Hlavní navigace

ČNB intervenovala ve velkém na devizovém trhu

15. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly v prvních deseti dnech prosince o 27,5 miliardy korun, což indikuje, že ČNB intervenovala na devizovém trhu ve velkých objemech, obdobně jako v závěru listopadu.

Pohledávky ČNB vůči zahraničí vzrostly v prvních deseti dnech prosince o 27,5 miliardy korun, tedy o mírně více než 1 miliardu euro, což indikuje, že ČNB intervenovala na devizovém trhu ve velkých objemech, obdobně jako v závěru listopadu.

Koruna byla na přelomu listopadu a prosince tlačena k posilování především spekulacemi trhu na další kroky ze strany ECB. Ačkoliv ECB se svými kroky přijatými na zasedání 3. prosince spíše zaostala za očekáváním trhu, tak se koruna i nadále drží těsně nad úrovni 27 za euro a ČNB pravděpodobně zůstává na devizovém trhu přítomna v podobě intervencí s cílem zabránit posílení koruny pod uvedenou úroveň.

Výkon české ekonomiky a nastavení měnové politiky v eurozóně by měly tlačit korunu k úrovni 27 za euro i v roce 2016 a česká centrální banka tak bude muset intervenovat proti posilování koruny i nadále: dle mého názoru budou devizové intervence potřebné až do konce 1. čtvrtletí 2017.

skoleni_13_10

Vývoj bilance ČNB hlásí, že za prvních deset dní prosince vzrostly pohledávky české centrální banky vůči zahraničí o 27,5 miliard korun, tj. zhruba o 1,02 miliardy euro, a růst jen tak mírně zaostal za výrazným skokem zaznamenaným v poslední dekádě listopadu. Údaje o hospodaření ČNB takto indikují, že centrální banka byla na přelomu listopadu a prosince aktivní na devizovém trhu, kde dle všeho ve velkých objemech intervenovala proti posilování koruny.

Příznivá data z české ekonomiky kombinovaná s výhledem měnové politiky ECB budou spekulanty vybízet k tomu, aby korunu tlačili k úrovni 27 za euro a tím pádem i nadále testovali trpělivost a ostražitost české centrální banky. Závazek ČNB je v tomto ohledu jasný: úroveň 27 korun za euro bude česká centrální banka i nadále bránit. Vzhledem k výhledu měnové politiky ECB, kde bude program nákupů dluhopisů trvat přinejmenším do března 2017, bude ČNB vnějšími faktory tlačena k tomu, aby u svého kurzového závazku setrvala do konce 1. čtvrtletí 2017.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).