Hlavní navigace

ČNB ponechala sazby na nulové úrovni, ale brzký růst je ve hře

29. 6. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ČNB ponechala dle očekávání sazby na nulové úrovni, překvapila jestřábí komunikací, růst sazeb v příštích třech měsících je silně ve hře.

ČNB dle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny. Komunikace bankovní rady však byla nad očekávání jestřábí. Poslední prognóza ČNB se dle bankovní rady naplňuje až na marginality velmi přesně, pak se dle ní musí naplňovat i předpokládaný růst sazeb. Z toho plyne, že v tuto chvíli bankovní rada předpokládá růst sazeb již ve třetím čtvrtletí, což naznačuje možnost prvního růstu sazeb na začátku srpna nebo koncem září. Září jsme stále považovali z pohledu růstu sazeb za možné, po dnešním jednání se však vrací do hry i srpnový termín, kdy bude mít bankovní rada k dispozici také novou aktualizovanou prognózu. Pokud by tržní reakce po prvním testovacím zvýšení sazeb o 0,2 % v 3Q byla mírná, roste také pravděpodobnost druhého zvýšení sazeb o 0,25 % v závěru letošního roku, což je také předpoklad poslední prognózy ČNB.

skoleni_29_6

Na dnešní tiskové konferenci také zaznělo:

  • Růst tuzemské ekonomiky v 1. čtvrtletí zrychlil nad očekávání ČNB z titulu rychlejší investiční aktivity a spotřeby vlády, zatímco spotřeba domácností byla mírně nižší, ale udržuje si dominantní podíl v růstu HDP.
  • Inflace skončila pod očekáváním ČNB z důvodu mírnějšího růstu cen potravin a pohonných hmot. Jádrová inflace se zvyšovala a nacházela se nad poslední prognózou.
  • Míra nezaměstnanosti díle poklesla, podíl nezaměstnaných osob se dále snižoval. Růst mezd dále zrychlil.
  • Ekonomická aktivita našich hlavních obchodní partnerů pokračuje v solidním růstu. Inflace se k cílí ECB se přiblíží dle předpokladu ČNB až v závěru roku 2018.
  • Tržní výhled ceny ropy brent se snížil na zhruba 51 dolarů za barel. Poblíž této hodnoty by měla cena vydržet až do konce příštího roku.
  • Bankovní rada vidí lehce proinflační rizika z titulu rychlejšího růstu ekonomiky a mezd. Protinflační riziko pak vidí z titulu poklesu cen ropy. Pokles ceny ropy však dle našeho názoru neovlivní záměr ČNB opustit nulovou úroveň sazeb, viz ING CNB Preview.
    Poslední prognóza se naplňuje až na malé detaily velmi dobře, a proto se musí naplnit i odpoutání sazeb od nuly jak předpokládá poslední prognóza. Stále platí, že pokud by nastalo dramatičtější posílení koruny, pak by se prostor pro růst sazeb snižoval.

Dnešní jednání ČNB tak sice nepřekvapilo v oblasti nastavení sazeb, ale z pohledu komunikace určitě ano. Zejména v kontextu nedávných vyjádření některých radních se zdálo, že ČNB stále méně počítá s růstem sazeb dle prognózy, tj. ve 3. čtvrtletí. Dnešní jednání ČNB však pravděpodobnost růstu sazeb v následujících třech měsících výrazně zvýšilo. Sazby se tak patrně po 5 letech odpoutají od své nulové úrovně, což je dle našeho názoru žádoucí. Ekonomika je pro růst sazeb připravená a vzhledem k určitým náznakům přehřívání je potřeba měnové podmínky dále zpřísňovat.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).