Hlavní navigace

ČEZ oznámil zahájení arbitráže proti Albánii

8. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČEZ oznámil zahájení arbitáže s Albánií, Pegas Nonwovens zase oživování nové výrobní linky v Egyptě. Jak se daří akciím?

Hlavní události

ČEZ oznámil zahájení procesu mezinárodní arbitráže proti Albánii

Pegas zahájil oživování nové výrobní linky v Egyptě, uvedení do provozu nadále očekává ve třetím čtvrtletí tohoto roku

Tržní podíl Philip Morris v ČR klesl na 42,2 %

Evropské akcie by dnes měly otevřít mírným růstem

Analytici Société Générale včera mimo jiné snížili své doporučení pro akcie francouzské společnosti L´Oréal

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera mírně oslabily poté, co nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti byly mírně vyšší, než se čekalo. Proti trendu šly akcie Apple, které posílily téměř o 2,5 % a technologický index Nasdaq si tak připsal jen nepatrnou ztrátu.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Japonské akcie pokračovaly v korekci předchozího prudkého růstu. Poraženým dne byl tamní výrobce elektroniky Sony, který ohlásil osmou čtvrtletní ztrátu v řadě a akcie propadly o 10 %. Mírně naopak vzrostly čínské a jihokorejské akcie.

ČEZ

ČEZ včera oznámil zahájení procesu mezinárodní arbitráže proti Albánii z důvodu neochránění investice do distribuční společnosti ČEZ Shpërndarje. ČEZ o tom již oficiálně uvědomil albánskou vládu a od tohoto kroku si slibuje uhrazení vzniklé škody.

Tento krok se očekával poté, co albánský regulační úřad rozhodl o odebrání licence ČEZ Shpërndarje a určil administrátora, který pod jeho dohledem převzal správu společnosti. Zpráva by neměla mít bezprostřední dopad na cenu akcií, která již podle našeho názoru zohledňuje doposud známé ztráty v Albánii.

Pegas Nonwovens

Pegas informoval o vývoji projektu výstavby nového výrobního závodu v Egyptě. Na konci ledna byla úspěšně dokončena hrubá montáž výrobní technologie a v současné době bylo zahájeno oživování samotné výrobní linky. Pegas nyní v ČR školí egyptské zaměstnance a uvedení linky do provozu nadále očekává ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

Výstavba v Egyptě probíhá podle plánu, a proto by akcie Pegasu ve dnešním obchodování neměly na tyto informace reagovat. Na druhou stranu, egyptský projekt je klíčový pro budoucí růst zisků firmy, a tak by časem mohlo blížící se zahájení provozu nové výrobní linky lákat více investorů k nákupu akcií Pegasu.

skoleni_8_6

Philip Morris ČR

Mateřská společnost Philip Morris ČR zveřejnila včera po skončení obchodování na pražskék burze své výsledky a komentovala také vývoj na českém trhu. Tržní podíl v ČR klesl o 2,1 p.b. na 42,2 % a celý trh se v Q4 2012 zmenšil o 0,7 %.

Vývoj celého trhu a tržního podílu PMČR naznačuje mírně horší prodeje, než jsme čekali. Kompletní výsledky hospodaření PMČR však teprve budou zveřejněny, a proto by reakce ceny akcií nemusela být silná.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).