Hlavní navigace

Členem bankovní rady ČNB se v únoru 2017 opět stane Oldřich Dědek

26. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: ČNB
Prezident Zeman dnes oznámil, že má v úmyslu jmenovat na jaře příštího roku, kdy končí druhý mandát Pavlu Řežábkovi a první mandát Lubomíru Lízalovi, členem bankovní rady Oldřicha Dědka.

Ceny nemovitostí v USA během Q1 16 zpomalily tempo svého mezičtvrtletního růstu na 1,3 % q/q ze vzestupně revidovaných 1,5 % q/q zaznamenaných v Q4 15 (oproti původně udávaným 1,4 % q/q). • PMI ze služeb zklamal, když v květnu podle předběžných dat klesl na 51,2 bodu z dubnových 52,8 bodu. Trh přitom naopak čekal mírné zlepšení na 53,0 bodu.

Německá spotřebitelská důvěra GfK pro červen zaznamenala zlepšení na 9,8 bodu, když trh počítal se stagnací na květnových 9,7 bodu. • Německý Ifo index podnikatelské důvěry překvapil za květen výrazným vzestupem na 107,7 bodu z dubnových vzestupně revidovaných 106,7 bodu. Trh přitom čekal pouze mírné zlepšení na 106,8 bodu z původně udávaných 106,6 bodu za duben. Zatímco subindex současných podmínek vzrostl z dubnových 113,2 bodu na 114,2 bodu, subindex očekávání se zvedl na 101,6 z předchozích 100,5 bodu.

Míra nezaměstnanosti v Plosku během dubna klesla až na 9,5 % z březnových 10,0 %. Konsensus přitom počítal se zlepšením „pouze“ na 9,6 %.

Euro nebylo schopné vytěžit z příznivých dat

Vývoj měnového páru eura vůči dolaru byl včera nezvykle klidný. Kurz víceméně stagnoval v okolí hladiny 1,1150 USD/EUR. Vývoj byl o to překvapivější, že společná evropská měna nebyla schopna čerpat z mnohem lepších než očekávaných německých čísel. Zlepšení sentimentu bylo patrné jak u spotřebitelů (GfK), tak u podnikatelů (IFO). Teprve v průběhu dnešní asijské seance se euro posunulo mírně výše a dnes ráno tak kurz atakuje 1,1190 USD/EUR.

V průběhu dneška bude pozornost investorů nasměrována především na odpolední americká data. Pravidelná týdenní statistika o počtu nových uchazečů žádající o podporu v nezaměstnanosti by měla potvrdit silný obrázek amerického trhu práce. Zajímavý může být i předběžný odhad dubnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. I když ekonomové SG očekávají, že se jejich výše během dubna nezměnila, vnímají rizika na straně lepšího čísla. Celkové číslo ale bude ovlivněno nižšími objednávkami u leteckého výrobce Boeing. Po očištění o objednávky v sektoru dopravy by tedy měl být vykázán růst; v souladu s konsensem očekáváme +0,2 % m/m. Pro prolomení úrovně podpory na úrovni 1,1125 USD/EUR byla ale data musela výrazně pozitivně překvapit a dále podpořit spekulace na zvýšení dolarových úrokových sazeb.

skoleni_13_10

Pan Euro do bankovní rady ČNB

Na středoevropských devizových trzích panoval uprostřed pracovního týdne klid. Polský zlotý i maďarský forint otevřely včera ráno oproti úterku na silnější úrovni, kterou během dne udržely. Kurz koruny byl opět stabilní, když se držel v jednohaléřovém pásmu u 27,02 CZK/EUR. Tuzemský kurzový vývoj tak nijak neovlivnily zprávy z Hradu.

Prezident Zeman včera podle očekávání jmenoval novým guvernérem současného člena bankovní rady Jiřího Rusnoka. Ten se vlády nad ČNB ujme s prvním prázdninovým měsícem spolu novými členy bankovní rady, kteří byli jmenováni již minulý týden. Prezident Zeman dnes zároveň oznámil, že má v úmyslu jmenovat na jaře příštího roku, kdy končí druhý mandát Pavlu Řežábkovi a první mandát Lubomíru Lízalovi, členem bankovní rady Oldřich Dědka. Profesor ekonomie O. Dědek má již s působením v bankovní radě zkušenosti, když byl v letech 1999 až 2005 viceguvernérem ČNB. Od roku 2007 působí jako „pan Euro“, tedy jako národní koordinátor pro zavedení eura v ČR. Do ČNB by se tak vrátil odborník z akademické i veřejné sféry. Pokud by se politická reprezentace rozhodla nasměrovat Českou republiku do eurozóny, byl by zřejmě právě O. Dědek tím, kdo by proces v ČNB zaštiťoval. Je však třeba uvést, že přijetí eura je výlučně politická záležitost, centrální banka působí pouze jako vykonavatel rozhodnutí vlády.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).