Hlavní navigace

Chřadnoucí zahraniční poptávka může ještě více potopit korunu

23. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera byla koruna ze středoevropských měn tou nejméně výkonnou. Nepomáhá ji ani očekávání snížení sazeb a chřadnoucí domácí i zahraniční poptávka.

Zprávy a události

Prodeje stávajících domů v USA v červenci vzrostly o 2,3 % m/m po červnovém propadu o 5,4 % m/m. Tržní konsensus se však nacházel výše, trh předpokládal červencový vzestup o 3,2 % m/m.

Hrubá měsíční mzda v Maďarsku vzrostla v červnu meziročně o 4,1 % y/y po květnovém vzestupu o 6,4 % y/y. Trh očekával za červen mírnější zpomalení růstu na 5,2 % y/y.

Euro včera vystřelilo nad 1,2500 USD/EUR

Společná evropská měna se včera pohybovala jako na houpačce. V průběhu evropské a asijské seance spíše ztrácela, kurz se pohyboval směrem k 1,2430 na přelomu evropského a amerického obchodování. Během americké seance však euro vyrazilo prudce vzhůru a poprvé od počátku července se kurz dostal nad 1,2500 USD/EUR.

Za slabostí eura po většinu včerejšího dne stála negativní nálada, kterou přineslo zveřejnění statistiky japonského zahraničního obchodu za červenec. Byl totiž zaznamenán nečekaně hluboký deficit, což odráží slabost poptávky po japonských exportech zejména ze strany Číny. To pak vyvolává oprávněné obavy, že čínská ekonomika zpomaluje temtpo svého hospodářského růstu s negativním dopadem do celé globální ekonomiky. V reakci na to rostoucí riziková averze investorů podpořila „bezpečné“ měny typu japonský jen či právě americký dolar.

Za posílením eura (a tedy pádem dolaru) na šestiměsíční maximum stálo zveřejnění zápisu z posledního jednání americké centrální banky. Z něj je patrná připravenost amerických centrálních bankéřů k další podpoře ekonomiky a to do té doby, dokud se neukážou jasné známky expanze.

Zatímco první polovina týdne byla velmi chudá na čerstvé makroekonomické ukazatele, dnes to bude pravý opak. Za jednotlivé evropské země i za eurozónu jako celek budou publikovány odhady PMI indexů aktivity z průmyslového sektoru i ze sektoru služeb za srpen. Tržní konsensus ukazuje na zastavení propadu z předchozích měsíců; ekonomové Societe Generale dokonce očekávají mírné odražení se ode dna. Pokud by se tato pozitivní očekávání naplnila, mohlo by to euru dále pomoci v současném rostoucím trendu. Příznivá data, která by měla potvrdit oprávněnost investorského optimismu, by pak měla přijít i ze Spojených států. Optimističtí jsou ekonomové Societe Generale pokud jde o další statistiky z trhu realit v podobě červencových prodejů nových domů. Pod úrovní 400 tisíc by se měl nadále držet týdenní počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti.

České koruně se ve středu týdne nedařilo

Středoevropské měny měly včera tendenci spíše ztrácet. Zastavení rostoucího trendu eura vůči dolaru se projevilo na středoevropských devizových trzích negativně. Relativně nejmenší ztráty vykazoval polský zlotý, maďarský forint se odrazil od 11 měsíčního maxima, když ztrácel zhruba tři čtvrtiny procenta.

Nejméně výkonnou měnou včera byla česká koruna. Ta v minulých dnech posílila až na nejsilnější hodnotu za poslední čtyři měsíce, když se kurz krátce dostal pod 24,80 CZK/EUR. Včerejší den byl ve znamení částečné korekce těchto zisků, když se kurz na mezibankovním trhu vyšplhal téměř k hladině 25,00 CZK/EUR. Korunové ztráty tak v průběhu dne přesahovaly jedno procento.

Posilování koruny, kterého jsme byli od počátku předchozího týdne svědky, se nám jeví jako fundamentálně neopodstatněné. Česká ekonomika se od posledního kvartálu loňského roku nachází v recesi, a jak ukázal rychlý odhad HDP za Q2 12, prozatím se na tom nic nezměnilo.

skoleni_13_10

Naopak hrozí, že se ke slabé domácí poptávce začne přidávat chřadnoucí zahraniční poptávka. I ekonomika eurozóny spadla v Q2 12 do recese. Tuzemský peněžní trh již téměř s jistotou počítá se snížením úrokových sazeb ze strany ČNB na zářijovém zasedání. To atraktivitu české měny též nijak nezvyšuje. Za posílením stál hlavně pozitivní sentiment na globálních trzích související s vírou, že ECB účinně zasáhne v boji s dluhovými problémy Řecka, Španělska a Itálie a pomůže dostat ekonomiku eurozóny z recese. Zcela na místě jsou ovšem obavy, zda se tato vysoce postavená očekávání podaří naplnit.

Česká swapová křivka včera pokračovala v poklesu. Na kratším konci o zhruba 2 bb, na delším o cca 4 bb. Došlo tak k mírnému snížení sklonu křivky. Pohyb byl v podstatě v souladu s vývojem na eurové křivce. Na dluhopisovém trhu nadále převládala prázdninová nálada, zájem o obchodování byl minimální. Výnosy se ovšem propadly výrazněji než swapy, což znamenalo mírné utažení asset swap spreadů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).