Hlavní navigace

Čínský průmysl ožívá, alespoň krátkodobě

Jiří Škop

Poslední data z Číny ukazují na to, že by se tamní ekonomika mohla odrazit ode dna. Dlouhodobě ale bude stejně zpomalovat.

Doba čtení: 1 minuta

Poslední zveřejněné údaje z Číny ukazují, že by se tamní ekonomika mohla odrážet od svého dna. Dlouhodobě bude Čína nevyhnutelně dále zpomalovat. Ale z krátkodobého pohledu existují známky oživení, alespoň tedy v průmyslu. Ve třetím čtvrtletí se nacházelo mnoho odvětví v poslední fázi snižování zásob, týká se to zejména výroby chemických výrobků, neželezných kovů, stavebních materiálů a vybavení a dopravních prostředků. Některá odvětví, například elektronika, výrobky pro domácnost či výroba automobilů, se už dokonce nacházela v počáteční fázi navyšování zásob. To znamená, že průmyslová výroba by v nadcházejících měsících měla růst minimálně stejně jako tržby. Vyšší růst čínské výroby pak znamená i vyšší dovozy, což kromě cen komodit podpoří například i německý průmysl.

Samozřejmě cyklus zásob není něco, co by mohlo ekonomiku podpořit dlouhodobě. Navíc problémem čínského průmyslu jsou dřívější neproduktivní investice, které vedly k obrovským nevyužitým kapacitám. Podle odhadů MMF pokleslo využití kapacit z 80 % na konci roku 2007 na 60 % na konci loňského roku. Jen pro představu, průměrné využití kapacit v českém průmyslu je 84 % a nejnižší hodnota od roku 1998 byla 75,2 %. V USA za posledních 60 let využití kapacit až na několik výjimek fluktuovalo mezi 70–90 %. Odbourávání neproduktivních kapacit je dlouhodobou záležitostí. A rozhodně bude tento proces daleko bolestivější, než snižování nadměrných zásob.

Našli jste v článku chybu?