Ceny nemovitostí jsou dnes hnány vzhůru právě dostupností hypotečního úvěru pro každého, a s tím souvisejícím masovým zájmem o investiční bydlení. Pokud se podmínky pro hypotéky stíží, zájem opadne, což bude mít na cenu nemovitostí záporný efekt. Ten, kdo něco našetřil, si tak možná koupí bydlení levněji.
Dobrý den, já ale v článku .nemluvím o cenách nemovitostí ale o úrokových sazbách hypoték.
Zdravím, Hájková
Kolega hovoří o tom, že tyto položky se vzájemně ovlivňují. Kromě toho, tedy alespoň podle nadpisu článku, článek je o regulaci ČNB. O úrokových sazbách jen okrajově.
Konstatujete hned v úvodu, že se zhorší dostupnost a zdraží vlastní bydlení. S tím prvním lze souhlasit, s tím druhým nikoliv, zvláš%t když mezi těmito jevy panuje aktuálně nepřímá úměra (ceny bytů žene nahoru především převis poptávky)
Já bych řekl , že spíše ceny rostou díky lidem co kupují byty jako investici a ne jako spotřebu . Stále mě chodí do schránky lístečky kdy lidé píší koupím byt , platím hotově .
A přitom ve svém okolí vím o mnoho prázdných bytech , které nikdo neprodává a nejsou na trhu . Lidi jen přijdou dvakrát za rok vyvětrat a zkontrolovat. Když za 10 až 15 let cena nemovitosti vyroste o sto procent , tak je to lepší než koupit kilo zlata nebo nechat peníze na učtě , kde moc nezískáte.
Spolehat na to, ze cena vyroste o 100% a zatim platit mesicni stale poplatky za sluzby za prazdny byt zrovna jako inteligentni investice nevypada. Nehlede na to, ze ta cena taky nemusi vzrust vubec.
Dost bytů volných i v rodinách, kde se počítá s využitím pro děti. Lidí, kteří se po čase přestěhovali do většího, ale původní nebyli nuceni prodat a tak jim zůstal, není zas tak málo. A s ohledem na problematickou legislativu kolem pronájmů tyto byty mnohdy zůstaly po delší dobu prázdné a přitom to rozhodně není míněno jako investice.
Těch důvodů, proč jsou byty poměrně často volné je zkrátka více, nedá se to paušalizovat jako že ty volné jsou kvůli investici.
Ty lístečky většinou vyrábějí realitní kanceláře, někdy vypadají i jako psané rukou, ale je o vysokonákladový tisk :)
Snaží se o to buď koupit byt velmi levně (a se ziskem ho prodat), nebo uvázat člověka k uzavření zprostředkovatelské smlouvy (ze které se nemůže vyvázat) a pak mu nabízet kupující.
Také vím o hodně prázdných bytech, třeba kousek od mého bydliště je toto: http://www.rezidencekavcihory.cz/seznam.php
Jenže ty byty jsou prázdné (už velmi mnoho let) kvůli přemrštěné ceně
No Rezidence, už moc prazdná není. :-) Louda prodal vše loni v létě ve veřejné dražbě.
Stačí, když se do okolí přistěhuje pár cikánských (případně v blízké budoucnosti jiných se stejnými hygienickými a kulturními návyky) rodin a místo bytu má téměř bezcenný prostor.
Cituji z článku: "například centrální banka ve Velké Británii stanovila, že maximální výše hypotečního úvěru na bydlení nesmí překročit 4,5násobek ročního příjmu žadatele. "V českých podmínkách, při průměrné mzdě okolo 27 000 Kč, by to bylo 1 458 000 Kč na jednoho žadatele," vypočetl Svačina."
Tohle Anglii přivedlo k tomu, že většina místních na hypotéku nedosáhne a byty ve velkých městech začali skupovat solventní cizinci. U nás to dopadne stejně. Protože většina Čechů na hypotéku nedosáhne, nastane nemovitostí krize s přebytkem bytů. Majitelé (vesměs dědicové, co zdědí byty po rodičích) pak budou rádi, že byt prodají aspoň nějakému zájemci.
Ten ROČNÍ příjem u nás je hrubého, nebo čistého?
Hrubého... Tedy hrubého, ne superhrubého, a ne čistého.
Británie má jiný problém . Šílenou regulaci a zoufalý nedostatek bydlení , kdy díky ruzným ochranářským zákonum , spolkum se prakticky nestaví nové bydlení . Vysledek je ten že všichni spekulují a nemovitosti rostou. To znamená , že mladé rodiny prakticky nedosáhnou na bydlení . Elity samozřejmě nechcou měnit zákony (rostou jim majetky) a tak blokují jakékoliv změny zakonu.
A navíc i ty nemovistosti co tam mají, mají při (realtivně podobném poměru cena vůči našim platům) příšernou kvalitu.
