Hlavní navigace

Čína zklamala investory

24. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera PMI napříč světem. Odstartoval to ráno Čína a udala tón i pro Evropu. Pokles z 51,6 na 50,5 místo očekávané stagnace byl zklamáním.
  • Sice se ještě udržel nad hranicí kontrakce, dost ale klesly nové objednávky. Tato čísla jsou konzistentní stabilizací tempa růstu.
  • Pokračování příběhu přinesla Eurozóna. Tady se kompozitní PMI neměnil a zůstává tak hluboko v pásmu kontrakce, na 46,5. O co vzrostl index za sektor služeb, to ubral výrobní sektor. Pro nás špatnou zprávou je, že se celkem výrazně propadl PMI v Německu a spadl po padesátibodovou hranici. O to očekávanější bude dnešní zveřejnění Ifo indexu. Zlepšila se naopak o něco Francie, hodnota 44,2 ale není nic, nad čím by stálo za to jásat. Pro ECB by německé zklamání mohlo být impulsem pro snížení sazeb. Jelikož ale agregátní číslo zůstalo neměnné, myslíme si, že minimálně na nejbližším zasedání zvítězí její neochota sazby dále snižovat.
  • A uzavřely to Spojené státy. Tamní PMI sice klesnul, ale drží se nad 50 body, konkrétně na 52. To odpovídá tomu, že růst ekonomiky po silném začátku roku v posledních měsících zpomalil, částečně vinou „sekvestru“.
  • V USA ještě pozitivní zprávy z nemovitostního trhu. Prodeje nových domů v březnu dále rostly a zaznamenaly nejlepší kvartál od roku 2008. Rostou i ceny domů, 7,1% r/r je nejrychlejší růst od roku 2006
  • E. Zamrazilová byla včera v poměrně optimistické náladě. Ekonomika podle ní dosáhla svého dna, jedním z prvních znaků stabilizace je zastavení propadu cen nemovitostí. Optimismus jí dodávají i nízké ceny hypoték (a jejich dopad na realitní trh) a šance, že domácnosti už nebudou tolik stresovány fiskálními kroky vlády a začnou více utrácet. Pro intervence nevidí důvod, pokles vývozů je dán poptávkou v cílových zemí a ne konkurenceschopností.
  • Polské maloobchodní tržby za březen lehce pod očekáváním (0,1 % y/y vs. očekávaných 0,8 %). I tak jde sice o zlepšení proti lednovému propadu o 0,8 %, svůj díl tu ale sehrály zvýšené prázdninové výdaje (Velikonoce). V Polsku vyšla také nezaměstnanost, která klesla o 0,1 p.b. na 14,3%. Klesat by měla i dál v nejbližších měsících, ale čistě jen ze sezónních důvodů. Trh práce zůstává slabý a zlepšení není na obzoru. Na slabší data a rostoucí šanci na cut tentokrát reagoval i zlotý, když oslabil z 4,11 na 4,14.
  • Maďarská centrální banka podle očekávání snížila sazby o 25 bodů na 4,75 %. Určitě by do toho ráda praštila silněji, ale obavy o forint jí to nedovolí. Můžeme se tedy těšit i na další dávkování měnového uvolnění, pravděpodobně někam pod 4 %.
  • Koruna je stále pod mírným tlakem a přiblížila se psychologické hranici 26. Pravděpodobnost, že ji přeleze je podle nás malá. Aktuálně se vrátila na 25,90.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).