Hlavní navigace

Chcete investovat? Místo zlata zkuste platinu

26. 7. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Chcete uložit své peníze nápaditěji než na spořicí účet? Pokud se zajímáte o komodity, nemusí být vašim cílem jen zlato. Proč a jak investovat do platiny?

Přemýšlíte, kam vložit peníze a chcete něco víc, než jen mít je v bezpečí spořicího účtu? Pokud přemýšlíte o komoditách, nemusí to být vždy zlato. V dnešním článku se budeme věnovat platině. 

Drahý kov i surovina

V oblasti ušlechtilých kovů již dlouho z hlediska investic dominuje zlato. V současnosti ale začíná růst zájem také o paládium či platinu. Tyto komodity mohou ochránit investici před znehodnocením stejně dobře jako žlutý kov.

Kromě toho, že se platina považuje za drahý kov, nachází své využití také v průmyslu, zejména automobilovém. Důležité je mít na paměti, že ten je silně závislý na ekonomických cyklech. Protože je platina převážně využívaná v automobilovém průmyslu, během ekonomického útlumu lze očekávat pokles její ceny, řekl serveru Měšec.cz Sven Subotič, investiční specialista Best Buy Investment(BBI) s tím, že by tedy očekával spíše postupný pokles ceny platiny.

Pochází-li většina poptávky po platině z automobilového průmyslu, nelze nic namítat proti pravidlu, že během ekonomického útlumu lze očekávat spíše pokles ceny.

Najdou se ale ekonomové, kteří tvrdí, že nyní je na investici do platiny ten správný čas, protože její cena má potenciál k růstu. 

Proč se zajímat o platinu?

Obavy ze zpomalení ekonomického růstu skutečně cenu platiny srazily. Stále se ale uvažuje o nových stimulech, které by měly ekonomiku, respektive spotřebu domácností, podpořit. Poptávka po vozidlech se letos pravděpodobně zvýší na historický rekord, což je pro platinu velmi příznivá zpráva. Při výrobě autokatalyzátorů se spotřebovává více než třetina globální nabídky tohoto kovu, odhaduje Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum s tím, že na straně poptávky je možné sledovat rapidní zhoršení situace v Jižní Africe.

Hornické odbory už tento rok zastavily na šest týdnů produkci v největším platinovém dole na světě a pohrozily dalšími rozsáhlými stávkami. Náklady na těžbu platiny i paládia rychle stoupají, vysvětlil Tomčiak.

Cena platiny je přitom v současnosti podle Tomčiaka jen mírně nad svými produkčními náklady a pohybuje se mezi 1400 a 1480 dolary za unci.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena platiny obchodované na New York Mercantile Exchange (burza, jejíž ceny se považují za směrodatné) by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1467 USD na 1700 USD za trojskou unci, řekl serveru Tomčiak. 

Obrázek ukazuje dlouhodobý cenový vývoj platiny v dolarech za unci

Zdroj: CSI

Proč by měla cena platiny růst?

Proč by měla cena platiny růst, když poptávka závisí na automobilovém průmyslu, jehož úspěšnost je odvislá od ekonomického cyklu?

Platina je z jedné části průmyslovým kovem a z druhé je kovem investičním. Když nastane ekonomický rozmach, tak poroste poptávka po platině ze strany výrobců automobilů. Když bude krize a lidé přestanou věřit papírovým penězům, tak budou ve velkém nakupovat reálná aktiva, a to zejména drahé kovy – zlato, stříbro i platinu, řekl serveru Boris Tomčiak.

Auta nahrávají platině

Podle údajů společnosti Johnson Matthey (největší výrobce autokatalyzátorů) se loni spotřebovalo nejvíce uncí platiny od předkrizového roku 2007. Poptávku po tomto kovu podporuje ekonomický rozmach v Asii i růst spotřeby platiny v Číně.

Následující tabulka udává poptávku po platině dle sektorů v tisících uncí

 Sektor 2007 2008 2009 2010 2011
Autokatalyzátory 4 145 3 655 2 185 3 075 3 105
Chemický průmysl 420 400 290 440 470
Elektrotechnický průmysl 255 230 190 230 230
Sklářský průmysl 470 315 10 385 555
Investice 170 555 660 655 460
Klenotnictví 2 110 2 060 2 810 2 420 2 480
Farmaceutický průmysl 230 245 250 230 230
Ropní průmysl 205 240 210 170 210
Jiné 265 290 190 300 355
Celkem 8 270 7 990 6 795 7 905 8 095

Zdroj: Johnson Matthey

Kromě toho se pro letošek odhaduje rekordní prodeje nových vozidel, jak naznačuje graf společnosti Colosseum, který zobrazuje prodeje osobních aut podle regionů v milionech kusů. 

