Hlavní navigace

Čínský regulátor vytáhl do boje proti „zlomyslným“ prodejům akcií

28. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čínská jízda po horské dráze pokračuje. Po pondělním propadu o 8,5%, zůstávají čínské akcie dál v lehké defenzivě. A to navzdory tomu, že čínská vláda hodlá zesílit nákupy akcií.

Vše ukazuje na zoufalost, s jakou se čínské úřady snaží udržet hodnotu akcií nafouklých úvěrovou bublinou. Opatření představená před necelým měsícem čítající zákaz prodejů akcií (u větších investorů) nebo přímé úvěry od centrální banky pro regulátora na nákup akcií zvládla trh zklidnit na necelé tři týdny.

Co nového tedy Číňané nabízí? Regulátor označil prodeje akcií za „zlomyslné“ a oznámil, že hodlá zesílit intervenční nákupy na trhu. Současně všechny hlavní státem vlastněné finanční noviny vydaly poutavé úvodní články uklidňující investory příběhem o nekončícím pozitivním trendu na čínském trhu.

Uvidíme, co na to čínští investoři. Krátkodobě řada opatření možná může pomoci zklidnit panické výprodeje. Trvale stabilizovat čínský trh ve chvíli, kdy druhá největší světová ekonomika zpomaluje a v posledních několika letech se soukromý sektor velice rychle zadlužil, nemusí být vůbec jednoduché. Čínská ekonomika jede navíc na investicích, které jsou velice volatilní a tvoří víc jak polovinu HDP (u velkých ekonomik to zpravidla nebývá více než čtvrtina). Pokud dynamika HDP zpomalí pod určitou kritickou úroveň, mohou investice začít rychle padat, růst zpomalovat výrazněji a špatné úvěry narůstat jako houby po dešti.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).