Hlavní navigace

ČNB měla včera poslední zasedání letošní rok

20. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nic zásadního se nestalo – sazby zůstaly na 0,05%, o FX intervencích jsme se nic nového nedověděli.

Subjektivní pocit mám takový, že je ČNB ok s tím kurzem, kde to nyní je a že pokud se kačka nedostane pod 25, tak žádné intervence neuvidíme. Ale jak přesně debata probíhala uvidíme snad v zápiscích ze zasedání na konci měsíce. Kačka před zasedáním oslabila (možná sázka někoho na verbální intervenci? Skutečnou snad nikdo nečekal…), po zasedání se ale vrátila ke 25,20. Z hlediska dat ČNB řekla, že jsou velice lehce proti-inflační (vzhledem k listopadové prognóze), a že kačka je lehce pro-inflačním faktorem.

• Takto před koncem světa ještě záblesk naděje z Německa – IFO se zvedlo na nejvyšší hodnotu za ostatních 5 měsíců, zejména díky očekávání světlejších zítřků (hodnocení současné situace nic moc). Vzhledem k úzké vazbě mezi IFO a německým průmyslem a vzhledem k datům v minulých dnech za průmyslové objednávky a za PMI se v Německu se zdá, že Německo by se mělo po 1Q13 vrátit k mírně rychlejšímu růstu než co bude mít ve 2H12. To je dobrá zpráva i pro ČR. Pozitivně na IFO zareagovaly akcie, EUR posílilo až k 1,33, do dnešního rána se však vrátilo zpátky k 1,32. A to i navzdory tomu, že v USA se nijak nehnula jednání o odvrácení fiskálního srázu, když Republikáni, nemajíc dohodu ani většinu v Kongresu, rozezlili prezidenta Obamu svým plánem nechat dnes hlasovat o vlastním daňovém balíčku, který má zabránit růstu daní od ledna.

Účto_tip_změny21

• Japonská centrální banka včera oznámila další kolo QE – přidala dalších 10 biliónů jenů (celý program tak má teď 101 bn.). Celkem se to po nedělným vítězství Shinzo Abeho, který okamžitě vyzval centrální banku k přijetí inflačního cíle ve výší 2%, čekalo.

• Polský průmysl skončil (-0,8% r/r) po očekáváním trhu (+0,4% r/r), společně s PPI potvrdil slábnoucí ekonomiku, dezinflační ekonomiku. Další snížení sazeb v lednu je tak dle nás téměř jisté.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).