"Česká národní banka přitom už vygenerovala ztrátu více než 200 miliard korun, která je spojená s držbou devizových rezerv," uvedl na přednášce sdružení Reformy Jan Havel.
Pokud vím, tak ztrátu na devizových rezervách způsobuje zpevňování měny (účtuje se v korunách a při posilování koruny hodnota rezerv v korunách klesá). Oslabení koruny by naopak vedlo k zisku na rezervách. Takže dávat ztrátu na rezervách do souvislosti s oslabováním koruny je poněkud nesmyslné.
Technická poznámka, když sledujete diskusi. Z hlavní stránky je odkaz na článek na adresu spoctiduchod.mesec,cz/..., ale článek je na adrese www.mesec.cz/... Prosím, opravte ten odkaz.
Na http://www.mesec.cz je odkaz dobře, na http://www.mesec.cz/clanky je odkaz špatně.
Dovoluji si označit Váš názor na vhodnost nákupu zlata CB jako silně nekonzistentní s kritikou měnové politiky! Nepleťte si zlaté krytí měny a nákup aktiva CB. CB by nákupem zlata z reálné ekonomiky zvyšovala jeho ceny a množství peněz v oběhu, jde o kvantitativní uvolňování, pouze nakoupená aktiva se liší. Zlato by pak krylo v bilanci CB pouze nově vzniklou likviditu. Zatímco zlatý standard znamená potřebu zlatého krytí vkladů přímo v komerčních bankách. Ani s jedním dnes naprostá většina ekonomů nesouhlasí.
Dle mého by CB neměla držet zlato vůbec žádné a udržovat pro případ nouze DR v potřebné výši. Její hlavní poslání je v hlídání cenové stability, ne investice do zlata na úkor růstu cen pro všechny ostatní.
Děkuji za názor, raději to odpovědi uvedu v jednotlivých bodech:
1. Ohledně vhodnosti nakupování zlata ze strany CB se nejedná o můj názor, ale o názor pana Havla.
2. Pan Havel kritizoval především nákup devizových rezerv (podívejte se na přednášku) a správu těchto rezerv, nikoliv to, že by rád zavedl zlaté krytí. Řada centrálních bank však v posledních letech zvýšila zlaté rezervy, je to jedna z forem diverzifikace a osobně v tom nevidím nic špatného.
3. Nejsem odborníkem na celosvětové zlaté rezervy, myslím si však, že pokud by ČNB nakupovala zlato, pak by k výraznějšímu a dlouhodobému růstu světových cen této komodity nedošlo. Ovlivňovat dlouhodobě ceny zlata mohou jen větší centrální banky.
Děkuji za odpověď. Jen stručná reakce.
1. Tak je nekonzistentní pan Havel. :)
2. Nic proti diverzifikaci v umístění devizových rezerv, především v podobě finančních CP, tedy úložek u zahraničních bank. Jejich směna za fyzická aktiva je však jen tisk peněz v bledě modrém.
3. Kdyby ČNB nakupovala zlato, tak nedojde k růstu světových cen, ale dojde k oslabení koruny a zdražení dovozů, včetně zlata pro držitele korun, či omezení úvěrů pro firmy i domácnosti. Nákup zlata za již naakumulované DR kurz neovlivní, ale jde o předchozí bod 2. V nákupech zlata nad rámec DR, jde v podstatě o další devizovou intervenci, kdy CB nakoupí dolary, za které koupí obratem zlato.
Centrální banky po celém světě by se měly všeho zlata v nějakém časovém horizontu zbavit. K měnové politice potřeba není, pouze mohou nafukovat jeho cenu měnovou emisí.
Ano, názor mě zaujal a zdál se mi atraktivní pro titulek, úkolem novináře je však být objektivní. O to jsem se v článku snažil. Pokud jde o můj osobní názor, tak si stále myslím, že i přes všechnu kritiku provádí ČNB rozumnou měnovou politiku (klady převažují nad negativy), já sám koneckonců pocházím ze země, která si prošla hyperinflací :-)
Nechtěl jsem vyvolávat žádnou diskusi k tomuto tématu, jedná se o pouhou poznámku, která nemá žádný vztah ke kvalitě článku. Nechtěl jsem tudíž snižovat žádnou odbornou způsobilost.