Ony tedy zato často ty domy nemůžou, ale i inženýrské sítě (voda, elektřina, odpad) jsou často i ve městech na úrovni, kterou by člověk čekal v balkánské osadě v polovině 20. století.
Vzhledem ke klimatickým podmínkám (protože jim tam téměř nikdy teploty neklesají po nulu a sněží jen výjiměčně), tak si mohou dovolit jednovrstevná okna i vedení vodovodu a odpadu po vnějším plášti budovy.
tak leden, únor a březen má průměrnou teplotu pod 3 stupně. A prosinec pod čtyři. Není to mráz, ale do tepelné pohody to má dost daleko. Nám právě v tom hotelu byla celkem dost zima.
Co mne ale dostalo byly dvoukohoutkové baterie do umyvadla. Buď vařicí, nebo ledová :D.
Ty kohoutky jsou proto, že si má člověk napustit vodu do umyvadla na správnou teplotu, umýt se a pak ji vypustit.
Jinak Angličané jsou zvyklí na relativně nízkou teplotu doma, energie byly (a asi ještě pořád jsou) v UK poměrně drahé.
Vím, jak to funguje, to jen k té "nižší kvalitě bydlení", že je nenapadne mít směšovací baterii.
Právě proto, že jsou energie drahé, tak by se vyplatilo investovat alespoň do těch dvojitých skel.
My jsme měli doslova rozžhavené topení a stejně nám byla zima.
A jak to funguje jinak s baterií ? Napustim si vařicí vodu a doředim to studenou na akorátovní teplotu
Oddělení teplé a studené vody je prostě jejich národní svéráz. Já tam měl v hotelu něco, co vypadalo jako směšovací baterie, nicméně v tom raménku byla přepážka oddělující studenou a teplou vodu až do jeho ústí. Takže ve výsledném proudu vody byla vlevo žhavá a vpravo ledová. A že toto je určitě dražší a složitější vyrobit než obyčejnou směšovací baterii.
Co jsem slyšel, tak oni v začátcích vodovodní sítě měli problém s tím, že občas poklesl tlak v rozvodu studené vody, natlačila se tam teplá voda a s ní se to kontaminovalo bakteriemi. Takže měli nějakou dobu zákon, že kohoutky musí být oddělené, aby k tomu nemohlo dojít. Pak ho sice zrušili, ale angličané jsou prostě konzervativní. ;)
Tohle není o teplotách a podnebí. Tohle je "jiná kultura". Na jednoduchá okna bez utěsnění, příšerné dvoukohoutkové baterie vzpomínal i V+W v NY za 2. světové války. A stejná "pohoda" platí pro všechny oblasti anglického vlivu (kolonií).
Viděl jsem několik málo let po převratu emigranta, co sem chtěl dovážet kanadské domky. Prý něco úžasného, skvěle se v tom bydlí i v kanadských zimách, líčil. Ale ve svém oboru byl velmi nadprůměrný - měl od toho papíry s technickými parametry. Tak ten jeho zázrak byl na hraně TEHDEJŠÍCH minimálních našich požadavků. O doporučených, nebo dokonce dnešních vůbec nemluvě.
No však také v Severní Americe nemají klimatizaci jen tak pro nic za nic. To není luxus, to je projev bídy. Bez tohoto energeticky náročného zařízení by se v tom papundeklu vůbec nedalo bydlet ani v létě.
Norové jsou ale na půl cestě mezi Němci a Angličany. Co považují oni za luxus, to je luxus v Severní Americe, ale neprodatelný aušus u nás, nebo v Německu. (Například jejich nejlepší okno bylo na hraně našich požadavků před deseti lety, dnes také nevyhoví, a to jejich standard je mnohem horší.)
Směšovací baterie není problém koupit i v Anglii, ale asi k tomu mají cikánský přístup "to je dobrý".
Pořád ty baterie vs kohoutky....A ono se nedá ty kohoutky roztočit jenom trochu aby tekla voda akorát ? Asi je to pro nás rozmazlence zdržování ale u nás odpustim 5l vody, než vůbec při nastavení "naplno červená" začne téct vůbec teplá voda. Takže je šumák jestli kvrdlam pákou nebo točim kohoutkama.
Pardon, tomu nerozumím. Pustím trochu, teče vařící voda čůrkem, pustím hodně, teče vařící voda proudem. Ale vždy vařící voda, točením kohoutku se teplota nereguluje.
To "to je dobrý" naprosto sedí. Kolega z bývalé práce tam jednu dobu pracoval na stavbě a říkal, že kvalita je opravdu otřesná. Křivé zdi, stropy, podlahy, hraje se hlavně na to "jestli to není moc vidět na první pohled".
Známý instalatér byl v Itálii na dovolené a doslova lezl po zdi, když viděl rozvody plynu venku po fasádě. U nás by to nikdy neprošlo. Hlavně, že jsme pro ně polozaostalá postkomunistická země. V řadě věcí jsou ti kapitalističtí hoši daleko za náma.
