Hlavní navigace

ČEZ překvapil investory i analytiky

Lenka Vlková

Z českého rybníku korporátních událostí stojí za přiblížení výsledky energetického giganta ČEZ, který ohlásil čistý zisk 7,9 mld. CZK vs. očekávání trhu 6,9 mld. CZK.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodování dnes probíhá ve velmi negativním segmentu. Německý index DAX odepisuje přes 2 % a vrací se tak pod 11.400 bodů. Americký index S&P 500 odepisuje 0,8 % na 2.083 bodů. Za dnešním oslabením indexů stojí Čína a její devalvace měny o 1,9 %. Jedná se o největší devalvaci v zemi za posledních 20 let. Oslabení yuanu zhoršuje pozici evropských exportérů – nejvíc tak klesají akcie automobilek, těžařů či výrobců luxusního zboží.

Z českého rybníku korporátních událostí stojí za přiblížení výsledky energetického giganta ČEZ, který ohlásil čistý zisk 7,9 mld. CZK vs. očekávání trhu 6,9 mld. CZK. Provozní zisk byl slabší i přes vyšší než očekávané výnosy. Vyšší čistý zisk je pozitivní především z pohledu očekávané dividendy pro příští rok. Horší provozní úroveň je způsobena problémy v Rumunsku a nečekanými odstávkami jaderných elektráren.

Představenstvo výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens rozhodlo o programu  buybacku v objemu max. 461 tis. ks akcií (cca. 400 mil. CZK), tedy celkově 5 % základního kapitálu. Program poběží do 14. 6. 2016, přičemž nákupy budou probíhat až do případné ceny 1000 CZK za akcii.

Diners_Vanoce2019

Důležitou korporátní zprávou ze zahraničí je reorganizace společnosti Google do nové holdingové firmy. K tomuto kroku management přistoupil proto, aby hlavní webové operace měly vyšší nezávislost. Celý holding se bude jmenovat Alphabet a bude obsahovat všechny součásti původního Googlu: Google, YouTube, Android a další. Akcionáři na zprávu, která znamená větší transparentnost, reagují pozitivně a akcie na rozdíl od trhu posilují, a to o více než 5,5 % nad 700 USD za akcii.

Eurodolar dnes posiluje na úroveň 1,1078. V klesajícím trendu pokračují komodity, především ropa, která odepisuje přes 2 %. Co se týče výhledu cen této komodity, tak investorům nedoporučuji, ani přes jejich zdánlivě nízké úrovně, vstupovat do dlouhých pozic. Objem těžby zemí OPEC totiž dosáhl tříletých maxim s tím, jak Irán produkuje nejvíce ropy od roku 2012. Čína se navíc bude dlouhodobě vyrovnávat se zpomalující se ekonomikou, což bude i nadále na komodity působit negativně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).