Ještě jedna poznámka off topic a prosím bez (zbytečné) diskuse - i já dlouhá léta pracoval v centrální bance - poprvé jsem tak vstoupil již před 30 lety (i když šlo o jinou dobu a o jiné podmínky).
Na jedné straně nás všemocní nabádají k úsporám na stáří a na druhé straně nestydatě snižují úroky, aby se lidem nevyplatilo nechávat peníze ležet v bankách.Investovat však do jiných produktů jako například do akcií a jiných pochybných podniků v tomto prohnilém ,korupčním a tunelářském státě jsou předem vyhozené peníze.Tak nevím,nevím.
Investice do akcií je to nejlepší důchodové pojištění, pokud se koupí akcie levně od 2002 do dnes. Ovšem jako výnos musí postačit dividendy a ty akcie neprodáavat ale nechat na dědictví pro děti. A musí to být akcie velkých podniků a bank z indexů Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones od podniků, kterým neškodí konkurence. Tedy vyhýbat se akciím Nokia, GM a jinému hnoji. Hazard jsou akcie jen tehdy, pokud se koupí draze, pokud firma neumí zvyšovat zisk, pokud se jedná o malou firmu, pokud se chtějí akcie prodávat se ztrátou namísto držení až do smrti.
Já myslím, že hlavním důvodem snižování úroků je zvýšení míry monetizace státního dluhu, tedy inflací pěkně snižovat koupěschopnost obyvatel (hlavně těch, co se nedokáží moc bránit) především ve prospěch státu.
Nepřirozeně nízké úroky také zvýhodňují dlužníky (hádejte, kdo je největší dlužník).
Podpora vývozu devalvací měny nedává velký smysl, teoreticky může zvýhodnit vývozce, pokud ovšem sami nic nedováží. Někdo tedy múže být znehonocením koruny zvýhodněn na úkor těch druhých, co kupují dovážené zboží( a že jich není málo).
Nechci dále rozvádět další negativní účinky expanzivní monetární politiky a to jich není málo.
End the ČNB.
Ať si dělají co chtějí, já si nic kupovat nebudu, stačí mi jídlo a dřevo na zimu si udělám v lese. Bežte do řiti s autama a dalšíma pitchovinama, určitě budu jak blbec celej život makat, abych si takový hovadiny mohl kupovat. Chci pracovat půlku života a druhou žít jen z naspořených peněž, případně pracoat 4 hodiny denně. Život není o práci,ale o volném čase.
Je mi jedno , že mi moje naspořené peníze znehodnocují-nic s tím nenadělám. A just budu spořit do polštáře!
Přesně tak. Nevím, proč by lidé měli utrácet za nesmysly a tím táhnout tuto prohnilou zemi.
Jsem na tom podobně jako vy, les mám vlastní, tudíž jsem nezávislý na energiích a k tomu mě stačí kupovat jen a jen potraviny. Všechno ostatní mám a musel bych být blázen, kdybych funkční výrobky vyhazoval a kupoval nové.
Je mi přes 50 a do trvalé práce již nepůjdu. Prací v zahraničí jsem si vytvořil dostatečné rezervy a nyní prací trávím jen několik měsíců v roce. Zbytek roku užívám života a na hamounění zvysoka kašlu. Otroka ze mě tento režim nikdy neudělá.
A to zejména po tom, jak Kalousek na jaře poslal 65 mld.Kč po dohodě s ČNB z devizových rezerv (2,5 mld. eur) a ČNB pak oslabila korunu a rezervy dokoupila. Teď zvažuje opět další intervence aby oslabila korunu. A já se pánů ekonomů ptám, nemělo by stejný efekt nakupování státních dluhopisů z veřejného trhu a jejich likvidace a tedy snižování státního dluhu ? Nebylo by to mnohem lepší než nakupovat inflační euro a inflační dolar a pak to půjčovat do evropských konsolidačních fondů na pomoc řekům a kypřanům. Zejména Kypr považuji za daňovou pijavici, která z naších firem vysává daně, které by měly zůstat doma.
Jinak bezpečnostní kody jsou většinou nečitelné, redakce nemá zájem o diskusi.