Hlavní navigace

ČNB v březnu na devizovém trhu neprovedla žádné devizové intervence

6. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Údaje ČNB hlásí, že letos v březnu centrální banka na devizovém trhu neprovedla žádné devizové intervence: u obratu vykázaného za letošní březen tedy svítí nula.

Tentokrát tak ze strany statistiky devizových intervencí nepřišlo žádné překvapení: absenci intervencí pro měsíc březen hlásil jak vývoj bilance ČNB, tak vývoj jejich devizových rezerv.

Souběžně zveřejněné údaje o vývoji devizových rezerv ČNB za letošní duben hlásí růst devizových rezerv centrální banky v ekvivalentu 32,75 miliardy korun, tedy nárůst o necelých 1,25 miliardy v eurovém vyjádření. Jak na základě vývoje devizových rezerv, tak na základě vývoje pohledávek ČNB vůči zahraničí předpokládám, že v dubnu centrální banka na devizovém trhu již opět intervenovala, objem intervencí odhaduji mírně nad 800 milióny euro (oficiální údaj za měsíc duben bude k dispozici počátkem června).

skoleni_13_10

V průběhu prvního čtvrtletí letošního roku tak tlak směrem k posílení české měny postupně opadal, respektive ČNB na devizovém trhu soudě dle objemu intervencí neměla příliš práce s tím, aby korunu udržela nad deklarovanou úrovní 27 za euro. Údaje o vývoji pohledávek ČNB vůči zahraničí a stejně tak data o vývoji devizových rezerv naznačují, že tuzemská centrální banka se v dubnu vrátila na devizový trh a intervenovala proti posílení koruny. Pokud se naplní můj odhad, že v dubnu objem intervencí činil zhruba 800 milionů euro, tak by na jednu stranu šlo o druhý nejvyšší měsíční objem devizových intervencí ČNB v letošním roce (po lednovém objemu 2,15 miliardy euro), nicméně měsíční objemy intervencí pod úrovní 1 miliardy euro asi nejsou něčím, co by centrálním bankéřům způsobovalo bolení hlavy.

Bankovní rada ČNB letos v únoru vrátila k diskusi o možnosti zavedení záporných úrokových sazeb. Klíčové v tomto směru bude, zda rozdíl mezi úrovní úrokových sazeb v české ekonomice a v eurozóně povede k nežádoucí eskalaci tlaků směrem k posílení koruny. Údaje o devizových intervencích za letošní první čtvrtletí a stejně tak pravděpodobný objem intervencí realizovaný v dubnu ovšem naznačují, že ČNB zatím žádným velkým tlakům nečelí a záporné úrokové sazby tak zůstávají variantou v záloze, s jejich nasazením ale zatím není třeba spěchat. I tak ale předpokládám, že konstelace nastavení měnové politiky v eurozóně a v české ekonomice bude korunu tlačit k testování úrovně 27 za euro a ČNB se tak bude muset na devizový trh vracet i v dalších měsících, aby svými intervencemi bránila závazek držet kurz koruny nad úrovní 27 za euro.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).