Hlavní navigace

ČNB začne přesvědčovat trhy, že zvýšení sazeb může přijít brzy

2. 5. 2017
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Podle analytiků hodlá ČNB zvyšovat sazby už letos. Vzhledem k dosavadnímu vývoji kurzu koruny očekávají, že guvernér se bude snažit trhy přesvědčit, že centrální banka utahování měnových podmínek myslí vážně a pokud kurz koruny posilovat nebude, je připravena sazby zvýšit už v létě.

Data zveřejněná tento týden by měla potvrdit, že situace v globální ekonomice zůstává velmi příznivá. HDP eurozóny vykáže za první čtvrtletí podle našeho očekávání silný růst. Zasedání Fedu nepřinese moc nového. Změnu sazeb očekáváme až v červnu. To by měla potvrdit i páteční data z amerického trhu práce. Na čtvrtečním zasedání ČNB také ještě ke změně sazeb nedojde, ale vzhledem k vývoji na devizovém trhu, který zatím velké utažení měnových podmínek nepřinesl, očekáváme, že guvernér Rusnok na tiskové konferenci bude o brzkém zvyšování sazeb mluvit. Více o ČNB a české ekonomice se dočtete v naší nové prognóze, kterou vydáme dnes. Její číselnou podobu již nyní najdete na http://bit.ly/2oTgqeJ.

Růst HDP v eurozóně v prvním čtvrtletí zrychlil

PMI z průmyslu za eurozónu se v dubnu podle předběžných údajů vyšplhal na své 72 měsíční maximum. Mírný pokles jsme sice zaznamenali v Německu, ale ve Francii již tento ukazatel rostl. Navíc očekáváme další zlepšením nálady v průmyslu ve Španělsku a Itálii. 

Předstihové indikátory z eurozóny v prvních měsících letošního roku předpovídají ekonomice eurozóny strmý růst. Údaje z reálné ekonomiky byly sice o něco střízlivější, ale také naznačily velmi slušnou hospodářskou dynamiku. Tahounem růstu by mělo být Německo a Španělsko, zatímco již zveřejněná dynamika z Francie byla v prvním čtvrtletí spíše brzdou.

Počet nezaměstnaných v Německu v dubnu podle našeho odhadu znovu klesnul. Na další snížení míry nezaměstnanosti to zatím ještě nestačilo, nicméně ta by podle našeho odhadu měla posunout své historické minimum již příští měsíc. Ačkoliv mzdy v Německu zatím nerostou, jak by odpovídalo nízké nezaměstnanosti, situace na trhu práce i tak podporuje disponibilní příjmy a Německo se tak těší slušnému ekonomickému růstu.

Ve středu bude rozpuštěn britský parlament a uvolní se tak cesta k předčasným volbám 8. června. Ačkoliv předvolební kampaň již de facto začala, volební programy budou známé až 8. května. 

Kompozitní indikátor PMI za eurozónu v dubnu podle předběžného odhadu dosáhnul na své šestileté maximum. Takto vysoká čísla podle nás trochu přeceňují situaci v eurozóně a odrážejí úlevu po výhrách pro tržních politiků ve volbách v Rakousku a v Nizozemí. Nicméně je také možné, že trendy v ekonomice nabírají na síle a obnovení poptávky z Asie má na evropskou ekonomiku větší vliv, než se prozatím domníváme.

Zveřejňovaná data však ve středu zastíní výstup ze zasedání amerického Fedu. Od něj neočekáváme žádné významné změny. Centrální bankéři budou, podobně jako v březnu, diskutovat plán odprodeje aktiv naakumulovaných v průběhu programu kvantitativního uvolňování, nicméně neočekáváme, že by v tomto případě mělo dojít k zásadnímu pokroku. Hodnocení rizik podle našeho odhadu zůstane vyrovnané. Jediné, kde vidíme potenciál pro změnu, je hodnocení inflace i vzhledem ke slabšímu číslu zveřejněnému za březen.

V pátek zůstane pozornost ve Spojených státech. Zveřejněny totiž budou údaje z trhu práce za duben. Poté, co počet nově vytvořených pracovních pozic v březnu hodně zklamal, očekáváme v květnu výrazné zlepšení. Nicméně míra nezaměstnanosti podle ekonomů SG o desetinku stoupla vzhledem ke zvětšení pracovní síly. Hodinové výdělky podle našeho odhadu nepatrně akcelerovaly a podtrhnou tak stále se zlepšující situaci na americkém trhu práce.

Nejzajímavější předstihový indikátor z amerického průmyslu ISM by měl zaznamenat mírné zhoršení. Naznačují to regionální ukazatele aktivity. I tak ale jeho hodnota zůstává na velmi slušné úrovni.

