Hlavní navigace

ČEZ se popere o licenci v Bulharsku

Josef Němý

ČEZ možná přijde o další licenci, tentokrát v Bulharsku. Co to může udělat se ziskem a jaké další zajímavosti dnes čekat na akciovém trhu?

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

Bulharsko se chystá odebrat ČEZ licenci na distribuci elektřiny

Finanční ředitel Fortuny Michal Vepřek nakoupil 4000 akcií společnosti

NWR zítra ráno před otevřením trhu zveřejní výsledky za Q4 2012

Evropské akcie by dnes měly otevřít mírným poklesem

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude zveřejněna např. podnikatelská důvěra ve Francii nebo údaje z amerického trhu nemovitostí

Analytici Société Générale včera vydali úvodní analýzu rakouské ocelářské společnosti Voestalpine, její akcie doporučují držet

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera rostly zhruba o 0,5 %, dařilo se např. energetickým nebo finančním titulům. Vzhůru vyletěly akcie prodejců kancelářských potřeb Office Depot (+9,5 %) a OfficeMax (+21 %) díky spekulacím na fúzi.

Noční obchodování na asijských trzích bylo také ve znamení růstu. Nejvíce se dařilo jihokorejskému indexu Kospi v reakci na prohlášení guvernéra tamní centrální banky o zlepšujícím se výhledu světové ekonomiky.

ČEZ

Bulharsko se chystá odebrat ČEZ licenci na distribuci elektřiny, což včera na tiskové konferenci v Sofii oznámil bulharský premiér Borisov. ČEZ okamžitě reagoval prohlášením, ve kterém tento postup považuje za hrubé porušení právních norem. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je podle ČEZ výhradně nezávislý energetický regulační úřad (k tomu již došlo včera večer). ČEZ odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence.

Podle dostupných informací za tímto postojem bulharské vlády zřejmě stojí hlavně politické důvody. Připomínáme, že podíl bulharské distribuce na provozních výsledcích ČEZ je poměrně malý (za Q1–3 2012 zhruba 1,5 % konsolidované EBITDA), případné odpisy aktiv by ale mohly srazit čistý zisk za rok 2013. Zprávy z Bulharska v nejbližší době zřejmě budou dál působit negativně na cenu akcií ČEZ. Firma by měla celou situaci podrobněji komentovat na dnešní mimořádné tiskové konferenci.

Fortuna

Agentura Bloomberg informovala, že finanční ředitel Fortuny Michal Vepřek koupil 10. ledna a 15. února celkem 4000 akcií společnosti.

dan_z_prijmu

Zpráva je podle nás mírně pozitivní pro akcie Fortuny navzdory tomu, že podíl finančního ředitele je nadále velmi malý (před zmiňovanými nákupy nevlastnil žádné akcie Fortuny a nyní tak drží méně než 0,01 % akcií firmy).

NWR

NWR zítra ráno před otevřením trhu zveřejní výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku a celý rok 2012. Výsledky budou negativně ovlivněny propadem cen koksovatelného uhlí (v Q4 meziročně o 40 %) a koksu (-27 % yoy). Očekáváme, že NWR nevyplatí dividendu za druhé pololetí loňského roku (za H1 2012 už firma vyplatila dividendu 0,06 euro na akcii).

Našli jste v článku chybu?