Hlavní navigace

Centrální banka může korunu začít oslabovat už během prvního pololetí

15. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Guvernér České národní banky v rozhovoru do médií připustil, že by mohla centrální banka k oslabování koruny přistoupit už během prvního pololetí.

Zprávy a události

Průmyslová výroba eurozóny v listopadu klesla o 0,3 % m/m, když trh naopak počítal s mírným růstem o 0,1 % m/m. Meziroční pokles průmyslové výroby se v listopadu prohloubil na 3,7 % y/y z říjnových –3,3 % y/y.

Guvernér ČNB M. Singer v rozhovoru pro časopis Týden uvedl, že kurz koruny se po slovních intervencích poněkud odštěpil od obecného posilování měn ve středoevropském regionu. Připustil však, že centrální banka by mohla k oslabení koruny přistoupit již během prvního pololetí. Na oslabování vlastní měny má centrální banka nekonečnou sílu. Nákladové a rozvahové úvahy nemají podle Singera hrát roli při případné intervenci.

Evropský průmysl vrátil euro na zem

Společná evropská měna se včera odrazila od své nejsilnější úrovně od konce loňského února a korigovala předchozí zisky. Zatímco včera ráno se kurz nacházel ještě u hladiny 1,3400 USD/EUR, v odpoledních hodinách se již nacházel pod 1,3350 USD/EUR.

Evropská ekonomika se i v průběhu loňského závěrečného čtvrtletí nacházela v recesi. To potvrdila zveřejněná data průmyslové výroby eurozóny za listopad. Nečekaný meziměsíční pokles o 0,3 % m/m znamenal další prohloubení meziročního poklesu z říjnových –3,3 % na –3,7 % y/y za listopad.

Dnešní den přinese důležitá americká data. V odpoledních hodinách budou publikovány statistiky o situaci v maloobchodě za prosinec, první lednový sentiment indikátor v podobě Empire Manufacturing indexu monitorující průmyslovou aktivitu s okolí New Yorku, listopadové podnikové zásoby a prosincové ceny průmyslových výrobců. Ekonomové SG jsou poměrně optimističtí, pokud jde o data z reálné ekonomiky. Pokud by se tato očekávání naplnila, mohlo by to na trhu vyvolat spekulace, zda americká centrální banka neukončí program kvantitativního uvolňování již v letošním roce s pozitivním dopadem do kurzu americké měny.

Koruna na úvod týdne lehce silnější

České koruně se na úvod týdne dařilo. Proti společné evropské měně si v průběhu včerejšího obchodního dne připisovala více než půl procenta. Zatímco první ranní kotace se nacházely téměř u hladiny 25,70 CZK/EUR, během dopoledne kurz spadl až ke 25,55 CZK/EUR. Následně se stabilizoval těsně pod úrovní 25,60 CZK/EUR.

skoleni_4_3

Naopak okolní regionální měny včera ztrácely – polský zlotý o zhruba půl procenta a maďarský forint o více než tři čtvrtiny procenta, když v dopoledních hodinách atakoval nejslabší úroveň za posledních sedm měsíců. Polský zlotý reagoval na verbální intervenci vicepremiéra Piechocinskiho. Zlotý by měl podle něj oslabit o šest procent, aby učinil polské exporty konkurenceschopnějšími. Maďarský forint pak doplácí na obavy z toho, že se centrální banka stane ještě více závislou na vládě premiéra Orbána poté, co guvernérovi a dalším dvěma členům bankovní rady vyprší 20. března mandát. V samotném závěru včerejší seance ovšem PLN i HUF většinu ztrát vymazaly.

Dnešní den přinese z domova statistiku prosincového vývoje tuzemských cen průmyslových a zemědělských výrobců. I když se normálně nejedná o data, na která by finanční trhy reagovaly, ve světle hrozby intervencí se váha těchto ukazatelů zvyšuje. Jakékoliv číslo indikující hrozbu deflačních tlaků jenom zvýší citlivost koruny na nepříznivé ukazatele z reálné ekonomiky. A určité riziko tady vidíme. Náš odhad totiž počítá s poklesem prosincových cen průmyslových výrobců o 0,1 % m/m, zatímco tržní konsensus naopak ukazuje na jejich vzestup o 0,1 %m/m. V meziročním vyjádření pak trh čeká stagnaci na listopadových +1,6 % y/y, my očekáváme deceleraci na 1,4 % y/y. Deflačních tlaků se naopak nemusíme bát z titulu cen zemědělských výrobců, které kvůli špatné loňské úrodě rostou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).