Hlavní navigace

Chcete investovat do zlata? Poradíme, jak na to

15. 12. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Srozumitelně vám přiblížíme investici do fyzického zlata. Jak ji uchopit, kdy investovat, na co si dát pozor, alternativy a mnoho dalšího.

V prvním českém vydání časopisu Forbes se Nicolas Fitaire mimo jiné zamýšlí nad důvodem, proč zlato historicky přitahuje tolik lidí. Jednou ze zajímavých odpovědí je jeho barva – barva slunce.

Může se to zdát úsměvné, ale faktem je, že ze všech komodit je zlato běžnému investorovi nejdostupnější. Každý o něm slyšel, pravděpodobně zlato viděl a případně tuší, kde jej koupit nebo prodat, což například o barelu surové ropy, paladiu, vepřových půlkách nebo zmraženém pomerančovém koncentrátu říci nemůžeme.

Cílem tohoto článku je blíže popsat investice do fyzického zlata, výhody a úskalí takového investování, pro koho je taková investice vhodná a současně uvedeme důvody, proč dát přednost zlatu před jinými alternativami.

Jak zlato investičně uchopit?

Možností jak investovat do zlata je několik:

1) investice do cenných papírů
 • futures
 • ETF
 • certifikáty
 • akcie společností těžících zlato
2) nákup fyzického zlata
 • investiční zlato
 • ostatní zlaté mince a medaile
 • šperky

V zásadě jsou dvě možnosti jak zlato investičně uchopit: pomocí burzovně obchodovaných cenných papírů nebo nákupem fyzického zlata. Každý způsob je vhodný pro jinou strategii a investora. Platí ale, že investice do fyzického zlata by neměla být motivována krátkodobou spekulací na růst (nebo pokles). Mimo jiné také kvůli vysokým transakčním nákladům a nízké likviditě oproti investici do cenných papírů.

Kdy investovat do fyzického zlata?

Nákupem fyzického zlata by měl investor sledovat zejména tyto cíle:
 • uchování hodnoty majetku (ochrana před inflací),
 • diverzifikace portfolia,
 • dlouhodobé zhodnocení vložených prostředků.

Investiční horizont by měl u takové investice přesáhnout alespoň 5 let. Nákup fyzického zlata je často chápán jako generační záležitost, případně alternativa ke spoření na důchod. V těchto případech nabývá na významu funkce zlata jako ochrana před znehodnocením peněžních prostředků. Naopak reálné zhodnocení prostředků v investičním horizontu nad 10 let může být méně významné.

Hovoříme-li o fyzickém nákupu investičních aktiv, je dobré zmínit i alternativní komodity ke zlatu, zejména:

V dalším textu uvedeme základní výhody a nevýhody investování do fyzického zlata a srovnáme je s uvedenými alternativami.

Investiční zlato

Při investování do fyzického zlata se nejčastěji setkáme s investičním zlatem ve formě zlatých slitků nebo mincí. Další možností jak koupit fyzické zlato jsou medaile nebo mince a zlato, které nemá atributy zlata investičního. Budeme se zabývat jen investičním zlatem ve formě slitků, jež je pro fyzické investice do zlata nejvhodnější a nemá přidanou uměleckou hodnotu.

Investiční zlato je definováno zákonem č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty v §92 jako:

zlato ve tvaru uzančních slitků zpracovaných v certifikované afinerii, ve tvaru cihly, s vlastním číslem a s označením výrobce, ryzosti a hmotnosti, o hmotnosti připouštěné na trhy zlata a ryzosti nejméně 995 tisícin.

Investičním zlatem mohou být i mince, jejichž parametry jsou v zákoně rovněž stanoveny. Hlavní výhodou investičního zlata je osvobození od DPH. Cena zlata, které nesplňuje zákonem dané podmínky, je vždy navýšena o DPH.

Zlaté slitky jsou destičky nebo cihličky vyrobené ve slévárně v různých váhových hodnotách, doplněné případně o certifikát pravosti. Investiční zlato ve formě slitku by mělo mít uvedeny (vyraženy) tyto údaje:

 • značku výrobce (mincovny/slé­várny),
 • váhu,
 • údaj o ryzosti,
 • unikátní výrobní číslo slitku,
 • certifikát pravosti.

