Hlavní navigace

Čína vyslala k Yellenové a Fedu další důrazné sdělení

15. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Čínská centrální banka naznačila, že hodlá zveřejnit nové širší opatření týkající se kurzu renminbi. Záměrem je povzbudit trh, aby se oprostil od kurzu USD/renminbi, který v čínské měnové politice vždy dominoval.

V pátek uveřejnila čínská centrální banka PBOC na své internetové stránce krátké sdělení, ve kterém naznačila, že hodlá zveřejnit nové širší opatření týkající se kurzu renminbi, které nazvala „RMB Index“. Záměrem tohoto opatření je povzbudit trh, aby se oprostil od kurzu USD/renminbi, který v čínské měnové politice vždy dominoval. Tento krok přišel po náročném týdnu, kdy jsme zažili zatím nejvýznamnější oslabení renminbi od chvíle, kdy Čína v srpnu dramaticky změnila svůj kurzový režim krokovou devalvací vůči americkému dolaru a přešla, alespoň teoreticky, k plovoucímu směnnému kurzu omezovanému pouze denními limity volatility.
 

Tento krok dává naprosto smysl vzhledem k tomu, že Čína oznámila svůj záměr posunout se dále směrem k tržnímu směnnému kurzu. A nový RMB Index daleko lépe ukazuje zranitelnost čínského trhu a obsahuje pouze 26,4% váhu amerického dolaru. Trhy však na páteční oznámení PBOC nereagovaly vstřícně a už tak nervózní akciové trhy propadly zmatku. To proto, že trh si uvědomuje, že když Čína odhalí důležitý politický krok, má vždy své plány.
 

Záměry tohoto kroku můžeme interpretovat dvěma způsoby – zejména díky jeho načasování. Za prvé, což je nejjednodušší, se trh obává, že tento krok naznačuje možný nový spěch čínského vedení způsobený oslabením domácí ekonomiky, která bojuje s deflačními účinky obrovské nevyužité kapacity, a napojením RMB na silný americký dolar, což oslabilo čínskou konkurenceschopnost. Tento krok by mohl odpoutat pozornost od kurzu USD/RMB a uvolnit cestu daleko agresivnější devalvaci měny vůči americkému dolaru, protože Čína nyní může ohlásit, že se nezajímá o směnný kurz dolaru, ale že jde „hlavně o koš/RMB Index“.
 

skoleni_29_6

Druhý způsob, jak tento krok vysvětlit – zejména díky jeho načasování jen pár dní před jednáním FOMC, je, že se Čína snaží vyslat zprávu guvernérce Yellenové vzhledem k tomu, že se Fed chystá poprvé za více než devět let zvýšit sazby. Jde o to, že Čína je ve skutečnosti na kurzu USD/RMB stále velmi závislá a chce svou monetární politiku na domácím trhu udržet co možná nejjednodušší, což bude velice těžké, pokud americký Fed začne monetární akomodaci oslabovat.
 

Čínské agresivní oslabení RMB z minulého týdne by společně s tímto oznámením mohly vyvolat nové obavy z deflace, které by Fed zastavily – pokud ne zítra, tak přinejmenším bude Fed velice opatrný při volbě způsobu implementace zvyšování sazeb. Každopádně tento scénář vyvolává na trzích značné déjà vu po šoku ze srpnové devalvace RMB, která trhy otřásla a vedla k tomu, že Yellenová ztratila odvahu a sazby nezvýšila už v září. Zítra očekáváme, že FOMC sazby zvýší, ale jak bude Fed reagovat na nový čínský pokus o manipulaci?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).