Hlavní navigace

Čína znervózňuje evropské trhy. ČEZ opět v hledáčku investorů?

29. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podobně jako před týdnem, i dnes ovlivnily obchodování zprávy z Asie, a to především na evropských trzích. Akciím ČEZ se přitom ale nevedlo vůbec špatně.

Podobně jako před týdnem, i dnes ovlivnily obchodování zprávy z Asie, a to především na evropských trzích. Podle MMF neporoste čínská ekonomika v letošním a příštím roce tak silně, jak se doposud čekalo. Odhadují růst 7,75 % z předchozích 8,2 %. Prakticky po celý den se i kvůli tomu většina německých akcií propadala do ztráty (index DAX –1,5 % na 8.360 bodů). Zatímco např. automobilky si u našich západních sousedů tak špatně nevedly (BMW +0,1 % na 72,30 EUR, Volkswagen PREF –0,3 % na 166,90 EUR), jedna z nejvíce klesajících akcií byla např. telekomunikační firma Deutsche Telekom (-3,3 % na 9,07 EUR). Kombinace korekce zisků po silném měsíčním nárůstu spolu s obdobím po dividendě nedělají z této akcie zrovna dvakrát atraktivní cíl. Daleko lépe se dařilo společnosti Rhön Klinikum (+1,4 % na 16,65 EUR), u které se často zmiňuje možnost převzetí. Pokud by skutečně něco takového proběhlo, akcie této firmy skýtají velký růstový potenciál. Včera např. česko-slovenská private equity skupina PENTA podala nabídku na koupi celé sítě polských nemocnic EMC Instytut Medyczny a jejich akcie za poslední dny posílily o 18 procent.

skoleni_8_6

Po včerejším růstu se dnes akcie těžební NWR propadly –5,9 % na 33,40 CZK (během dne i –9 % na 33 CZK). Jednak italská Unicredit snížila cílovou cenu akcií NWR na CZK z 74 a dále jim pak agentura Moody´s snížila rating s negativním výhledem. Při přetrvávající negativní náladě na evropských trzích se nevedlo vůbec špatně akciím ČEZ (+0,4 % na 560,90 CZK). Podporou jim byly spekulace, že v Evropském parlamentu se bude opět projednávat zákony upravující počet emisním povolenek, kterých je nyní nadbytek a jsou jedním z hlavních příčin propadu velkoobchodních cen elektřiny. Případné omezení povolenek by okamžitě vyhnalo ocenění akcií ČEZ výrazněji nahoru. V neposlední řadě se investoři postavili i za bankovní akcie na pražské burze: Komerční banka udržela včerejší 3.861 CZK (+0,1 %) a Erste Group jen mírně ztratila –0,2 % na 660 CZK.

Jestli jsme svědky už očekávané větší korekce na akciových trzích je zatím těžké říci. Negativní zprávy z asijských trhů dokážou během dvou dnů vymazat lepší makroekonomická čísla např. z USA nebo jejich příslib udržení QE3 ještě po nějako dobu. Pro nerozhodné investory by tak mohlo být řešení investování do akcií společností, u kterých probíhá např. „buyback“, tedy zpětný odkup akcií – aktuálně se tak děje např. u německé Fresenius Medical Care ze zdravotnického sektoru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).