Hlavní navigace

Členové i nečlenové OPEC se dohodli na omezení produkce ropy

12. 12. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Dnešní obchodování na evropských a dále i amerických trzích bude ovlivněno domluvou členů a nečlenů OPEC ohledně snížení produkce ropy.

Hlavní události

Poslanecká sněmovna poslala do senátu novou legislativu se zákazem kouření na veřejných prostorách.

Západoevropské akcie by měly nový týden zahájit mírným růstem.

Na úvod týdne Spojené státy z makroekonomického kalendáře příliš zajímavého nenabídnou. Nicméně v průběhu týdne se pozornost bude soustředit na maloobchodní tržby a spotřebitelské ceny. Vůbec nejsledovanější událostí však bude zasedání americké centrální banky. V eurozóně dnešek vyjde rovněž naprázdno. V dalších dnech se však můžeme těšit na předstihové ukazatele PMI, spotřebitelskou inflaci a průmyslovou výrobu.

Société Générale zahájila pokrývání francouzské testovací laboratoře Eurofins Scientific s nákupním doporučením a zároveň zvýšila doporučení na Koupit pro nizozemskou softwarovou společnost Gemalto.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie zakončily uplynulý týden se ziskem 0,6 %, když nejvíce rostoucím odvětvím byli prodejci základního spotřebního zboží (+1,4 %). Více jak jedno procento si připsaly ještě farmaceutické a telekomunikační společnosti. Naopak v červené nule zakončili komoditní těžaři a realitní developeři. Za celý týden si index S&P 500 odnesl zisk ve výši 3,1 % a několikrát přepsal svoji rekordní úroveň. Na svém maximu v pátek zakončil i index společností s nízkou kapitalizací Russell 2000.

Většina asijských trhů nevstoupila do nového týdne zcela úspěšně. Se ztrátami přesahujícími 2,5 % dnešní seanci končí čínský index CSI 300. Důvodem jsou především obavy o stav tamního nemovitostního trhu poté, co se objevila nepříznivá očekávání pro sektor v příštím roce. Ztráty ostatních indexů se pohybovaly okolo půl procenta. Jedním z mála rostoucích byl japonský Nikkei 225, který si polepšil o 0,8 %, čímž vymazal všechny letošní ztráty dosáhnuvše až 20 %.

Dnešní obchodování na evropských a dále i amerických trzích bude ovlivněno domluvou členů a nečlenů OPEC ohledně snížení produkce ropy. Tato dohoda vstoupí v platnost od Nového roku a bude trvat s možností dalšího prodloužení šest měsíců. Nečlenové se zavázali omezit těžbu o necelých 600 tis. barelů denně poté, co na předchozích jednáních se členové OPEC dohodli na snížení o 1,2 mil. Dohoda podpořila růst cen futures kontraktů na dodávky ropy a měla by být pozitivním impulsem i pro akcie ropných společností.

Obchodování bude v tomto týdnu ale ovlivněno i zasedáním americké centrální banky, jehož výsledky budou oznámeny ve středu. Trh nyní se 100% pravděpodobností kalkuluje se zvýšením úrokových sazeb. Překvapením tak bude, pokud k tomuto kroku nedojde. Důležité však budou komentáře ohledně dalšího vývoje. Pravděpodobnost dalšího utažení měnových podmínek v příštím roce není ani poloviční. My čekáme však dvojí zvýšení po 25bb. Náznak razantnějšího zvyšování sazeb Janet Yellen na středečním zasedání by byl pro akciové trhy z počátku nepříznivým impulsem.

skoleni_29_6

Philip Morris

Poslanecká sněmovna v pátek schválila novou legislativu v oblasti tabákového průmyslu. Zákon zakazuje kouření v restauracích, na zastávkách, dětských hřištích, ve sportovních halách nebo na koncertech, výstavách či diskotékách, které se konají uvnitř budovy. Hospody a restaurace nebudou moci zřizovat oddělené kuřárny, naopak ale kuřáci zde budou moci používat elektronické cigarety nebo vodní dýmky. Nový zákon by měl platit od 31. května 2017.

Legislativa musí projít ještě senátem a být podepsána prezidentem. Pokud nakonec bude v tomto znění schválena, lze předpokládat, že část kuřáků se přesune k elektronickým alternativám, což bude mít nepříznivý dopad na odbyt a ziskovost Philip Morris. Zprávu vnímáme z tohoto pohledu nepříznivě, cena akcie ale v pátek zakončila prakticky s nulovou změnou. V případě schválení zákona senátem by mohla reagovat poklesem.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).