Hlavní navigace

ČEZ převedl elektrárnu Tisová Sokolovské uhelné, spory o dodávky uhlí končí

3. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Společnost ČEZ převedla akcie společnosti Elektrárna Tisová na Sokolovskou uhelnou. Pro ČEZ je strategicky velice důležité vyřešit vleklé spory se Sokolovskou uhelnou o dodávkách hnědého uhlí a uzavření dlouhodobé smlouvy.

Hlavní události

ČEZ převedl elektrárnu Tisová Sokolovské uhelné a uzavřel dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí.

Kofola na mimořádné valné hromadě bude rozhodovat o vyřazení akcií z polské burzy a nabytí vlastních akcií.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

Prosincová inflace v Německu a Francii by dnes měla potvrdit, že dynamika cen v závěru loňského roku v meziročním srovnání výrazně zrychlila především díky vyšším cenám ropy. Harmonizovaná inflace v obou zemích by měla zrychlit nad 1 % a překonat tak svá několikaletá maxima. V Americe dnes bude zveřejněn ISM index z průmyslu, který by měl potvrdit sílu americké ekonomiky a správnost rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb.

Obchodování na zámořských trzích

V USA se včera neobchodovalo a tak tamní akciové trhy zahájí letošní rok až dnes. Futures ukazují na to, že by americké akcie měly dnes zahájit mírným růstem. Předpokládáme, že rostoucí zájem o akcie podpořený slibnými vyhlídkami hospodářského růstu, zvedající se inflací a uvolněnější fiskální politikou bude během roku 2017 podporovat americké akcie v růstu. Index S&P 500 by si tak mohl do konce příštího roku přijít zhruba na 10 %.

Asijské a pacifické akciové trhy v prvním letošním obchodovacím dni posilovaly, když australský index dosáhl maxima za poslední rok a půl. Čínské akcie podpořily pozitivní zprávy z výrobního sektoru i služeb. V neděli zveřejněný indikátor průmyslové výroby se ustálil blízko nejvyšších hodnot od roku 2012 a sektor služeb pokračoval v závěru roku ve slibném růstu. Korejským a hongkongským akciím se také dařilo. S výjimkou japonského Nikkei 225, který mírně oslabil o 0,2 %, všechny hlavní asijské indexy posilovaly, když čínský Shanghai Composite, hongkongský Hang Seng i korejský Kospi svorně přidávají okolo 0,9 %. Australský index S&P/ASX 200 dnes poskočil o 1,2 %, tažen bankovním sektorem, ve kterém Australia & New Zealand Banking Corp posílila o 1,8 % v reakci na prodej 20% podílu v Shanghai Rural Commercial Bank za 1,8 mld. AUD.

ČEZ

Společnost ČEZ převedla akcie společnosti Elektrárna Tisová, a.s. na Sokolovskou uhelnou. Došlo tak k naplnění dohody uzavřené loni v říjnu. Předmětem dohody je také uzavření nové smlouvy na dodávku sokolovského hnědého uhlí. Obě strany se dále zavázaly učinit kroky k ukončení všech běžících soudních procesů a nadále nevznášet další nároky.

Vzhledem k tomu, že elektrárna Tisová nepatří k významným zdrojům v portfoliu skupiny ČEZ, nepředpokládáme, že by její převod měl mít zásadní vliv na její výrobu elektřiny. Naopak pro ČEZ je strategicky mnohem důležitější vyřešení vleklých sporů se Sokolovskou uhelnou o dodávkách hnědého uhlí a uzavření dlouhodobé smlouvy. Přestože tento vývoj vnímáme pozitivně, předpokládáme, že trh již tuto informaci zahrnul do svých očekávání, a proto nebude mít zásadní vliv na cenu akcií.

skoleni_29_6

Kofola

Společnost Kofola Československo svolala na 3. února 2017 mimořádnou valnou hromadu, na jejímž programu je rozhodnutí o vyřazení akcií z obchodování na varšavské burze cenných papírů a rozhodnutí o nabytí vlastních akcií.

Vzhledem k malému obchodovanému objemu akcií společnosti jak na varšavské tak na pražské burze, nepředpokládáme, že by informace měla mít zásadní vliv na cenu akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).