Hlavní navigace

ČNB: Intervenovat se zatím nebude

27. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Viceguvernér uvedl, že zatím není důvod pro další intervence. Tím by musel být další vzestup deflačních tlaků.

Zprávy a události

Viceguvernér V. Tomšík uvedl pro Lidové noviny, že v současné době nevidí důvody pro posun intervenční hladiny. Nevylučuje ale, že koruna oslabí autonomně, na základě tržních sil. Teoreticky je podle něj možné intervenční hladinu dále posunout, to by ale vyžadovalo dlouhodobý vzestup deflačních tlaků.

Fed index průmyslové aktivity z Dallasu se v lednu nečekaně propadl na –4,4 bodu z prosincových sestupně revidovaných +3,5 bodu (revidováno z původně udávaných +4,1 bodu).

Německá podnikatelská důvěra zaznamenala dle Ifo indexu za leden zlepšení na 106,7 bodu z prosincových 105,5 bodu. Byl tak překonán tržní konsensus ve výši 106,5 bodu. Zlepšení nastalo v hodnocení současných podmínek (ze 109,8 bodu na 111,7 bodu) i ve složce očekávání (ze 101,3 bodu na 102,0 bodu).

Souhrnný indikátor české důvěry se v lednu podle konjunkturálního průzkumu proti prosinci nepatrně snížil na 11,5 bodu z 11,6 bodu zaznamenaných před měsícem. Zatímco důvěra podnikatelů se snížila z 13,8 bodu na 13,3 bodu, důvěra spotřebitelů se zlepšila z 2,8 bodu na 4,3 bodu.

Maďarská ekonomická důvěra v lednu klesla na –2,9 bodu z prosincových +0,2 bodu. Zhoršení nastalo u podnikatelů i spotřebitelů.

Euro proti dolaru na úvod týdne posílilo

Společné evropské měně se včera proti dolaru dařilo, když posilovala v průběhu celého dne. Postupně se tak kurz vyšplhal z kotací u 1,11 USD/EUR, kam euro spadlo v průběhu včerejší asijské seance v reakci na zveřejnění výsledku řeckých voleb, až téměř k 1,13 USD/EUR během americké seance.

Euro profitovalo z faktu, že obavy z událostí, které společnou evropskou měnu srážely v minulých týdnech, jsou již za námi. Platí to jak o zasedání ECB, která v minulém týdnu oznámila razantní program kvantitativního uvolňování, tak o výsledku řeckých voleb, které dopadly v podstatě tak, jak naznačovaly průzkumy. Včerejší eurové zisky tak lze chápat spíše jako korekci předchozích ztrát. Pomohl samozřejmě i německý Ifo index, který zaznamenal za leden zlepšení, jež překonalo tržní očekávání. Platí to pro složku hodnotící současné podmínky i očekávání.

Dnešní den přinese první odhad HDP za Q4 14 z první důležité země – z Velké Británie. Očekáváme pokračující růstový trend britské ekonomiky (+0,6 % q/q, respektive +2,8 % y/y). Celá série zajímavých dat pak přijde z USA. Měli bychom vidět solidní prosincovou statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, silná data z trhu nemovitostí v podobě prodeje nových domů i cenového růstu, a další vzestup spotřebitelské důvěry, tentokráte již za leden. Mělo by se tedy jednat o data, která potvrdí sílu oživení americké ekonomiky.

Středoevropské měny na úvod týdne mírně slabší

Regionální měny vstoupily do nového týdne s mírnými ztrátami. Ty u polského zlotého dosáhly zhruba půl procenta, u maďarského forintu cca třetiny procenta. Relativně nejlépe na tom byla česká koruna, která včera neztratila proti euru ani dvě desetiny procenta. Zatímco včerejší otevírací kurz se nacházel ještě těsně pod úrovní 27,70 CZK/EUR, během dne byla testována zhruba o deset haléřů vyšší hodnota.

I když je možné včerejší tlaky na oslabování regionálních měn dát do souvislosti s výsledkem řeckých voleb, spíše se jedná o korekci zisků z minulého týdne. Výsledek voleb v Řecku byl pouze záminkou pro tuto korekci. Z domova jsme se včera dočkali výsledků lednového konjunkturálního průzkumu. Podle komentáře z ČSÚ se celková důvěra v domácí ekonomiku v lednu téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se v meziměsíčním srovnání nepatrně snížil o 0,1 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se v porovnání s prosincem mírně snížil o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v obchodě, ve stavebnictví se zvýšila mírně, ve vybraných odvětvích služeb se snížila a v průmyslu se snížila velmi mírně. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil. Ve srovnání s hodnotami v lednu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší. To obdobná statistika z Maďarska tak příznivá nebyla – ekonomický sentiment klesl, když se zhoršila nálada podnikatelů i spotřebitelů.

Účto_tip_změny21

Dnešní den přinese z regionu polská data a výsledek zasedání maďarské centrální banky. Z Polska se dočkáme výsledku HDP za celý loňský rok a prosincová data nezaměstnanosti a maloobchodních tržeb. Ekonomika jako celek by měla zvýšit tempo svého růstu podle ekonoma SG J. Janeckeho z 1,6 % zaznamenaných v roce 2013 na 3,4 %; odhad trhu je pouze o desetinu níže. Optimističtější je SG i u míry nezaměstnanosti, kde čeká její vzestup pouze na 11,5 % z listopadových 11,4 %. Trh se obává čísla 11,7 %. Naopak vidí podkonsensuální výsledek prosincových maloobchodních tržeb (1,6 % y/y proti konsensu 2,3 % y/y). Maďarská centrální banka by nastavění klíčové měnověpolické sazby na 2,10 % měnit neměla.

Výrazně klidný vývoj včera panoval na trhu tuzemských výnosů. Výnosová křivka zaznamenala pouze nepatrný pohyb směrem vzhůru v rozsahu cca jednoho bazického bodu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).