Hlavní navigace

ČNB v listopadu intervenovala na devizovém trhu v relativně malém objemu

7. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČNB v listopadu intervenovala na devizovém trhu v relativně malém objemu. To je na jednu stranu překvapení, pro samotnou centrální banku je to ale vlastně dobrá zpráva.

Relativně nízký objem devizových intervencí znamená, že ČNB nebude mít problém i nadále udržovat svůj kurzový závazek.

I nadále očekávám, že kurzový závazek zůstane v platnosti po celý letošní rok a ČNB v něm setrvá až do prvních měsíců roku 2017, neboť při svém rozhodování bude česká centrální banka zcela racionálně brát v úvahu také nastavení měnové politiky ECB.

skoleni_13_10

Objem devizových intervencí ČNB byl v listopadu nižší, než na co se dalo usuzovat z vývoje devizových rezerv a z údajů o dekádní bilanci ČNB. Objem devizových intervencí za měsíc listopad jsem odhadoval v rozmezí 1,5 až 2,0 miliard euro, ČNB ale oznámila objem v rozsahu méně než 400 milionů euro. Připomínám, že v říjnu nemusela ČNB intervenovat vůbec. Z těchto čísel je patrné, že ČNB má situaci na devizovém trhu poměrně pohodlně pod kontrolou a se svojí politikou devizových intervencí tak může být spokojena. Výrazný není ani nárůst devizových rezerv reportovaný za prosinec, jenž byl taktéž dnes zveřejněn.

Komentáře ze strany ČNB, tedy jak zápis z prosincového zasedání, tak výroky jednotlivých členů bankovní rady v médiích, naznačují možnost, že ČNB v intervenčním režimu setrvá zřejmě až do prvních měsíců roku 2017. Takový vývoj by byl v souladu s mým očekáváním: pro zachování kurzového závazku v průběhu celého roku 2016 hovoří jak výhled inflace v české ekonomice, tak výhled měnové politiky ECB, což je faktor, jenž ČNB musí brát taktéž v úvahu. Připomínám, že ECB bude praktikovat svůj program nákupů dluhopisů přinejmenším do konce března 2017.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).