Hlavní navigace

ČEZ se zajímá o polská aktiva v hodnotě zhruba 12 mld. Kč

21. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČEZ
Podle šéfky polských aktivit ČEZ Bohdany Horáčkové se společnost zajímá o převzetí pěti polských tepláren a jedné uhelné elektrárny, které vlastní francouzská společnost EDF.

ČEZ vypíše tendr na dodávku paliva do jaderné elektrárny Temelín.

Benzina rozšiřuje svoji síť čerpacích stanic.

Futures na evropské akcie ukazují na nepatrný růst cen akcií na počátku dnešní seance.

Nejpodstatnější událostí dnešního dne bude zasedání ECB. Žádné změny v současném nastavení měnové politiky se nečekají. Z evropských makroekonomických ukazatelů budou zveřejněny některé indikátory důvěry ve Francii. Ve Spojených státech se dočkáme pouze pravidelných čtvrtečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Výsledky hospodaření dnes reportuje například Verizon Communications nebo American Express.

Obchodování na zámořských trzích

Akciové trhy na americkém kontinentě navázaly na globální výprodeje. Index S&P 500 klesl o 1,2 % a dostal se tak na své 21měsíční minimum. Propady byly během dne ještě mohutnější, nicméně v závěru seance pomohly indexu farmaceutické společnosti, které si nakonec jako jediné odnesly ze včerejšího dne zisky ve výši 0,2 %. Propadákem se staly již poněkolikáté v poslední době akcie energetických firem, jejichž index kvůli klesajícím cenám ropy propadl na své 5leté minimum.

Noční obchodování v Asii nepřineslo žádnou změnu. Monitory obchodníků a analytiků se nadále červenají a čínské akcie opět klesají o více jak tři procenta. Navíc se objevují informace, že akcie/akciové indexy se blíží nastaveným stop-loss pokynům, což by v případě jejich realizování spustilo další vlnu výprodejů. V Japonsku akcie přišly o dalších 2,5 % kvůli posilujícímu jenu, ostatní trhy pak ztrácejí do jednoho procenta.

ČEZ

Podle šéfky polských aktivit ČEZ Bohdany Horáčkové se společnost zajímá o převzetí pěti polských tepláren a jedné uhelné elektrárny, které vlastní francouzská společnost EDF. Hodnota těchto aktiv se odhaduje zhruba na 12 mld. Kč. Podíl prodávaných tepláren na polském trhu představuje zhruba 15 %. V případě elektrárny jde o 7% podíl. Agentura Reuters dále uvedla, že EDF by mohla mít s prodejem elektrárny problém, protože většina produkce elektřiny v Polsku je ztrátová. Místní producenti si stěžují na nedostatečnou státní podporu a žádají o proplácení nejen dodávek, ale i udržovacích rezervních kapacit.

skoleni_29_6

ČEZ plánuje vypsat nový tendr na dodávku paliva do své jaderné elektrárny Temelín. V současné době je dodavatelem společnost Tvel ze skupiny Rosatom, která má sice opci i na další období, nicméně ČEZ chce tímto krokem snížit závislost na jediném dodavateli. Otevírá se tak znovu možnost americké společnosti Westinghouse, která již do Temelína palivo v minulosti dodávala. Nyní probíhají jednání o testování paliva v podmínkách Temelínu.

Unipetrol

Dceřiná společnost Benzina chce akvizicí 68 čerpacích stanic od společnosti OMV rozšířit svoji síť a udržet si tak pozici jedničky na českém trhu. Transakci musí schválit ještě antimonopolní úřad. Benzina by tak provozovala více jak 400 čerpacích stanic, největší konkurent MOL jich má 315. Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda uvedl, že společnost chce být dlouhodobě lídrem tuzemského maloobchodního trhu. Hodnota transakce nebyla oznámena.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).