Hlavní navigace

ČEZ se poohlíží po větrných parcích v Polsku nebo Německu

17. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka se nyní vyplatí jen výstavba podporovaných obnovitelných zdrojů. Jednou z alternativ jsou větrné parky v Polsku či Německu.

Hlavní události

ČEZ se poohlíží po větrných parcích v Polsku nebo Německu.

O2 Czech Republic získalo nový úvěr až do výše 12 mld. Kč na refinancování stávajícího dluhu a zpětný odkup akcií.

Západoevropské akciové indexy by měly zahájit dnešní obchodování silným růstem.

Dnes nás čekají pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA. Na starém kontinentě se bude pozornost soustředit na předstihový ukazatel Ifo německé podnikatelské důvěry.

Analytici Société Générale snížili doporučení na prodat pro akcie švédského prodejce módní konfekce Hennes & Mauritz (H&M).

Obchodování na zámořských trzích

Americká centrální banka dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bb. Klíčovou sazbu tak bude Fed držet v pásmu 0,25 až 0,50 %. Zároveň Janet Yellen dodala, že budoucí zvyšování úrokových sazeb bude velmi pozvolné a bude závislé od vývoje inflace. My očekáváme v příštím roce jejich trojí zvýšení. Akciové trhy na výsledek zasedání reagovaly pozitivně, když vesměs naplnil očekávání a utvrdil investory v tom, že hospodářský růst americké ekonomiky zůstává velmi solidní a Fed nebude s dalším zpřísňováním měnové politiky výrazně spěchat. Index S&P 500 tak včera vzrostl o 1,5 %, když kromě energetických titulů se dařilo všem sektorům.

Na pozitivní vývoj na americkém trhu navázaly i během nočního obchodování asijské burzy. Šenčenský index si polepšil o 2,7 %, více jak jedno procento si však z dnešní seance odnesly i akcie v Japonsku, Austrálii nebo na Tajwanu.

ČEZ

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák prozatím nemůže komentovat, zda ČEZ podá nabídku na německá aktiva Vattenfall. Termín pro podání nezávazných nabídek je příští pondělí, závazné nabídky se pak očekávají na jaře. Dle M. Nováka se v současné době vyplatí pouze výstavba podporovaných obnovitelných zdrojů. Jednou z alternativ jsou například větrné parky v Polsku nebo Německu. Finanční ředitel zároveň dodal, že nyní končí velké investice poté, co ČEZ nyní má dvě takřka nové elektrárny a jednu úplně novou. Rozhovor s finančím ředitelem dle nás nepřinesl příliš nových informací, proto jej vnímáme neutrálně.

O2 Czech Republic

Společnost úspěšně refinancovala svůj současný dluh a byl ji poskytnut nový úvěr až do výše 12 mld. CZK. Splatnost nového dluhu je pět let a bude využit kromě refinancování i na zpětný odkup akcií a běžné provozní účely. Podmínky nového úvěru, zejména jeho výši úročení, a případné dopady na hospodaření firmy ale O2 ve své zprávě nezveřejnilo. Zpráva by tak neměla mít na cenu akcií podstatný dopad.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).