Hlavní navigace

ČEZ převedl elektrárnu Tisová Sokolovské uhelné, spory o dodávky uhlí končí

Autor: Shutterstock
Richard Miřátský

Společnost ČEZ převedla akcie společnosti Elektrárna Tisová na Sokolovskou uhelnou. Pro ČEZ je strategicky velice důležité vyřešit vleklé spory se Sokolovskou uhelnou o dodávkách hnědého uhlí a uzavření dlouhodobé smlouvy.

Doba čtení: 2 minuty

Hlavní události

ČEZ převedl elektrárnu Tisová Sokolovské uhelné a uzavřel dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí.

Kofola na mimořádné valné hromadě bude rozhodovat o vyřazení akcií z polské burzy a nabytí vlastních akcií.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným růstem.

Prosincová inflace v Německu a Francii by dnes měla potvrdit, že dynamika cen v závěru loňského roku v meziročním srovnání výrazně zrychlila především díky vyšším cenám ropy. Harmonizovaná inflace v obou zemích by měla zrychlit nad 1 % a překonat tak svá několikaletá maxima. V Americe dnes bude zveřejněn ISM index z průmyslu, který by měl potvrdit sílu americké ekonomiky a správnost rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb.

Obchodování na zámořských trzích

V USA se včera neobchodovalo a tak tamní akciové trhy zahájí letošní rok až dnes. Futures ukazují na to, že by americké akcie měly dnes zahájit mírným růstem. Předpokládáme, že rostoucí zájem o akcie podpořený slibnými vyhlídkami hospodářského růstu, zvedající se inflací a uvolněnější fiskální politikou bude během roku 2017 podporovat americké akcie v růstu. Index S&P 500 by si tak mohl do konce příštího roku přijít zhruba na 10 %.

Asijské a pacifické akciové trhy v prvním letošním obchodovacím dni posilovaly, když australský index dosáhl maxima za poslední rok a půl. Čínské akcie podpořily pozitivní zprávy z výrobního sektoru i služeb. V neděli zveřejněný indikátor průmyslové výroby se ustálil blízko nejvyšších hodnot od roku 2012 a sektor služeb pokračoval v závěru roku ve slibném růstu. Korejským a hongkongským akciím se také dařilo. S výjimkou japonského Nikkei 225, který mírně oslabil o 0,2 %, všechny hlavní asijské indexy posilovaly, když čínský Shanghai Composite, hongkongský Hang Seng i korejský Kospi svorně přidávají okolo 0,9 %. Australský index S&P/ASX 200 dnes poskočil o 1,2 %, tažen bankovním sektorem, ve kterém Australia & New Zealand Banking Corp posílila o 1,8 % v reakci na prodej 20% podílu v Shanghai Rural Commercial Bank za 1,8 mld. AUD.

ČEZ

Společnost ČEZ převedla akcie společnosti Elektrárna Tisová, a.s. na Sokolovskou uhelnou. Došlo tak k naplnění dohody uzavřené loni v říjnu. Předmětem dohody je také uzavření nové smlouvy na dodávku sokolovského hnědého uhlí. Obě strany se dále zavázaly učinit kroky k ukončení všech běžících soudních procesů a nadále nevznášet další nároky.

Vzhledem k tomu, že elektrárna Tisová nepatří k významným zdrojům v portfoliu skupiny ČEZ, nepředpokládáme, že by její převod měl mít zásadní vliv na její výrobu elektřiny. Naopak pro ČEZ je strategicky mnohem důležitější vyřešení vleklých sporů se Sokolovskou uhelnou o dodávkách hnědého uhlí a uzavření dlouhodobé smlouvy. Přestože tento vývoj vnímáme pozitivně, předpokládáme, že trh již tuto informaci zahrnul do svých očekávání, a proto nebude mít zásadní vliv na cenu akcií.

dan_z_prijmu

Kofola

Společnost Kofola Československo svolala na 3. února 2017 mimořádnou valnou hromadu, na jejímž programu je rozhodnutí o vyřazení akcií z obchodování na varšavské burze cenných papírů a rozhodnutí o nabytí vlastních akcií.

Vzhledem k malému obchodovanému objemu akcií společnosti jak na varšavské tak na pražské burze, nepředpokládáme, že by informace měla mít zásadní vliv na cenu akcie.

Našli jste v článku chybu?