Hlavní navigace

ČNB by měla snížit sazby na 0,1 % a slovně intervenovat proti koruně

Jan Bureš

Dnešní zasedání České národní banky (ČNB) bude rozhodně patřit k těm zajímavějším. Na stole bude nová prognóza a po sérii holubičích komentářů část trhu podle nás správně sází na další uvolnění měnových kohoutů.

Doba čtení: 1 minuta

Nová prognóza by pravděpodobně měla snížit odhad růstu především na rok 2013 (změny v odhadech pro rok 2012 budou marginální). ČNB v tuto chvíli počítá na příští rok s růstem okolo 0,8% a podle nás není realistické pro příští rok očekávat více než stagnaci. Výhled na inflaci by se na druhou stranu příliš měnit nemusel a zůstane relativně příznivý. Celkově tak z toho ČNB vyjde, že je zapotřebí více otevřít měnové kohouty.

Srpnová prognóza ukazuje, že by měl tříměsíční PRIBOR klesnout v roce 2013 na 0,3 %, a nová prognóza by měla být ještě agresivnější. Poslední výroky centrálních bankéřů přitom ukazují, že řada z nich tentokrát se závěry prognózy souhlasí a je připravená podle nich jednat.

dan_z_prijmu

Klíčový je z tohoto pohledu jeden z mediánových bankéřů Kamil Janáček. Ten byl donedávna na jestřábí straně bankovní rady. Jeho poslední výroky o potřebě dalšího snižování sazeb do blízkosti nuly a slovní podpora případným devizovým intervencím ale potvrzují, že minimálně načas přešel na druhou stranu barikády a že podpora posledního snížení sazeb nebyla náhodným excesem.

Proto očekáváme, že ČNB dnes sníží základní sazbu na 0,1 % a znovu potvrdí svojí připravenost k intervencím proti koruně. Ty podle nás ale nepřichází příliš v úvahu na současných úrovních. Věříme, že intervence jsou pravděpodobné až v okolí 24,00 EUR/CZK, kde měnový pár začne vybočovat z námi odhadnutého fundamentálního pásma. ČNB sama zatím ve své srpnové prognóze počítá s tím, že kurz EUR/CZK by v extrémním případě neměl překonat na konci roku 2012 úroveň 24,10 a v prvním kvartále 2013 úroveň 23,70.

Našli jste v článku chybu?