Hlavní navigace

ČNB zopakuje, že exit v polovině roku s nejvyšší pravděpodobností nenastane

4. 2. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký ADP report z trhu práce ukázal na vytvoření 205 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru v lednu (trh 195 tis.). Prosincová data byla revidována nahoru z 257 tis. na 267 tis. nových pracovních míst.

Kompozitní PMI se v lednu zhoršil z 53,7 bodu na 53,2 bodu, když trh čekal stagnaci. Totožná čísla vykázal i stejný index ve službách. ISM index ze služeb se za leden propadnul z 55,3 bodu na 53,5 bodu, zatímco analytici očekávali pouze mírný pokles na 55,1 bodu.

Maloobchodní tržby v eurozóně v prosinci podle očekávání vzrostly o 0,3 % m/m. Listopadové číslo bylo revidováno z poklesu o 0,3 % na meziměsíční stagnaci. Meziročně tak tržby v prosinci stouply o 1,5 % (trh +1,4 %). Finální odhad kompozitního PMI byl revidován o desetinu bodu nahoru na 53,6 bodu. PMI ze služeb zůstal beze změny na 53,6 bodu. • Stejně tak zůstal beze změny německý kompozitní PMI. Stejný index ze služeb však doznal revizi o 0,4 bodu dolů na 55,0 bodu. • Dolů byly revidovány i indexy ve Francii. Kompozitní z 50,5 bodu na 50,2 bodu a index ze služeb z 50,6 bodu na 50,3 bodu. Trhy neočekávaly žádnou z výše uvedených změn PMI.

Polská centrální banka ponechala v souladu s očekáváním svou klíčovou sazbu beze změny na 1,5 %. Maďarské maloobchodní tržby mírně zaostaly za očekáváním, když v prosinci vzrostly pouze o 4,5 % y/y.

Euro včera prožilo posilovací ralley

Kurz eura proti dolaru včera po klidném dopoledním obchodování kolem hladiny 1,09 USD/EUR odpoledne vystřelil až k úrovni 1,11 USD/EUR. Za tímto poklesem stály zprvu technické faktory, které byly později podpořeny horšími daty z amerického trhu. Ráno společná evropská měna otevírá o 1,5 % silnější oproti začátku včerejší obchodní seance.

Americký ISM index se v lednu propadnul na svou nejnižší hodnotu od února 2014. Pokles byl zaznamenán ve všech složkách indexu, až na rychlost dodání zboží. Nepříznivý je zejména pokles indexu zaměstnanosti, který spadnul na nejnižší hodnotu od dubna 2014. Naopak dobré zprávy přines ADP report měřící počet nových pracovních míst v soukromém sektoru. Ten ukázal o deset tisíc pracovním míst více, než analytici očekávali, a navíc také o deset tisíc byl revidován údaj za prosinec. K současnému vývoji ekonomiky se vyjádřil člen FOMCu Dudley, který prohlásil, že současný ekonomický vývoj může změnit výhled pro budoucí růst, nicméně že je ještě brzy na silné závěry.

V eurozóně byly zveřejněny finální odhady PMI za leden. Ty potvrdily pokles kompozitního indikátoru za celou eurozónu z 54,2 bodu v prosinci na lednových 53,6 bodu. Snížení přišlo hlavně z Francie, zatímco dynamika v Německu a ve Španělsku zůstává relativně silná. Pokles nastal ve většině složek včetně cen, což ukazuje na pokračování nízkoinflačního vývoje v eurozóně.

Dnes není ekonomický kalendář ani v USA ani v eurozóně nabitý událostmi. V Evropě na sebe strhnou pozornost centrální bankéři, když čekáme vystoupení M. Draghiho a Y. Mersche, kteří by mohli prozradit něco více o výhledu měnové politiky. Na druhém břehu Atlantiku by čísla měla ukázat na propad produktivity a zvýšení jednotkových nákladů práce v posledním čtvrtletí loňského roku.

Vzhledem k absenci zásadních ekonomických dat budou dnes trhy spíše vyhlížet zítřejší důležité statistiky z amerického trhu práce a vstřebávat včerejší překotný vývoj na trhu eura s dolarem.

Polská centrální banka v novém složení svou politiku nemění

Včerejší obchodování s regionálními měnami bylo klidné. Česká koruna se stejně jako v posledních dnech držela těsně nad hranicí kurzového závazku. Pohyby kurzu polského zlotého nevykazovaly výrazný trend, když se jeho hodnota vůči euru odpoledne pohybovala o dvě desetiny slabší oproti ranním úrovním. Jedinou posilující měnou byl včera maďarský forint, který i přes výkyvy v průběhu dne nakonec posílil přibližně o dvě desetiny procenta.

Na ekonomické údaje byl včerejšek chudý. Zveřejněny byly pouze maloobchodní tržby v Maďarsku. Ty v prosinci přidaly 4,5 % y/y a nedosáhly tak na tržní očekávání. O něco více pozornosti si zasloužilo měnově politické zasedání polské centrální banky. Tamní bankovní rada ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Ještě důležitější je, že se nezměnil ani postoj bankovní rady k případnému budoucímu zvýšení či snížení úrokových sazeb, a to ani po příchodu pěti nových členů bankovní rady. Inflace by podle Polské národní banky v blízkých měsících měla zůstat záporná, ale v delším období bankovní rada vidí zvýšení čisté inflace.

Dnešek přinese první únorové údaje z české ekonomiky. Budou zveřejněny prosincové maloobchodní tržby. Naše odhady ukazují, že vánoční nákupy byly minulý tok intenzivnější než ten předešlý. Maloobchodní tržby očištěné o prodej aut podle nás přidaly 5,6 % y/y. Prodeje aut by v prosinci zřejmě přidaly 12,7 %.

skoleni_29_6

Důležitější událostí však bude zasedání bankovní rady ČNB. Ta nezmění úrokové sazby, ani nezruší či neposune kurzový závazek, ale výstup z jednání a tisková konference by mohly hodně napovědět o plánovaném načasování konce intervenčního režimu. Bankovní rada udržuje závazek, že korunu nepustí po první polovinu roku pod hladinu 27 CZK/EUR, přičemž odstranění kurzového závazku dříve než na konci letošního roku považuje za velmi nepravděpodobné. My se domníváme, že k ukončení intervenčního režimu dojde až v prvním čtvrtletí roku 2017. Nicméně neposune-li ČNB svůj závazek na tomto zasedání, zvýší se tím šance na konec intervencí již v druhé polovině letošního roku. Více naleznete v části ČNB Focus našich čerstvých Ekonomických výhledů.

Česká výnosová swapová křivka včera snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci ztratila přibližně 4 bb, zatímco na krátkém pouze 1 bb.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).