Hlavní navigace

ČEZ se dohodl na dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady

27. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČEZ se dohodl se společností Czech Coal na dodávkách uhlí pro elektrárnu Počerady, která tak bude dostávat během následujících 40 let 5 mil. tun uhlí ročně za “tržní cenu”.

ČEZ uspěl v jednání a nebude muset prodat žádnou elektrárnu Czech Coalu, jak se původně očekávalo, s tím, že růst cen uhlí bude postupný. Smlouva bude s největší pravděpodobností podepsána v druhé polovině ledna (Česká pozice, Bloomberg). Cena pro příští rok meziročně vzroste o čtvrtinu na 39 Kč za GJ. Poté ceny uhlí postupně porostou až na úroveň 2/3 ceny energetického uhlí, která by nyní byla okolo 54 Kč za GJ. Protože máme nárůst cen již v našem modelu zahrnut, bude mít růst na finanční výsledky v letech 2013–14 neutrální dopad. Na druhou stranu je smlouva celkově pozitivní zprávou, protože snižuje nejistotu, zatímco nárůst cen je víceméně v souladu s našimi odhady. Václav Kmínek, Petr Bártek (Analytici) +420 224 995 227

Americké akcie lehce ztrácely 

Včera americké akciové indexy pokračovaly v poklesu (třetím dnem), když se relativně nejhůře dařilo technologickému Nasdaqu (S&P 500 –0,48 %, Nasdaq –0,78 %). Trhy sledují jednání kolem fiskálního útesu, ta by dnes měla být formálně obnovena po vánočních svátcích. Vzhledem k tomu, že se zatím nepodařilo najít shodu, je pravděpodobné, že se obě strany dohodnou na nějakém dočasném řešení. Předběžná data zatím ukazují, že maloobchodní tržby během vánoční nákupní sezóny spíše zklamou. Podle odhadů se ale mělo stále dařit internetovým prodejcům. V 14:30 SEČ vychází týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti (očekává se víceméně stagnace na 360 tis.) a dále v 16h SEČ prosincový index spotřebitelské důvěry (konsensus počítá s mírným meziměsíčním poklesem z listopadové hodnoty, která byla nejvyšší v letošním roce). Asijské akciové indexy rostly (Nikkei 225 +0,91 %, Hang Seng +0,37 %). V Japonsku nejvíce rostl finanční sektor a naopak nejvíce klesala síťová odvětví. Evropské akciové indexy zahájily lehce v plusu. Stejným směrem otevřel i index pražské burzy. Martin Krajhanzl (Analytik)

legislativni_zmeny_21

CETV opustí ATO 

TV Nova oznámila, že od konce roku opustí asociaci ATO, která zajišťuje měření sledovanosti v ČR. Její data, ale bude používat až do února 2014. (Fleetsheet)

Skupina CETV již podnikla několik kroků, které nasvědčovaly vystoupení z ATO a založení nového nezávislého měření sledovanosti, takže to není velkým překvapením. I tak je to ale potenciálně negativní zpráva, vzhledem k tomu, že zde budou existovat dva nezávislé zdroje dat ohledně sledovanosti a může zde být problém se srovnáním dat (skupina CETV bude používat data od AC Nielsen, ostatní členové ATO budou požívat data od Mediareserche, pokud tedy nepřejdou také k AC Nielsen). To může vést ve střednědobém horizontu o menší zájem inzerentů o TV reklamu jako prodejní kanál. Václav Kmínek (Analytik) +420 224 995 289

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).