Kolegy syn byl v Americe na studentské brigádě, myl tam okna. Došla tam řeč na to, kde kdo bydlí. Všichni Amíci v papundeklech a Čížka považovali za rozmazleného milionářského fracka, který neví co roupama a tak teda v létě meje okna. Protože Čížek doma bydlel ve ZDĚNÉM domě!! Pro Amíka neskutečné bohatství!
Zde bych řekl ,že fungují jiné danové zákony. Takzvaně obce nedostávají moc peněz ze státního a tak jejich hlavní příjem je dan z nemovitostí. Pak jsou tam nulové nebo minimální dan z převodu. Vysledkem je že bydlení levně pořídíte nebo postavíte , ale když ho nepotřebujete tak se ho zbavíte (nebudete přece platit procenta z domu který nevyužijete). Vysledkem je že mladí mají dostupné velké domy a mohou založit rodinu , nebo na duchod se zbavíte domu a koupíte si ho na floridě. Někde jsem četl , že pruměrny amík si pořídi bydlení za 3 roční platy o pruměrné ploše 220m2 .
Bydlení tam tedy není jistota na stáří , ale stálá platba . Co jsem četl , tak se pruměrně 4 krát za život přestěhují . Když jste bez dětí , mate malý dum , pro děcka si pořídíte něco většího a na stáří zase podle potřeb.
Tak za nějaké 3M montovaná dřevostavba na levném pozemku asi půjde i s cenou práce v USA. Pak už jen dobrou pojistku proti tornádu.
A co myslíte , že se stane se zděnou stavbou v tornádu ? Když to zvedá dvoutunová auta , tak i z toho zděného domu zbydou jen obvodové zdi . Takže je to taky totálka.
Předchozím příspěvkem jsem chtěl ale napsat , že i danové zakony ovlivnují dostupnost bydlení . A pro společnost je spíše asi lepší , když mladá rodina muže si pořídit levně bydlení a vytvořit potomstvo než vysokými cenami nemovitostí zajištovat lidi na duchod.
Zase nemusí rekonstruovat staré barabizny. Přijede bagr, odstraní sutiny a postaví se nový barák. Žádné problémy se zarostlýma trubkama, 40 let starým topením, zastaralými rozvody el.energií...
Hodně Amíků taky bydlí v přívěsech. To bych fakt nedala, i když takové mobilní bydlení, jaké použivají současní evropští cirkusáci, je dneska opravdu luxusní, to maringotky byly fakt jiný level
Viz:
http://bydleni.idnes.cz/bydleni-v-maringotce-0r2-/dum_osobnosti.aspx?c=A160317_172338_dum_osobnosti_web
Na druhou stranu, když se projdu po české krajině a vidím kdevšude různý bordel válející se na polích, dvorcích a záhumencích, tak "to je dobrý" určitě není jen anglický nebo italský přístup.
Němci, Rakušané, Švýcaři, Holanďané, Belgičané atp. si o nás také myslí, že jsme prasata. A právem.
Ja zas videl hezky dokument o domech v Anglii, kde nemaji u vany nouzovy prepad. Takze kdyz nekdo zapomene zavrit vodu, vana diky uzasne konstrukci stropu sjede z patra do prizemi. Tohle u nas nemaji ani ty "blby" stary panelaky.
Pokud nebydlíte přímo u moře a ideálně na JZ, tak mrzne všude a třeba i 14 dní. Není tam třeba více jak -10°, ale to venkovní potrubí co má každý dům dostane zabrat. A zima je v každém trochu starším domě.
To že i dnes mají jednovrstvá okna je spíš ze zvyku a poměru cena/užitek, než že by jim to vyhovovalo. A protože se to nedá vytopit, tak se i málo větrá a pak zas bojují s plísněmi...
Situace, kdy cizinci skupují byty se děje již teď. Tedy alespoň ve velkých městech(hlavně Praze). Hlavně Rusové skupují ve velkém byty v okolí Staromáku. Bavil jsem se s jedním realitním makléřem a říkal, že pro ně není problém zaplatit za byt v centru 50 i více milionů. Prý než, aby riskovali, že o ty peníze přijdou(většinou jedou v nějakých podvodech), tak to radši vráží do nemovitostí v zahraničí. A v ČR se jim ty ceny zdají poměrně levné oproti třeba Londýnu, Paříži atd. Samozřejmě to jsou lidé, kteří ten byt třeba ani nikdy neuvidí a kupujou to "jak housky na krámu". A s tím souvisí i to, že obzvláště v Praze je spousta prázdných bytů, které nejsou obývány. Ty byty se v podstatě nedají Čechům pronajmout, protože drtivá většina Čechů na to nemá a pokud by už měla, tak si radši koupí vlastní.
To musí mít výbory SVJ radost z těhle cizinců. Na schůze určitě nechodí, takže hrozí neusnášeníschopnost. Platí vůbec poplatky do fondu oprav?
Váš průvodce finančním světem. ISSN 1213-4414
Copyright © 1998 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.