Hlavní navigace

Co dnes může na evropských trzích zvýšit volatilitu?

21. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejen strach z fiskálního útesu dnes může rozhoupat trhy. Dnes zasáhne obchodování tzv. Quadruple Witching Day, který může zapřičinit vyšší volatilitu. Proč?

Akciové trhy v USA ještě stihly uzavřít v kladných číslech. Pozitivně působil zejména lepší konečný údaj o HDP za 3Q a očekávaný posun v jednáních ohledně odvrácení hrozeb fiskálního útesu. Ve Sněmovně se dokonce mělo hlasovat o novém návrhu republikána Boehnera, jehož „Plán B“ počítal s navýšením daní pro domácnosti s ročním příjmem nad 1 mil. USD ročně. K hlasování nakonec nedošlo, jelikož Boehner nedokázal najít dostatečnou podporu uvnitř své vlastní strany. Stále velký počet republikánů odmítá jakékoliv návrhy na zvyšování daní, což opět posunulo USA blíže k pádu z útesu. Následovala panická reakce futures amerických indexů, kdy futures na S&P 500 poklesl o více než 3 %. Nakonec byl tento pokles korigován na 1,4 %. 

Další jednání se dá očekávat nejdříve po Vánocích, což politikům dává jen pár dnů na to, aby s celou záležitostí nějak pohnuli. Vzhledem k současným výrazně rozdílným názorům je dohoda do konce letošního roku jen málo pravděpodobná. Nebude ovšem žádnou katastrofou, pokud se konsensu dosáhne až na začátku příštího roku, protože většina zákonů může platit i retroaktivně.

FIN21

Druhou významnou událostí, která dnes zasáhne evropské obchodování je tzv. Quadruple Witching Day. Dnes končí kontrakty na čtyři různé deriváty v USA, a to na akciové opce, indexové opce, futures na jednotlivé akcie a futures na celé indexy. Konec kontraktů těchto čtyř aktiv ve stejný den je poměrně vzácným jevem, který je spojen se zvýšenou tržní volatilitou a s vysokým zobchodovaným objemem.

Po uzavření akciových trhů v USA reportoval výsledky za 2Q svého fiskálního roku Nike. EPS s 1,14 USD mírně pozitivně překvapil při očekávání 1 USD na akcii, přičemž tržby s 5,96 mld. USD dopadly přesně dle očekávání. Velmi sledovaným údajem je u Nike objem nových objednávek. Ty se meziročně zvýšily o 7 % při očekávaném růstu o 7,1 %. Nárůst byl tažen zejména růstem v Severní Americe, kde se objednávky zvýšily o 14 % při očekávaném růstu jen o 9,9 %. Negativní vývoj ale nadále pokračuje na čínském trhu, kde objednávky poklesly o 7 % a došlo i k navýšení vstupních nákladů, což negativně ovlivnilo ziskové marže. V poobchodní fázi klesaly akcie Nike o více než 2 %. Nakonec ale převážil pozitivní vliv vývoje v Severní Americe a akcie ukončily poobchodní fázi takřka 5 % nad úrovní, kde ukončily své včerejší běžné obchodování. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).