Hlavní navigace

ČNB bude posílení koruny pod 27 CZK/EUR bránit, nic víc

20. 3. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vzhledem k poslednímu výraznému posílení koruny vyvstává otázka, co by se stalo, kdyby měl kurz tendenci se dostat pod úroveň stanovenou centrální bankou.

Česká koruna v první polovině tohoto týdne proti euru posílila až k hodnotě 27,14 CZK/EUR, tedy na nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy ČNB zavedla intervenční režim. Ten spočívá v tom, že ČNB bude intervencemi bránit posílení měny pod úroveň 27,00 CZK/EUR. Vzhledem k tomu, že se kurz přiblížil k této hodnotě ani ne na vzdálenost jednoho procenta, vyvstává otázka, co by se stalo, kdyby měl kurz skutečně tendenci se pod tuto úroveň dostat.

Předně je třeba říci, že závazek ČNB znamená, že na úrovni 27,00 CZK/EUR bude skupovat všechna eura, která bude na trhu někdo nabízet. To ale neznamená, že by byly obchody realizovány přesně za tento kurz, odchylka pár haléřů na obě strany je technicky možná, bude záviset na konkrétní situaci na trhu.

dan_z_prijmu

Na druhou stranu závazek je jednostranný a intervence na hladině 27,00 CZK/EUR nebudou prováděny centrální bankou s cílem korunu dále oslabit nad tuto úroveň. To by se stalo pouze v případě, že by se ČNB rozhodla k posunu cílované úrovně výše. To je však scénář, který je v současné době velmi málo pravděpodobný.

Vzhledem k tomu, že ČNB má při bránění hladiny 27,00 CZK/EUR v podstatě neomezené možnosti, je pravděpodobnost výraznějšího prolomení této hladiny extrémně nízká. Naopak blížící se dividendová sezóna může kurz od této úrovně vzdálit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).