Při nákupu slitků je dobré kupovat produkty mincoven nebo sléváren, které mají status „Good Delivery“. Jedná se o společnosti akreditované London Bullion Market Association. Slitky z těchto sléváren jsou zárukou kvality, což má nezanedbatelný vliv na jejich likviditu.

Váha prodávaných slitků se pohybuje od 1 g do 1 kg. Je možné koupit také cihly o hmotnosti 12,5 kg, tyto jsou však vzhledem ke své ceně (aktuálně přes 13 mil. Kč) určeny hlavně pro centrální banky. Nejběžnější hmotností jsou historicky jednouncové (1 OZ) slitky. Jedná se o trojskou unci o váze přibližně 31 g. Cena zlata na burze je skoro vždy vztažena k této váhové jednotce.

Ryzost zlata určuje podíl příměsí jiných kovů ve zlatém slitku. Zpravidla se udává v desetinné soustavě nebo v karátech. Slitky splňující definici investičního zlata jsou dodávány v ryzosti 999,9, což odpovídá 24 karátům. Lze se však setkat i jinými hodnotami. Například Krugerrandy, jihoafrické 1uncové zlaté mince mají ryzost pouze 916/1000. Ve šperkařství se můžeme setkat například s 12karátovým zlatem.

Seriózní prodejci zlata nabízejí slitky prověřených mincoven/sléváren (Good Delivery). Slitky jsou vždy opatřeny certifikátem pravosti s číslem, shodujícím se s číslem na slitku. Menší slitky jsou zataveny v plastovém obalu společně s certifikátem.

Cena zlata

Konečná cena investičního zlata, které si můžete běžně koupit, je samozřejmě odlišná od cen na různých burzovních i mimoburzovních trzích. Rozdíl mezi tzv. London fix a prodejní cenou se nazývá premium, v němž jsou obsaženy náklady na zpracování, přepravu, pojištění a marže všech subjektů v distribučním řetězci. Platí, že čím je hmotnost slitku menší, tím je celková přirážka zpravidla větší. Významným faktorem, ovlivňujícím konečnou cenu zlata, je také kurs měny, ve které nakupuji, vůči americkému dolaru, v němž je cena zlata celosvětově uváděna.

Výchozí cena slitků (bez premia) vychází z Londýnského fixingu (London gold fix), což je cena stanovovaná dvakrát denně podle aktuální spotové ceny na londýnské burze (pro zajímavost se jedná o cenu při odběru 1000 uncí zlata).

Orientační cenu zlata (respektive futures kontraktů na zlato) lze sledovat 24 hodin denně například na stránkách kitco.com, kde jsou seřazeny všechny trhy podle časových pásem. Stále však platí, že nejvýznamnější je parket v Londýně a New Yorku.

Faktory ovlivňující cenu zlata
 • kurz USD
 • úroveň inflace a inflační očekávání
 • nejistota na finančních trzích
 • akce centrálních bank (zlato slouží jako peněžní rezerva)
 • fyzická nabídka a poprávka po zlatě

Základní výhody nákupu investičního zlata

Osvobození od DPH

Nákup investičního zlata je osvobozen od DPH. To je velké výhoda oproti ostatním „zlatým“ produktům a hlavně oproti alternativním investicím do stříbra, diamantů a dalších kovů, které jsou daní zatíženy.

Likvidita zlatých slitků (ve srovnání s podobnými druhy investic)

Jakékoliv fyzické zlato můžeme poměrně snadno prodat ve speciálních obchodech nebo zlatnictvích a samotné ověření pravosti zlata není obtížné. V případě investičního zlata, doplněného o certifikát nebo zataveného v neporušeném obalu je prodej ještě výhodnější. Nejlepší cenu při prodeji obvykle dostaneme přímo u subjektu, který nám zlato prodal, protože má (v případě neporušenosti obalů) záruku pravosti a ryzosti zlata.

U stříbra je situace obdobná, ale například prodej a ověření pravosti diamantů je mnohem náročnější.

Pokud vlastníme zlaté předměty s uměleckou hodnotou, což mohou být například zlaté mince nebo medaile, budu nutné pro dosažení rozumné ceny navštívit aukce.

