Hlavní navigace

ČNB možná přikročí k devizovým intervencím

Luboš Mokráš

Guvernér ČNB M. Singer potvrdil už dříve vyjádřený názor, že bude ještě třeba další měnové uvolnění.

Doba čtení: 2 minuty

V rozhovoru pro časopis Euromoney vyjádřil spokojenost s účinností slovních intervencí, ale dodal, že si myslí, že stejně bude potřeba i reálné akce. Koruna je neobyčejně klidná, víceméně nereagovala ani na guvernéra ani na Fed a motá se kolem 25,75. Je to prostě ostrov stability v moři volatility, alespoň prozatím.

Polská průmyslová produkce sice rostla o 2,2% meziročně, ale poněkud zaostala za očekáváním. Vina je patně především na straně silnějšího efektu menšího počtu pracovních dnů než se čekalo. Přes zklamání z posledního údaje čekáme v dalších měsících pokračující zotavování průmyslové produkce. Hlavní hnací silou by měla být rostoucí poptávka ze zotavující se EMU podpořená oživující domácí poptávkou. Ceny průmyslových výrobců pokračují v poklesu, v srpnu PPI klesl o 1,1% meziročně (trh čekal –0,7%). PPI potvrdil, že v ekonomice nehrozí akutní inflační tlaky a centrální banka tedy nemusí spěchat s obratem v cyklu úrokových sazeb a může splnit slib, že sazby budou delší dobu stabilní.

dan_z_prijmu

Data o stavebních poveleních a zahájených stavbách domů v USA se zdají potvrzovat negativní vliv růstu hypotečních sazeb indukovaného posunem výnosové křivky státních dluhopisů na trh s rezidenčními nemovitostmi. Počet zahájených staveb domů dosáhl 891 000 na víc byl směrem dolů revidován i údaj za předchozí měsíc. U stavebních povolení sice byla revize mírně nahoru, ale ani zde se očekávání nenaplnila a počet stavebních povolení dokonce poměrně citelně klesl na 918 000 z 954 000. Pokud by útlum sektoru rezidenčních nemovitostí pokračoval, negativně by to ovlivnilo růst ekonomiky, trh práce a mohlo by to přinutit Fed, aby přehodnotil rozhodnutí začít s pozvolným odstraňováním měnového stimulu. Dost možná byly náznaky slabosti sektoru rezidenčních nemovitostí jedním z důvodů, proč Fed čeká se
zahájením snižování objemu odkupů.

FOMC překvapil a ponechal objem dluhopisů odkupovaných v rámci kvantitativního uvolňování beze změny. Důvodem bylo, že FOMC si není jistý, že ekonomika je dostatečně silná na to, aby tento krok zvládla a chce čekat na další data potvrzující růst. Hodnocení stavu ekonomiky v prohlášení po zasedání se přitom mírně zlepšilo a sám Bernanke řekl, že vidí menší rizika zpomalení. Protože trh čekal alespoň nějaké mírné snížení, byla jeho reakce prudká. Riziková aktiva šla obecně nahoru (komodity a mezi nimi obzvlášť zlato, akcie), dolar raketově slabil přes 1,35, v regionu nejvíce reagoval zlotý posílením na 4,16 a výnosy bezpečných státních dluhopisů pochopitelně klesly (desetiletý americký o téměř 20 bp. na 2,68%). Bernanke na tiskovce navíc zněl v poměrně holubičím tónu, nejvíce mě zaujalo jeho sdělení, že hranice 6,5% u míry nezaměstnanosti je minimum na kterou musí klesnout, aby Fed začal zvyšovat sazby a že k prvnímu zvýšení může dojít i hluboko pod ní (za předpokladu, že bude dostatečně nízká inflace).

Našli jste v článku chybu?