Hlavní navigace

Co dělat, když vám posilující koruna působí ztráty?

14. 3. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dívat se jen na historickou výkonnost podílových fondů je chyba. Zajímejte se i o měnu fondu a kurzové riziko, protože toto přehlížení vás může stát i polovinu výnosů.

Ceny  instrumentů obchodovaných na kapitálových trzích započaly svůj třetí rok utěšeného růstu, retailový investor, hojící si rány ze ztrát způsobených prudkými propady kapitálových trhů během globální ekonomické recese, tedy nemá příliš mnoho důvodů pátrat po tom, zda má skutečně zainvestováno v tom správném podílovém fondu – proč taky, když to “roste”.

Když vás okrádá koruna

A ti, co se o své investice zajímají více, ti zase mohou ve svých portfoliích napáchat více škod než užitku. Málokterý retailový investor investující dle svého vlastního úsudku bere v potaz měnové riziko, které na něj při jeho investicích čeká. Podíváme-li se do období uplynulé dekády, zjistíme, že toto riziko, a ztráty s ním spojené, je nemalé, že vám dokonce může způsobit větší škodu než samotné poklesy kapitálových trhů, vždyť česká koruna je celosvětově jednou z nejrychleji posilujících měn. V období 2000 – 2010 přišli investoři investující v amerických dolarech o více než 47 % zisků, právě kvůli pohybu měnových kurzů (viz graf níže). Více: České koruně se daří, vytrvale posiluje k euru i dolaru

Nebo jinak. Dejme tomu, že máte 5 let zainvestované prostředky v podílovém fondu Pioneer Mid Cap Value, a to v jeho dolarové mutaci. Váš kolega z práce se ve stejný okamžik rozhodl pro stejný podílový fond, investoval ovšem v eurech. A dnes? Vás může hřát výkonnost fondu necelých 6 %, kolega běduje nad ztrátou necelých 9 %. Ovšem pozor, dojde-li na lámání chleba, tedy prodej vašich podílů, konečné zúčtování bude vypadat jinak. Zatímco vůči euru posílila v uplynulých pěti letech česká koruna o 13,5 %, vůči americkému dolaru zaznamenala posílení o 25,3 %. A právě posilování koruny má v našem příkladu konečné slovo. Za 1000 Kč investovaných před pěti lety nyní neutržíte cca 1060 Kč, jak by se dalo očekávat, ale cca 791 Kč, posilování koruny vás tedy stálo 269 Kč, a vy ve skutečnosti realizujete ztrátu 20,9 %. A váš kolega?  Ten za původně investovaných 1000 Kč utrží 788 Kč, což se rovná ztrátě 21,2 %, která je z větší části tvořena právě kurzovými rozdíly, samotný fond se na ní podílí již zmiňovanými cca 9 %. Více: Nestabilní koruna způsobuje finanční ztráty, těm lze předejít

Příklad fondu

Název fondu Kurz fondu k 24.2.2006 Kurz CZK/měna fondu k 24.2.2006 Kurz fondu k 24.2.2011 Kurz CZK/měna fondu k 24.2.2011
Pioneer Mic Cap Value € 6,54 28,36 5,96 24,53
Pioneer Mid Cap Value (USD) 7,76 23,84 8,21 17,81

Vývoj měnových kurzů může samozřejmě hrát i v investorův prospěch. Oslabuje-li česká koruna, může investor za své podíly v cizoměnových fondech utržit více než činí výkonnost samotného fondu.

Samozřejmě existuje řešení

Ovšem pozor, předvídání vývoje kurzů jednotlivých měnových párů má podobnou úspěšnost jako „investice“ na ruletě. Jeden příklad za všechny, George Soros, ten zprvu vydělal miliardu dolarů na spekulacích na britskou libru, posléze ovšem utrpěl nemalé ztráty při spekulacích v jihovýchodní Asii. Při investování do podílových fondů tedy nelze spekulovat na to, u které měny vám koruna více pomůže nebo méně ublíží. Zvažujete-li investice do podílových fondů, je doporučeno se měnového rizika zcela vyvarovat.

Možnosti jsou dvě, investice do korunových podílových fondů, nebo investice do cizoměnových podílových fondů, jejichž měna je „zajištěna“ vůči české koruně. To znamená, že portfolio management chrání své podílníky před vlivy vývoje na měnových trzích, tzn. ušetří vás ztrát, ale ani vám nedopřeje zisků. Více: Je všemohoucí americký dolar odsouzen k zániku?

CHP22

Investování pro začátečníky i pokročilé

Ovšem pozor, u korunových podílových fondů investujících na zahraničních kapitálových trzích je rovněž nutné si zjistit, zdali jsou tyto zahraniční operace zajišťovány do české koruny. Budete-li totiž investovat do korunového podílového fondu investujícího například v Severní  Americe, bude tento fond tyto obchody provádět v amerických dolarech, a tady už na vás opět číhá měnové riziko. Informace o tom, zda podílový fond své obchody zajišťuje či nezajišťuje do české koruny, najdete v jeho prospektu, a z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o informaci, která může mít cenu zlata. Více: Proč některé měny ztrácejí půdu pod nohama?

Autor článku

Autor se živí obchodováním s akciemi.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).