Hlavní navigace

Dobré zprávy pro giganty: ČEZ se snad vyhne pokutě z EU, Porsche expanduje

25. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČEZ by se mohl vyhnout mnohamiliardové pokutě od Evropské komise, pokud prodá část své instalované kapacity. Tento požadavek asi bez problémů splní.

Závěr minulého týdne byl ve Spojených státech mírně optimistický a trhy dokázaly umazat aspoň část čtvrtečních poklesů. Jedním z prvků, který vedl investory k opatrným nákupům v posledních hodinách pátečního obchodování, bylo „méně krvavé“ snížení ratingů globálních bank ze strany Moody´s, než na co trh agentura v předchozích týdnech připravovala. Za celý uplynulý týden nicméně US akcie po dvou růstových červnových týdnech lehce oslabily (-0,6% na S&P 500).

V Evropě pokračuje velmi rušná a pro investory důležitá druhá polovina června. Tento týden bude jednoznačně ve znamení Summitu EU, který se koná ve čtvrtek a pátek, a který bude následován zúženým a zřejmě ještě důležitějším setkáním čelných představitelů eurozóny. Ne že by investoři po zkušenostech posledních dvou let očekávali od evropských politiků zázraky, ale přece jen doufají, že politikové chápou vážnost situace a neudržitelnost současných výnosů vládních dluhopisů mnoha zemí evropské periférie. A to i přesto, že v posledních dnech jsme na dluhopisovém trhu byli svědky jasného uvolnění napětí, což se projevilo mj. snížením výnosů španělských dluhopisů z úrovní nad 7,2% na současných 6,4%.

skoleni_8_6

MF Dnes v sobotním vydání informovala o tom, že ČEZ se údajně vyhne mnohamiliardové pokutě od Evropské komise v případě, že prodá minimálně 800 MW své instalované kapacity. List spekuluje kromě obou elektráren, které jsou již na seznamu aktiv určených k prodeji, tj. Chvaletice a Počerady, také o možnosti prodeje elektrárny Dětmarovice do rukou NWR či Tisové nebo Mělníku III. Vzhledem k tomu, že je podle nás velmi pravděpodobné, že ČEZ prodá obě elektrárny určené k prodeji, bez problémů by tím splnil požadavek eliminace 800 MW instalované kapacity (Počerady 1000 MW, Chvaletice 800 MW). Pokud by skutečně EK shledala důvody k vyšetřování ČEZ jako opodstatněné, dále by podle nás vzrostla pravděpodobnost, že obě výše zmíněné elektrárny získá Czech coal.

Šéf prodejů Porsche, Bernhard Maier, v komentáři pro německý deník Die Welt odhalil plán na navýšení počtu autosalonů automobilky až o třetinu do konce této dekády. Ze současných 750 autosalonů by se tak síť prodejen Porsche rozrostla až na 1 000. Nejvíce by se jich přitom mělo otevřít na trzích jako je Brazílie, Rusko, Indie či Čína. Porsche se tak snaží využít potenciál těchto trhů a snížit závislost na Evropě. Takovýto plán vnímáme pozitivně. (Jiří Šimara)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).