Hlavní navigace

ČEZ přišel o licenci v Albánii. Společnost má převzít administrátor

22. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak ovlivní akcie obchodovaných společností nejčerstvější novinky?

Hlavní události

Albánský regulační úřad odebral licenci společnosti ČEZ Shpërndarje. ČEZ podnikne kroky k zahájení mezinárodní arbitráže

Unipetrol zítra ráno zveřejní své výsledky za Q4 2012

Evropské akcie by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude zveřejněn německý index důvěry ZEW. Trh čeká u složky očekávání růst z 6,9 na 12 bodů, kolegové z SG jsou ještě optimističtější

Výsledková sezóna v USA dnes bude pokračovat např. výsledky IBM nebo Google

Analytici Société Générale včera snížili své doporučení pro akcie německé realitní společnosti DIC Asset

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy byly včera zavřené kvůli oslavám Dne Martina Luthera Kinga. Asijské akcie v nočním obchodování většinou oslabovaly. Nedařilo se hlavně japonským indexům poté, co se tamní centrální banka rozhodla vyčkat s nelimitovaným kvantitativním uvolňováním ve stylu amerického Fedu až do ledna 2014.

ČEZ

Albánský regulační úřad včera rozhodl o odebrání licence společnosti ČEZ Shpërndarje a určil administrátora, který má převzít správu společnosti. ČEZ tak ztrácí svá věškerá akcionářská práva. ČEZ oznámil, že proti tomuto rozhodnutí podá formální protest a podnikne první kroky k zahájení mezinárodní arbitráže.

Nemyslíme si, že se jedná o negativní zprávu pro akcie ČEZ. Podle našeho názoru si již jsou investoři problémů v Albánii plně vědomi a počítali s obchodem ČEZ z této země. Podle dřívějších vyjádření šéfa ČEZ D. Beneše je pro případ arbitráže paradoxně výhodnější, když bude licence odebrána dříve než později.

Odepsání albánských aktiv by mohlo vést k účetní ztrátě až 5 mld. Kč (zhruba 9 Kč na akcii), což by mohlo zmírnit uplatnění záruky u Světové banky přibližně 1,5 mld. Kč (3 Kč na akcii) a připadná náhrada škody z mezinárodní arbitráže. Procesy uplatnění záruky a zejména mezinárodní arbitráže však mohou být velmi zdlouhavé, a proto hrozí, že opuštění Albánie výrazně srazí zisk celé skupiny ČEZ za rok 2013. Výhled pro letošní zisk by měla firma oznámit 28. února spolu s výsledky za Q4 2012.

Unipetrol

Unipetrol zítra ráno před otevřením trhu zveřejní své výsledky za Q4 a celý rok 2012. Firma již minulý týden zveřejnila provozní ukazatele a očekávanoou provozní ztrátu kvůli masivnímu odpisu 4,5 mld. CZK, a proto by konečné výsledky neměly být pro trh překvapením. Naše odhady dále předpokládají ztráty z operací s emisními povolenkami a z přecenění zásob.

Fortuna

Generální ředitel Fortuny Radim Haluza potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že Fortuna v letošním roce plánuje dosažení zisku z loterie, zejména díky kontrole nákladů. Loterijní byznys ovšem nesplnil dřívější očekávání, a proto pro něj Fortuna hledá strategického partnera. Vyjednávání by mohlo být ukončeno v březnu, ke konci ledna získá 10 % v projektu firma E-Invest.

Dohoda o vstupu E-Investu byla uzavřena již loni v létě. Vstup dalšího partnera do loterijního projektu (nebo zvýšení podílu E-Invest) bychom vnímali pozitivně, protože dosavadní vývoj objemu přijatých sázek nenasvědčuje, že by loterie mohla v nejbližší době významně přispívat do zisku celé skupiny.

skoleni_4_3

Radim Haluza dále zmínil, že EBITDA Fortuny za rok 2012 by se měla pohybovat na horní hraně doposud udávaného rozmezí 21–22 mil. EUR a výplatní poměr pro dividendu zůstává 70–100% z čistého zisku.

Upřesnění výhledu EBITDA za rok 2012 je pro akcie Fortuny mírně pozitivní zprávou; konsensus trhu je zatím nastaven na 21,5 mil. EUR, my jsme očekávali 21,2 mil. EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).