Hlavní navigace

ČNB zhoršila odhad kurzu, ECB koketuje se zápornými sazbami

3. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká národní banka podle našich očekávání trochu zhoršila svůj výhled na rok 2013 i 2014. Tento rok má ekonomika padat o 0,5 % (versus –0,3 % v únorové prognóze a –0,4 % náš odhad) a příští rok poroste slaběji pouze o 1,4 %.

 Inflace je na horizontu prognózy o něco vyšší. Celkově vyznívá prognóza ve prospěch o něco nižších sazeb (0,20 % tento rok) a slabšího kurzu. Tento kvartál by průměr EUR/CZK měl být 25,70, na konci roku 25,50 a na konci roku 2014 na 25,20. ČNB sice dál ponechává na stole možnost intervencí proti koruně, změna prognózy je ale příliš kosmetická na to, aby k nim na současných úrovních došlo. Proto řada především zahraničních hráčů odbourávala sázky proti české měně, a ta tak po zasedání posílila do blízkosti 25,60.

 To ECB má na rozdíl od ČNB prostor k poklesu úrokových sazeb, kterého včera pod tlakem špatných makročísel a nízké inflace nakonec využila. Sazby klesly o 25 bps na 0,50 %. Vzhledem k tomu, že depozitní sazba (za kterou banky ukládají u ECB přebytky likvidity) je v tuto chvíli již na nule a tržní sazby (EURIBOR) výrazně níže než základní sazba, má tento krok mizivý efekt. Šéf ECB Mario Draghi si to uvědomuje, a proto se včera na tiskové konferenci snažil povzbudit náladu a zabránit zklamání sadou obecných doprovodných komentářů.

legislativni_zmeny_21

V prvé řadě nevyloučil možnost záporných úrokových sazeb. Proti nim sám v minulosti spolu s řadou kolegů vystupoval (ne příliš povzbudivá je například i zkušenost Dánska). Připuštění tohoto nástroje, byť pouze jako teoretické možnosti, mělo okamžitý dopad na kurz eura, který se vrátil k 1,300 EUR/USD.

Výnos německého bundu současně spadl na nová minima k 1,15 %. Na druhé straně Mario Draghi zůstával spíše v rovině teoretických úvah a nechce zjevně trhům slibovat nic konkrétního. V ECB evidentně panuje přesvědčení, že teď je míč na straně politiků a národních vlád. Mario Draghi konkrétně volá po “chytřejších úsporách” a bankovní unii.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).