Omezení rizika emitenta

Jednou z výhod nákupu investičního zlata oproti nákupu například ETF fondu na americké burze (nejznámější fond, který drží zlato má ticker GLD) nebo certifikátu je eliminace rizika emitenta. Jedná se o riziko, že společnost, která cenný papír vydala, zkrachuje nebo se samotný papír stane z nějakého důvodu bezcenným. Pokud mluvíme o opravdu dlouhé investici (10 a více let) může toto riziko být i poměrně vysoké a události posledních let naznačují, že i velké a důvěryhodné instituce mohou skončit bankrotem. Scénáře, kdy bankovní systémy přestanou fungovat a peníze ztratí hodnotu (důvěru), snad ani netřeba zmiňovat.

Vzácnost zlata, fyzické vlastnosti a geografie

Zlato je vzácný kov, který se na naší planetě nachází v omezeném množství. Proto bylo v historii dlouhou dobu uznávaným platidlem. Vzhledem k tomu, že zásoby zlata jsou omezené, je zde logický tlak na růst ceny.

Z hlediska investování není tolik podstatná odolnost zlata a jeho stálost vůči různým chemickým vlivům. Velmi důležitou vlastností zlata je však vysoká hustota, která umožňuje koncentrovat v malém množství vysokou peněžní hodnotu. Veškeré dosud vytěžené zlato představuje krychli o hraně pouhých 22 m. Proto bývá zlato preferováno před stříbrem, které má hustotu menší.

Zlato se vyskytuje ve všech vrstvách zeměkoule jak na povrchu, tak i v hloubce několika kilometrů. Co je z hlediska investice ještě důležitější, je relativní rozptýlenost zlatých nalezišť po planetě a s tím spojená diverzifikace mezi více těžebních a zpracovatelských společností. Tento fakt snižuje možnost ovlivňování ceny zlata různými zájmovými i přírodními vlivy. Zejména politické a obchodní aspekty mohou představovat riziko například u platiny, která se těží ve větší míře pouze v Jižní Africe a Rusku. Obchod s diamanty může negativně ovlivnit oligopolní postavení 2 firem, které v zásadě ovládají trh.

Ochrana proti inflaci

Poslední výhoda zlata nás vrací k úvahám, pro koho je investice do zlata vhodná. Hlavním důvodem, měla být potřeba uchovat hodnotu majetku, tedy ochrana před inflací. Uvádí se, že před 100 lety bylo možné v USA koupit za unci zlata velmi kvalitní pánský oblek, stejně jako před 2000 lety ve starém Říme (zde šlo o oblek senátora). Podobné srovnání platí do jisté míry i v dnešní době. Uvedený příklad také naznačuje, že ve velmi dlouhém období zlato nepřináší skoro žádný reálný zisk. Může se to zdát jako negativní fakt, ale stejným způsobem bychom měli nahlížet na jakoukoliv investici, například akcie nebo spořící účty. Při dlouhodobých úvahách o reálném zhodnocení aktiv je započtení vlivu inflace nezbytné.

Pokud zisk z investice očistíme o inflaci, málokterý spořící účet nebo fond peněžního trhu v dlouhodobém srovnání dosáhne kladného zisku, o reálném zhodnocení peněz ani nemluvě.

Současný rychlý růst ceny zlata v posledních letech může vybízet k zamyšlení, jaká je skutečná inflace ve srovnání se stavem před 10, 20 nebo 50 lety?

Nevýhody fyzického držení zlata

 • omezená likvidita
 • riziko krádeže/ztráty
 • nenese žádnou dividendu
 • vývoj ceny

Nevýhody držení investičního zlata závisí na tom, s čím ho srovnáváme.

Například přímé obchodování zlata na burze je mnohem likvidnější než nákup/prodej fyzického ekvivalentu. Ve srovnání s alternativními investicemi do jiných fyzických aktiv je však zlato relativně likvidní.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Vývoj ceny je stejně jako u všech ostatních aktiv rizikem, které je přítomno vždy. Pokud však o nákupu investičního zlata uvažujeme z důvodu dlouhodobého uchování hodnoty vložených prostředků a diverzifikace portfolia, nemusí nás krátkodobé výkyvy ceny příliš trápit.

Některé podklady pro článek byly čerpány z přednášky Klubu investorů, která proběhla dne 23. listopadu 2011 na téma „Investice do zlata a mincí“ pana Mgr. Libora Křapky ze společnosti Safina, a.s. na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).