Hlavní navigace

Co je intradenní obchodování a jak na něm vydělat?

13. 9. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dozvíte se, co je to za styl tradingu a jak na něm lze vydělat.

V nedávném seriálu Kdo je trader a kdo investor? jste se na Měšci mohli seznámit s burzovním obchodováním z obecného pohledu. V této kratší, čtyřdílné sérii si podrobněji rozvineme jeden konkrétní styl tradingu – intradenní obchodování, kterému se osobně věnuji již více než 10 let.

Spekulace na malé pohyby cen

Co to vůbec intradenní obchodování je? Patrně nejzákladnější charakteristika tohoto oblíbeného stylu obchodování je taková, že intradenní trader spekuluje na menší cenové pohyby a své pozice nedrží přes noc. Mnoho intradenních obchodníků tak pracuje jen například 2–3 hodiny po otevření burzy a i za tak krátkou dobu mohou v trzích získat dostatek obchodních příležitostí.

Často lze v intradenním obchodováním vydělat na aktuální nerovnováze nabídky/poptávky vzniklé po publikování nějaké zásadní zprávy ovlivňující daný trh či po aktivitě velkých obchodníků – například fondů – kteří pracují s velkým množstvím příkazů a z principu věci vyvolávají svými vstupy zvýšenou volatilitu v trzích. Intradenní obchodník tak nemusí být v pozici příliš dlouho (čímž eliminuje svůj risk spojený s exponováním v trhu), ale přesto může vydělat solidní peníze.

V čem jsou pozitiva?

Pochopitelně, že jako kterýkoliv jiný styl obchodování, také intradenní obchodování má svá pro i proti. Zde jsou hlavní důvody, pro které se intradennímu obchodování věnuji:

-Možnost dobré kontroly risku. Vzhledem k tomu, že se v intradenním obchodování pracuje na nižších časových rámcích (například 2 minutových grafech a podobně) je možné pracovat s menším riskem na obchod než při pozičním či swingovém obchodování.

-Obchody nemusí být komplikované. Většinou velmi rychle vím, zdali očekávaný pohyb v trhu je či není.

-Nedržím pozice přes noc a každý večer tak přesně vím, jak skončila má praxe pro daný den.

-Vyrovnanější distribuce zisků. Jako jednu z hlavních výhod intradenního obchodování vnímám dostatečné množství obchodních příležitostí. Equity křivky (stav účtu) zkušených obchodníků bývají z denního pohledu velmi vyrovnané.

-Časová flexibilita. Při intradenním obchodování je sice třeba se grafům intenzivně věnovat, ale podle stylu tradingu stačí pro obchodování 2–3 hodiny denně. 

-Nižší nároky na alokovaný kapitál. Na rozdíl od různých pozičních strategií je intradenní obchodování výrazně méně náročné na kapitál.

Na co si dát pozor?

Představuje intradenní obchodování pouze samá pozitiva? Pochopitelně, že nikoliv. Intradenní obchodování může být sice velmi ziskové, současně ale velmi náročné pro většinu začínajících traderů bez praxe a dobrého obchodního plánu. 

Ty může svádět k impulzivním vstupům, což je cesta jak hodně rychle vyluxovat obchodní účet. Na druhou stranu lze vše v intradenním obchodování dlouho trénovat na bezplatných simulátorech, které jsou dnes velmi realistické.

Typický intradenní obchod tradera s menším účtem. Na screenshotu je zobrazen dvouminutový graf akciového indexu e-mini Dow (YM), kde pohyb o jeden bod znamená pro tradera zisk/ztrátu 5 USD. Uvedený obchod trval přibližně 15 minut. Obrázek ukazuje vstup short se 2 kontrakty, kde celkový risk na obchod byl cca 100 USD na oba kontrakty. První výstup představoval inkasování zisku 80 USD, druhý 145 USD, celkem tedy 225 USD. Poplatek brokerovi se platil 8 USD.  Na podobné obchody stačí v trhu kapitál od 5000 – 10000 USD podle další charakteristiky používaného obchodního přístupu.

Jaké trhy intradenně obchodovat?

Intradenně lze obchodovat jakékoliv trhy, které jsou dostatečně likvidní. To znamená, že na trhu probíhá neustále dostatečný počet obchodů, abychom mohli kdykoliv do pozice vstoupit a později ji uzavřít. A to vše bez výrazného skluzu v plnění, který nastává právě v případě obchodování méně likvidních trhů.

Dostatečně likvidních trhů existuje po celém světě ohromné množství. Lze obchodovat akcie, měny či futures (komodity). Každý trh má přitom trochu jinou charakteristiku a je tak na každém obchodníkovi, aby si našel takový, který bude vyhovovat jeho obchodnímu stylu a kapitálu. Někomu mohou například vyhovovat volatilnější trhy (takové, které se hodně hýbou) – pak se patrně zaměří více na měny, zlato, ropu a podobně. Já jsem typ obchodníka, který raději pracuje s klidnější strukturou a více se věnuji obchodování akciových indexů a dluhopisů. Možností je opravdu hodně.

Jak na intradenních trzích uspět?

Především zapomeňte na to, že existuje nějaký jednoznačný nástroj, který by vám s vysokou jistotou dokázal neustále předvídat, kam trhy v následujících minutách půjdou. Nic takového neexistuje.

Můžete do nekonečna hledat mezi indikátory, nástroji technické analýzy či cenovými patterny. Vždy budete nacházet jen pomůcky, které někdy fungují a jindy nikoliv. Jak je tedy možné, že existuje množství profitabilních intradenních obchodníků? Ti vesměs kombinují několik „taktik“ dohromady, přičemž trading funguje právě jen jako celek se zapojením všech ingrediencí dohromady. V následujících dílech si jednotlivé principy popíšeme a ukážeme si i jednoduchý návod, jak konkrétně začít intradenní trhy studovat.

Nečekejte však, že intradenní obchodování je snadné. Jako cokoliv jiného, kde se točí velké peníze, je i tento obor velkou výzvou vyžadující především dobře nastavenou mysl obchodníka. Pro většinu začínajících obchodníků se tak studium tradingu stává současně i velmi zajímavou cestou rozvoje sama sebe. Na druhou stranu jde o pouť, ve které ti, kteří uspějí, jsou zaslouženě odměněni. 

FIN21

Pokud se chcete pustit do zkoumání intradenních trhů společně s tímto seriálem, doporučuji stáhnout si nějaký bezplatný software pro technickou analýzu a pomalu se s ním začít seznamovat. Sám se zaměřuji na obchodování futures (komoditních trhů), které se pro intradenní obchodování hodně používají. V této oblasti pak mohu doporučit software NinjaTrader, který je pro simulované obchodování trvale zdarma. Naleznete jej na adrese www.ninjatrader.com.

V následujících dílech tohoto seriálu se podíváme na jednotlivé „ingredience“ intradenního obchodování a mé osobní tipy, jak se studiem dané oblasti začít.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).