Hlavní navigace

ČNB opět otevírá možnost zavedení záporných sazeb

7. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Intervence v srpnu potvrzeny na 29 mld. Kč, září odhadujeme poblíž 100 mld. Kč, ČNB proto opět otevírá možnost zavedení záporných sazeb, což analytici chápou jako verbální intervenci.

ČNB dle oficiální statistiky intervenovala v srpnu ve výši 28,6 mld. Kč, což bylo v souladu s našim odhadem kolem 30 mld. Kč. Srpnové intervence tak patřily mezi ty vyšší v letošním roce, z pohledu intervencí od července 2015 však jde spíše o průměrnou velikost. Vyšší tlak na kurzový závazek nastal v září, kdy musela ČNB dle našich odhadů intervenovat oproti srpnu několikanásobně a celkový objem patřil společně se srpnem 2015 mezi ty nejvyšší. 

Dle bilance ČNB ke konci září, celkově uložené likvidity bank u ČNB a přílivu peněž z EU fondů odhadujeme, že zářijové intervence se pohybovaly poblíž úrovně 100 mld. Kč. Zářijové devizové rezervy se sice zvýšily pouze o 50 mld. Kč, tato hodnota je však ovlivněna tržním přeceněním devizových rezerv a jinými aktivitami ČNB, a nemusí tak být vhodným ukazatelem samotných intervencí.

Vysoký objem zářijových intervencí byl tažen především korekcí na forwardovém trhu, kde si investoři začátkem září uvědomili, že jednoletý forwardový kurz koruny vůči euru poblíž hranice 27 je v situaci avizovaného konce intervencí v polovině roku 2017 příliš vysoký. V tomto ohledu se tak  nejedná o spekulativní útok, jako jsme byli svědky v srpnu a září 2015. Tehdy trh očekával, že přinutí ČNB z kurzového závazku nedobrovolně odejít, zatímco v tuto chvíli si pouze vytváří pozice na oficiálně avizovaný konce v polovině příštího roku.

ČNB byla vzhledem k vysokému objemu intervencí na posledním jednání holubičí a oddálila termín konce závazku o jedno čtvrtletí. Dnes zveřejněný zápis z jednání opětovně zmiňuje možnost využití záporných sazeb, nicméně bankovní rada připouští, že korunové sazby jsou na některých trzích výrazně negativní, což potřebu zavedení negativních sazeb snižuje. My se domníváme, že ČNB k negativním sazbám nepřistoupí, jelikož tento nástroj je v podmínkách tuzemského bankovního sektoru neoptimální. ČNB zároveň opakovaně tvrdí, že ji intervence a příliv kapitálu nevadí, jelikož se tímto bude snižovat šance výrazného posílení koruny po exitu. Zmínku o negativních sazbách tak chápeme spíše jako verbální intervenci.

skoleni_20_9

Intervence ČNB s vysokou pravděpodobností pokračovaly i v říjnu, ale zejména díky emisi státních dluhopisů. Výnos dluhopisu s kratší splatností dosáhl historického nejnižšího výnosu –0.42%. O dluhopisy se záporným výnosem však mají zájem zejména zahraniční investoři sázející na posílení koruny po exitu. Vzhledem k tomu, že MF emitovalo tyto dluhopisy v objemu 7,5 mld. Kč, lze očekávat, že intervence se doposud pohybovaly minimálně v uvedeném objemu. V průběhu října by však měl tlak na kurzový závazek a objem intervencí  zvolnit a další zesílení očekáváme kolem listopadového jednání bankovní rady.

Celkový objem intervencí se od července minulého roku i se zářijovým a říjnovým odhadem pohybuje kolem 500 mld. Kč (graf 1). Celkově od listopadu 2013 pak intervence ČNB překonaly 700 mld. Kč.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).