Hlavní navigace

Čínský drak roste nejpomaleji za pět let, stále však 7% tempem

21. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mají-li investoři vyjmenovat největší rizika globální ekonomiky, do první pětky se zpravidla vždy vejde Čína. Proto vždy, když jsou zveřejněna růstová data z čínské ekonomiky, přitáhnou pozornost.

Mají-li investoři vyjmenovat největší rizika globální ekonomiky, do první pětky problémů se zpravidla vždy vejde Čína. Proto vždy, když jsou zveřejněna růstová data z čínské ekonomiky, přitáhnou pozornost. Bude tomu jistě i dnes, kdy byly zveřejněny údaje o HDP za třetí kvartál. Podle čínský statistiků prý ekonomika roste o 7,3 % meziročně, což je údajně nejpomalejší tempo za posledních pět.

Je velice pravděpodobné, že nad tímto údajem bude řada analytiků dlouze elaborovat, my co si však pamatujeme plánování pětiletek a centrální plánovací komisi a víme, že z tohoto čísla nelze vyvozovat velké závěry. Meziroční růst čínské ekonomiky v posledních třech letech osciluje v rozmezí 7,3–7,9 %, což hovoří samo za sebe.

Nicméně komoditní trhy, jejichž utrpení se v posledních týdnech prohlubovalo, se možná díky čínským statistikám trochu uklidní, přičemž západní trhy a ekonomiky si z takového čísla mohou odnést to, že čínským soudruhům se momentálně daří měkké přistání ekonomiky. Pro západní ekonomiku je přitom kriticky důležité, že v Číně stále rychle roste spotřeba, o čemž svědčí nejen dvouciferný růst maloobchodních tržeb (a to i reálných), ale i stále velmi silná poptávka po spotřebním zboží produkovaným nadnárodními společnostmi s centrálami na Západě.

So far so good, jak se říká v angličtině, o tom, že v tuto chvíli “úspěšný” přechod Číny na ekonomický model založený daleko více na spotřebě nebude zadarmo a bude mít své vedlejší efekty, ale netřeba pochybovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).