Hlavní navigace

Dobré zprávy pro giganty: ČEZ se snad vyhne pokutě z EU, Porsche expanduje

Marek Hatlapatka

ČEZ by se mohl vyhnout mnohamiliardové pokutě od Evropské komise, pokud prodá část své instalované kapacity. Tento požadavek asi bez problémů splní.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Závěr minulého týdne byl ve Spojených státech mírně optimistický a trhy dokázaly umazat aspoň část čtvrtečních poklesů. Jedním z prvků, který vedl investory k opatrným nákupům v posledních hodinách pátečního obchodování, bylo „méně krvavé“ snížení ratingů globálních bank ze strany Moody´s, než na co trh agentura v předchozích týdnech připravovala. Za celý uplynulý týden nicméně US akcie po dvou růstových červnových týdnech lehce oslabily (-0,6% na S&P 500).

V Evropě pokračuje velmi rušná a pro investory důležitá druhá polovina června. Tento týden bude jednoznačně ve znamení Summitu EU, který se koná ve čtvrtek a pátek, a který bude následován zúženým a zřejmě ještě důležitějším setkáním čelných představitelů eurozóny. Ne že by investoři po zkušenostech posledních dvou let očekávali od evropských politiků zázraky, ale přece jen doufají, že politikové chápou vážnost situace a neudržitelnost současných výnosů vládních dluhopisů mnoha zemí evropské periférie. A to i přesto, že v posledních dnech jsme na dluhopisovém trhu byli svědky jasného uvolnění napětí, což se projevilo mj. snížením výnosů španělských dluhopisů z úrovní nad 7,2% na současných 6,4%.

 dan_z_prijmu

MF Dnes v sobotním vydání informovala o tom, že ČEZ se údajně vyhne mnohamiliardové pokutě od Evropské komise v případě, že prodá minimálně 800 MW své instalované kapacity. List spekuluje kromě obou elektráren, které jsou již na seznamu aktiv určených k prodeji, tj. Chvaletice a Počerady, také o možnosti prodeje elektrárny Dětmarovice do rukou NWR či Tisové nebo Mělníku III. Vzhledem k tomu, že je podle nás velmi pravděpodobné, že ČEZ prodá obě elektrárny určené k prodeji, bez problémů by tím splnil požadavek eliminace 800 MW instalované kapacity (Počerady 1000 MW, Chvaletice 800 MW). Pokud by skutečně EK shledala důvody k vyšetřování ČEZ jako opodstatněné, dále by podle nás vzrostla pravděpodobnost, že obě výše zmíněné elektrárny získá Czech coal.

Šéf prodejů Porsche, Bernhard Maier, v komentáři pro německý deník Die Welt odhalil plán na navýšení počtu autosalonů automobilky až o třetinu do konce této dekády. Ze současných 750 autosalonů by se tak síť prodejen Porsche rozrostla až na 1 000. Nejvíce by se jich přitom mělo otevřít na trzích jako je Brazílie, Rusko, Indie či Čína. Porsche se tak snaží využít potenciál těchto trhů a snížit závislost na Evropě. Takovýto plán vnímáme pozitivně. (Jiří Šimara)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).