Hlavní navigace

ČNB intervenovala ve velkém na devizovém trhu

Autor: Shutterstock
Radomír Jáč

Pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly v prvních deseti dnech prosince o 27,5 miliardy korun, což indikuje, že ČNB intervenovala na devizovém trhu ve velkých objemech, obdobně jako v závěru listopadu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly v prvních deseti dnech prosince o 27,5 miliardy korun, tedy o mírně více než 1 miliardu euro, což indikuje, že ČNB intervenovala na devizovém trhu ve velkých objemech, obdobně jako v závěru listopadu.

Koruna byla na přelomu listopadu a prosince tlačena k posilování především spekulacemi trhu na další kroky ze strany ECB. Ačkoliv ECB se svými kroky přijatými na zasedání 3. prosince spíše zaostala za očekáváním trhu, tak se koruna i nadále drží těsně nad úrovni 27 za euro a ČNB pravděpodobně zůstává na devizovém trhu přítomna v podobě intervencí s cílem zabránit posílení koruny pod uvedenou úroveň.

Výkon české ekonomiky a nastavení měnové politiky v eurozóně by měly tlačit korunu k úrovni 27 za euro i v roce 2016 a česká centrální banka tak bude muset intervenovat proti posilování koruny i nadále: dle mého názoru budou devizové intervence potřebné až do konce 1. čtvrtletí 2017.

FIN19

Vývoj bilance ČNB hlásí, že za prvních deset dní prosince vzrostly pohledávky české centrální banky vůči zahraničí o 27,5 miliard korun, tj. zhruba o 1,02 miliardy euro, a růst jen tak mírně zaostal za výrazným skokem zaznamenaným v poslední dekádě listopadu. Údaje o hospodaření ČNB takto indikují, že centrální banka byla na přelomu listopadu a prosince aktivní na devizovém trhu, kde dle všeho ve velkých objemech intervenovala proti posilování koruny.

Příznivá data z české ekonomiky kombinovaná s výhledem měnové politiky ECB budou spekulanty vybízet k tomu, aby korunu tlačili k úrovni 27 za euro a tím pádem i nadále testovali trpělivost a ostražitost české centrální banky. Závazek ČNB je v tomto ohledu jasný: úroveň 27 korun za euro bude česká centrální banka i nadále bránit. Vzhledem k výhledu měnové politiky ECB, kde bude program nákupů dluhopisů trvat přinejmenším do března 2017, bude ČNB vnějšími faktory tlačena k tomu, aby u svého kurzového závazku setrvala do konce 1. čtvrtletí 2017.