Inflace v eurozóně se nečekaně nadechla

Společná evropská měna si v uplynulém týdnu výrazně polepšila. Hned na začátku obchodování v pondělí si připsala výrazné zisky, když investoři reagovali na výsledky francouzských prezidentských voleb. Do druhého kola totiž postoupili Emmanuel Macron a Marine Le Pen. Zatímco předminulý týden euro své obchodování proti dolaru zavíralo blízko kurzu 1,07 USD/EUR minulé pondělí otevíralo o dva centy silnější. V průběhu týdne si tento zisk i přes drobné výkyvy udrželo, když se v pátek odpoledne obchodovalo přibližně za 1,091 USD/EUR.

Nejdůležitější událostí uplynulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky. Ta ponechala své sazby i nastavení programu odkupu aktiv beze změny. I výstup prezidenta Rady guvernérů ECB Maria Draghiho byl skoro identický s tím, který přednesl v březnu. ECB hodnotí rizika své prognózy sice jako menší, ale stále jako protiinflační. O konci používání svých nestandardních opatření se ECB chce začít bavit, až uvidí, že inflace udržitelně míří ke dvěma procentům.

Zajímavá data se minulý týden koncentrovala hlavně do jeho druhé poloviny. Ve čtvrtek překvapila německá inflace vyšším růstem. V pátek se k ní přidala i inflace za celou eurozónu. Vyšší růstu byl v obou případech zaznamenán díky jádrové složce, které pomohly hlavně rostoucí ceny služeb. Ty byly z velké části vyšší kvůli velikonočním svátkům, kdy se zvedají ceny ubytování i stravování. 

Americký HDP v prvním čtvrtletí zklamal. Nicméně slabý růst zapříčinilo několik jednorázových faktorů, které by měly být kompenzovány ve druhém čtvrtletí. Podobný scénář se u amerického HDP opakuje v prvním čtvrtletí již několikátý rok v řadě. Z pátečního výsledku se tak nedají dalekosáhlé závěry.

ČNB v rétorice o sazbách přitvrdí

Příznivá dynamika v zemích eurozóny se přelévá i do ekonomik ve středoevropském regionu. Český PMI z průmyslu se drží na velmi slušných úrovních. Silný začátek roku měl zejména automobilový průmysl, ale přidaly se i další sektory a dynamika ze začátku roku by se tak do druhého čtvrtletí měla udržet. Polský PMI by měl vzrůst zejména díky zvyšujícímu se výstupu tohoto odvětví. Průmysl českého severního souseda v současnosti brzdí zejména rostoucí vstupní ceny. To by měl ukázat i dnešní report. 

Ve čtvrtek zasedne bankovní rada ČNB poprvé na měnově politickém zasedání po zrušení kurzového závazku. Podle naší nové prognózy bude ČNB zvyšovat sazby již v letošním roce. Vzhledem k dosavadnímu vývoji kurzu koruny očekáváme, že o zvyšování sazeb bude guvernér Rusnok mluvit na tiskové konferenci po zasedání. Bude se snažit trhy přesvědčit, že centrální banka utahování měnových podmínek myslí vážně a pokud kurz koruny posilovat nebude, je centrální banka připravena sazby zvýšit už v létě. Na to by koruna měla reagovat posílením. Naše prognóza počítá se zhodnocením koruny v průběhu května na 26,30 CZK/EUR. Pokud se ale i nadále bude pohybovat v současném pásmu 26,50–27,00, domníváme se, že centrální banka skutečně přikročí ke zvýšení sazeb již na srpnovém zasedání.

Kurz koruny se znovu podíval nad 27 CZK/EUR

Koruně se ani minulý týden příliš nedařilo. V první polovině týdne se ještě její kurz pohyboval pod úrovní 26,90 CZK/EUR. Ve čtvrtek se však vyhoupnul nad hranici 27,00 CZK/EUR, nad kterou poprvé od konce kurzového závazku dokonce své denní obchodování uzavřel. Prodejní náladu na domácím devizovém trhu podpořily i politické půtky. Ačkoliv na korunu nemají vliv z fundamentálního hlediska a v minulosti jsme nebyli zvyklí, že by politické události ovlivňovaly vývoj devizového trhu. Nicméně vzhledem k obrovské spekulativní pozici, kterou drží zahraniční investoři, se situace možná změnila. Zahraniční investoři domácí politice nerozumí a vyvolává v nich nejistotu. Své pozice se tak snaží rychleji zavírat.

skoleni_29_6

Polský zlotý měl minulý týden tendenci posilovat, když přidal skoro celé procento.

Maďarský forint si připsal nepatrných 0,1 %.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).