Hlavní navigace

ČNB odsune pravděpodobný exit na druhou polovinu roku 2017

5. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
I včera bylo obchodování se středoevropskými měnami klidné. Česká koruna se tradičně držela v úzkém pásmu nad kurzovým závazkem. Horní hranici tohoto pásma tvořila hladina 27,04 CZK/EUR, zatímco dolů se kurz nedostal pod 27,025 CZK/EUR.

Report ADP z amerického trhu práce ukázal na vznik 156 tis. nových pracovních míst v soukromém sektoru v dubnu. Trh očekával vytvoření 195 tis. pracovních míst. Předběžné odhady jednotkových nákladů práce v USA ukázaly na růst 4,1 % (anualizovaně, SA), zatímco trh čekal růst pouze o 3,3 %. Produktivita se tak snížila o 1 % (anualizovaně, SA). Index ISM ze služeb za duben se posunul nahoru na 55,7 bodu (trh 54,8 bodu). Polepšil si i PMI ze služeb, který vzrostl na 52,8 bodu (trh očekával stagnaci na 52,1 bodu). Celkové tovární objednávky v březnu stouply o 1,1% m/m (trh +0,6 %). Očištěné o dopravní prostředky přidaly 0,8 % m/m.

Finální PMI v eurozóně byly v hlavních zemích revidovány mírně dolů. Kompozitní PMI v eurozóně zůstal beze změny na 53 bodech, zatímco PMI ve službách klesnul o desetinu na 53,1 bodu. Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu klesly o 0,5 % m/m po nahoru revidovaném růstu o 0,3 % v únoru. Analytici očekávali pokles pouze o 0,1 %. V meziročním vyjádření maloobchodní tržby vzrostly o 2,1 % (trh +2,6 %).

Maďarské maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 4,2 % y/y, zatímco trh očekával růst o 5,1 %.

Kurz USD/EUR se dočasně uklidnil

Situace na hlavním měnovém páru se včera uklidnila. Kurz se převážně pohyboval těsně pod hladinou 1,15 USD/EUR, na které dnes také otevírá. Situaci pomohla uklidnit slušná data z USA. Nad očekáváním skončil jak výsledek továrních objednávek, tak indexu ISM ze služeb, kde potěšil zejména ukazatel zaměstnanosti. Zvýšily se i jednotkové náklady práce, které vzrostly hlavně díky růstu hodinové mzdy. To je na jedné straně dobrá zpráva pro spotřebitele a inflaci, na druhou stranu se snižuje ziskové marže podnikatelů. Výrazněji včera zklamal pouze ADP report z trhu práce. Ten ukázal pouze na 156 tis. nových pracovních míst a výrazně tak zaostal za tržním očekáváním. Podle ekonomů SG však ADP report predikuje oficiální čísla z trhu práce zveřejněná zítra pouze velmi omezeně. Více v tomto ohledu důvěřují indexu zaměstnanosti v rámci ISM. V eurozóně data výrazná překvapení nepřinesla. Revize PMI indexů byla pouze kosmetického charakteru. Podle ekonomů SG evropské PMI ukazují na růst ekonomiky v druhém čtvrtletí o 0,3–0,35 % q/q, což odpovídá jejich pohledu, že hospodářství v eurozóně v druhém čtvrtletí mírně zpomalí.

Dnešek bude na ekonomické události o poznání chudší. ECB vydá svůj bulletin, který by měl ukázat, že banka se v současnosti soustředí na zavádění opatření přijatých v březnu. Pokračovat bude i jednání Řecka s věřiteli, nicméně dnes skoro jistě k žádnému průlomu nedojde. Ve Spojených státech bude zveřejněn počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti za minulý týden. Toto číslo by mělo oproti předchozímu týdnu podle ekonomů SG zůstat v podstatě beze změny. Obchodování tak bude klidné a investoři budou vyčkávat na zítřejší oficiální zprávu z amerického trhu práce.

Prognóza ČNB odhalí protiinflační tlaky

I včera bylo obchodování se středoevropskými měnami klidné. Česká koruna se tradičně držela v úzkém pásmu nad kurzovým závazkem. Horní hranici tohoto pásma tvořila hladina 27,04 CZK/EUR, zatímco dolů se kurz nedostal pod 27,025 CZK/EUR. Velkou volatilitu nevykazovaly ani maďarský forint s polským zlotým. Obě měny neznatelně oslabily. Forint ráno otevírá za těsně pod 313 HUF/EUR a zlotý těsně pod 4,40 PLN/EUR.

Včera ekonomický kalendář nabídnul pouze výsledek maloobchodních tržeb v Maďarsku. Ty zklamaly, když meziročně vzrostly pouze o 4,2 %, zatímco trh očekával růst o 5,1 %. Dnes zahájí své dvoudenní zasedání polská centrální banka, která by měla ponechat sazby beze změny. Na výsledek si ale budeme muset počkat do pátku. My budeme ale pečlivě sledovat dnešní zasedání ČNB.

skoleni_20_9

Česká národní banka představí svou novou makroekonomickou prognózu. Ta podle všeho ukáže nižší inflaci, což by mohlo bankovní radu vést k posunutí jejího názoru na načasování konce kurzového závazku. Na posledním zasedání podle bankovní rady převažovala protiinflační rizika, a proto se centrální bankéři shodli, že vidí konec kurzového závazku „blíže k polovině roku 2017“. My se domníváme, že skončí až ve třetím čtvrtletí roku 2017, s tím že převažují rizika pro pozdější exit. Náš pohled podporuje i prohlášení Jiřího Rusnoka citované Hospodářskými novinami, že on vidí šance 60 ku 40 pro exit až ve druhé polovině roku 2017.

Česká swapová výnosová křivka zůstala včera bez větších změn.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).