Hlavní navigace

Čína šlape na brzdu, roste nejpomaleji od roku 2009

15. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čínská ekonomika rozvážně zpomaluje a to v rámci mantinelů, které stanovila komunistická strana. Čísla z průmyslu a stavebnictví ukazují, že se kondice ekonomiky se vylepšila. Má to však svá “ale”.

Čínská ekonomika v prvním kvartále rostla nejpomaleji od roku 2009 (o 6,7 % meziročně). Jinak ale zpomaluje dál velice rozvážně – v rámci mantinelů, které stanovila komunistická strana. A také březnová čísla z průmyslu a stavebnictví ukazují, že se kondice ekonomiky ke konci prvního kvartálu vylepšila. V zásadě by tedy investoři mohli mít důvod ke spokojenosti. Má to však svá “ale”.

skoleni_20_9

Za prvé musíte čínským číslům věřit – zvlášť HDP se prakticky neodchyluje od cílů stanovených stranou a čínští soudruzi jsou rekordmani v rychlosti jeho výpočtu. V zemi s více než 1,3 biliony obyvatel tak máte na stole HDP už dva týdny po konci kvartálu.

Druhým problémem je, že dnešní lepší čísla odrážejí do značné míry snahu čínské vlády a centrální banky podpořit ekonomiku. Na tom by nemuselo být nic špatného. Problém je, že podpůrné balíky vlády v kombinaci s další měnovou expanzí konzervují Čínu v dnešním neudržitelném ekonomickém modelu. Podporují investice podniků a nové úvěry v ekonomice, jejímž hlavním problémem je přílišná závislost na investicích (necelých 50 % HDP) v kombinaci s nebezpečnou předlužeností soukromého sektoru. Další zrychlení úvěrů (za první kvartál vzrostly o 25 % meziročně) není udržitelné v ekonomice, kde soukromý dluh přesahuje 200 % HDP a předlužené podniky stojí v jádru současných problémů. Proto i stimulační balíky zaberou pravděpodobně pouze na “dobu určitou” a na jejich konci bohužel bude Čína ještě zadluženější. Víc než další podporu investic a úvěrů by druhá největší světová ekonomika potřebovala seriózně řešit hrozbu předlužených “zombie” podniků, které se kvůli podpoře zaměstnanosti zatím nikdo neodváží zavírat.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).