní klientelu, oblast tzv. příspěvků zaměstnavatele na životní pojištění. Zakazuje mimořádné výběry finančních prostředků ze smluv životního pojištění.

Tato změna přichází jako reakce ministerstva financí na časté zneužívání životního pojištění k vyplácení části mzdy právě přes pojistné smlouvy, kdy si zaměstnanci mohli pravidelně část mzdy zdarma z životního pojištění vybírat, třeba i měsíčně. Výhodou tohoto kroku bylo, že platby zaměstnavatele nepodléhaly odvodům na sociální a zdravotní pojištění. Stát novelou dává jasný signál, že vytváření finanční rezervy prostřednictvím životního pojištění bude podporováno, ale za splnění podmínky – spořit se bude na důchod, nikoliv na okamžitou spotřebu, komentuje situaci Lukáš Škopek, specialista firemních obchodů Partners.

Výhled na 1. pololetí roku 2015 je jasný. Pojistné smlouvy životního pojištění vstoupí do nových daňových režimů. Očekávat lze ukončení sjednávání životního pojištění s odkloněním mezd, takzvaných průtokáčů. Lukáš Škopek to kvituje: Za klíčové považuji stanovení jasných pravidel ze strany státu, jednotný výklad novely a především uklidnění trhu, protože toto turbulentní období rozhodně neprospívá situaci a nemá pozitivní dopad ani na firemní zákazníky. Pozitivní na tom všem je, že určitá legislativní změna byla nutná. Otázkou zůstává, zdali stávající řešení je optimální a především, zdali není moc narychlo.

Bankovní účty aneb nechci slevu zadarmo

Rok 2014 byl ve znamení zlevňování, a to zejména u velkých bank, kromě České spořitelny, která se naopak rozhodla některé poplatky zvýšit a dorovnat tak ostatní banky. Úrokové sazby na spořicích účtech klesaly a stále pozvolna klesají, hypoteční domy se předhánějí ve výši, nebo spíše níži úrokových sazeb.

dan_z_prijmu

Velké bankovní domy s delší historií na českém trhu byly nuceny reagovat na situaci, která logicky nastala po nástupu nových bank. Ta se projevila odlivem zajímavých klientů právě k novému a nevyzkoušenému, ale o to lákavějšímu, domnívá se Dagmar Prajzlerová, manažerka projektu Partners bankovních služeb.

Nové banky vsadily, kromě skvělého marketingu, na konta „zdarma“, jednoduchý a intuitivní online banking, možnost sjednat téměř vše přes call centrum, které funguje nepřetržitě. To jsou parametry, kterým chce klient naslouchat a reálně je využívat. Často však zjistí, že konto je sice zdarma, ale za podmínky určitého počtu transakcí, zdarma je jen omezený počet výběrů z bankomatu atd., doplňuje Prajzlerová. V příštím roce očekávám stagnaci či ještě mírné snižování úrokových sazeb na spořicích účtech. Banky se zaměří na tzv. crosseling klientů. Co podle mne chybí, je základní bankovní konto zdarma a bez omezení. Dočkáme se v roce 2015? Která banka bude první?, ptá se Prajzlerová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).