Zdroj: Scotiabank

Čínská vláda chce podpořit úsporná vozidla

Kromě toho se podle vyjádření čínské vlády očekává finanční podpora nákupu úsporných aut, na které by země měla vyčlenit 6 mld. juanů.

V roce 2009 vláda představila podobný program (byl dvojnásobně větší). Výroba aut v zemi se následně zvýšila meziročně o více než 100 %, řekl Tomčiak. 

Stávky v Jižní Africe

Růst cen platiny by měly podpořit také problémy v Jižní Africe, která je největším producentem na světě. Například v půli letošního ledna začala 6týdenní stávka v největším platinovém dolu Rustenburg. V jejím důsledku se podle Tomčiaka celková produkce společnosti, která důl vlastní, ve třetím fiskálním čtvrtletí snížila o 46 %.

Odbory jsou i nyní stále nespokojené s platy a nedostatkem bezpečnostních opatření. Koncem května například iniciovaly dvoudenní zastavení těžby. Odbory tlačí těžební společnosti k růstu mezd horníků, což zvýší produkční náklady platiny.

Už tak jsou zisky společností v tomto odvětví docela nízké. Činnost odborů a rostoucí inflace v zemi by tak mohla mít za následek snížení investic do hledání a rozvoje nových ložisek.

Uvolňování měnové politiky

Kromě zmíněných faktorů by mohlo růst cen platiny způsobit také uvolňování měnové politiky pro podporu spotřeby domácností.

Čína postupně snižuje povinné minimální rezervy bank, což se už projevilo v růstu objemu nových poskytnutých úvěrů. Pozornost se také opět začíná zaměřovat na americký FED, který už ohlásil rozšíření programu „Operation Twist“ (nákup dlouhodobých a prodej krátkodobých vládních dluhopisů) o 267 miliard USD. Tištění nových peněz by na trhu s drahými kovy mělo podpořit spekulativní aktivitu, vyvozuje Tomčiak.

Technická analýza

Kromě výše zmíněných faktorů lze vyčíst příležitost k nákupu platiny i z grafu technické analýzy.

Jak porozumět svíčkových grafům? Naučte se to se seriálem Vyznejte se v technické analýze

Podle Tomčiaka platina prorazila významnou rezistenci na úrovni 1475 USD za trojskou unci. Taktéž se zformovala technická formace obrácená hlava a ramena, která typicky ukončuje sestupný trend. Komodita stále zůstává v dlouhodobém (modrá křivka) i střednědobém sestupném trendu (červená křivka). Vzhůru se zatím stočil jenom krátkodobý trend (zelená křivka), popisuje Tomčiak.

Jaká jsou rizika?

I investice do platiny nese ale svá rizika. Tím prvním je dluhová krize v Evropě, jejíž prohloubení by mohlo způsobit recesi v celé Evropě a zpomalování ekonomik po celém světě. V takovém případě by poptávka po průmyslově orientovaných kovech poklesla, připustil Tomčiak.

Kromě toho je možné, že odbory a těžební společnosti v Jižní Africe dosáhnou smíru a předpoklad dalšího výpadku v produkci platiny zůstane nenaplněný. Pak by globální trh s platinou zůstal v malém přebytku, řekl Tomčiak.

Jak do platiny zainvestovat?

Pokud se vám zdá platina slibná, je možné do ní investovat přes nákup futures či opcí na platinu.  Investoři mají možnosti nakoupit i burzovně obchodované fondy ETF, které přímo investují do platiny a fyzicky ji drží v trezorech, radí Tomčiak.

Tip do článku - účto fakturace duben

V obou případech je tedy zapotřebí najít si obchodníka s cennými papíry a otevřít si u něj účet. Do ETF je možné investovat od několika tisíc korun. Kvůli nákladům je výhodnější počítat s investicí v objemu několika desítek tisíc korun, uzavřel Tomčiak.

Někteří FX brokeři rovněž nabízí platinu jako měnu, ale zde se jedná spíše o jejich marketingový tah pro lákání spekulantů, varuje ještě Sven Subotič z Best Buy Investment.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).