Hlavní navigace

ČNB zvýšila úrokové sazby, chce tím zkrotit inflaci

5. 8. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. To má pomoci se snižováním inflace. Vyšší úroky přinesou draží hypotéky, spoření bude naopak výhodnější.

ČNB zároveň zvýšila také lombardní sazbu o 50 bazických bodů na 1,75 %, diskontní sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 6. srpna 2021. Centrální bankéři zvýšili úrokovou sazbu naposledy letos v červnu. Šlo o první zvýšení úrokových sazeb od února 2020.

Dá se očekávat, že vyšší sazby zlepší úročení u depozitních produktů. Lepší sazby by tedy měly nabídnout zejména spořicí účty a termínované vklady.

Naopak zvýšení základní úrokové sazby zdraží úvěry, zejména hypotéky. Ty budou tedy dál zdražovat, což je trendem posledních měsíců. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla v červnu o 7 bazických bodů na 2,13 % p. a.

Ekonomika letos poroste o 3,5 %

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se rozhodnutí zvýšit úrokové sazby opírá o novou makroekonomickou prognózu.  S ní je konzistentní růst tržních úrokových sazeb od poloviny letošního roku. Ten je reakcí na zvýšené cenové tlaky ze zahraniční i domácí ekonomiky a na riziko nežádoucího odpoutání inflačních očekávání od 2% cíle České národní banky, uvedl Rusnok.

ČNB v nové prognóze zlepšila odhad vývoje tuzemské ekonomiky o 3,5 %. Příští rok by měl růst ekonomiky ještě zrychlit a vrátit se na úroveň před pandemií.

Důvody pro vyšší sazby jsou tedy v zásadě dva. Prvním je zlepšení situace kolem pandemie, respektive lepší kondice ekonomiky, druhým již zmíněná inflace. Ta setrvává poblíž tří procent a nad dvouprocentním cílem centrální banky se již nachází po dobu více než dvou let. Současný ekonomický vývoj je navíc spjat s řadou proinflačních rizik. Ta pramení jednak z výrazného zvýšení cen komodit a výrobních materiálů, stejně tak ale i z napjatého trhu práce, uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Úrokové sazby by měly růst i ve druhé půlce roku

Inflace v červnu meziročně mírně zpomalila z loňských 2,9 % na 2,8 %. Přesto ceny rostou stále poměrně rychlým tempem, na což centrální bankéři musejí reagovat. A budou muset zřejmě i v dalších měsících.

skoleni_13_10

ČNB zatím naplňuje očekávání týkající se zvyšování sazeb. Je však stále pravděpodobnější, že centrální banka bude muset přistoupit k radikálnějším krokům. Hlavní důvodem jsou problémy v dodavatelských řetězcích, kde prudce rostou ceny základních vstupů v měřítku, které si ještě před několik měsíci nikdo nedokázal ani představit. Inflační tlaky budou narůstat, říká Petr Kymlička, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic.

Podle Martina Gürtlera Komerční banka ve své prognóze počítá s tím, že ČNB zvedne sazby ještě v září a v listopadu, čímž by základní repo sazba měla koncem roku dosáhnout 1,25 % a příští rok by měla být mírně nad 2 %. I tak by se však měla nacházet pod tříprocentní hranicí, kterou centrální banka považuje z měnověpolitického hlediska za neutrální. To jen dokládá skutečnost, jak moc je nyní měnová politika ČNB uvolněná, doplňuje.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).