Hlavní navigace

ČEZ opouští investice do konvečních elektráren

16. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČEZ
Energetická skupina ČEZ opouští konvenční elektrárny a svoje investice bude soustředit na zahraniční obnovitelné zdroje, teplárny v Česku a Polsku a výhledově také na distribuční společnosti.

Hornické odbory nesouhlasí s rozhodnutím o propouštění zaměstnanců.

Pegas zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Po dnešním uzavření trhu výroční zprávu zveřejní Kofola.

Západoevropské akciové indexy otevřou bez jasnějšího trendu.

Klíčovou událostí dnešního dne je zasedání americké centrální banky. Před zveřejněním jeho výsledků se dočkáme spotřebitelských cen, průmyslové výroby a některých údajů z trhu nemovitostí. V eurozóně bude publikována stavební výroba a nové registrace aut.

Hospodářské výsledky dnes zveřejní americký doručovatel zásilek FedEx.

Société Générale snížila doporučení pro akcie polského producenta a distributora elektřiny Energa na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Včerejší obchodní aktivita na americkém kontinentě byla velmi nízká, když zobchodovaný objem byl o čtvrtinu nižší než průměr letošního roku a dokonce se zobchodovalo nejnižší množství akcií od začátku ledna. To souvisí s vyčkáváním na výsledky zasedání americké centrální banky, které se dozvíme dnes večer. Index S&P 500 klesl o 0,2 %, když největší přítěží byly farmaceutické a komoditní tituly, naopak v hlubším poklesu bránily technologické firmy a síťová odvětví. Přestože bude zveřejněna i celá řada zajímavých makroekonomických ukazatelů, trhy budou reagovat až na závěry Fedu. Jakákoliv zmínka dřívějšího zvyšování úrokových sazeb by vedla k výprodejům akcií. Naopak ponechání sazeb po delší dobu beze změny v kombinaci s optimističtějším hodnocením ekonomiky by dalo trhům nový růstový impuls.

Asijské trhy se během nočního obchodování vyvíjely smíšeně. V ziscích uzavřel například čínský index CSI 300 (+0,5 %), když akcie reagovaly na komentář premiéra ohledně dalších opatření na podporu ekonomiky. V plusu zavřely i akcie v Jižní Koreji nebo na Tajwanu. Naopak posilující japonský jen poslal index Nikkei 225 do červeného (-0,8 %).

ČEZ

Energetická skupina ČEZ opouští konvenční elektrárny a svoje investice bude soustředit na zahraniční obnovitelné zdroje, teplárny v Česku a Polsku a výhledově také na distribuční společnosti. Generální ředitel Daniel Beneš nechtěl komentovat možnou akvizici aktiv Vattenfallu, pro kterou dnes končí lhůta pro podání závazných nabídek, ale vzhledem k posunu ve strategii se ČEZ tendru zřejmě účastnit nebude. Na příštích pět let má společnost připraveno 50 až 60 mld. CZK na investice. Nové akvizice spolu s rozvojem nových služeb by měly společnosti přinést dodatečný provozní zisk 6 mld. CZK až v roce 2020.

skoleni_29_6

NWR

Rada hornických odborů nesouhlasí s rozhodnutím výkonného ředitele OKD Antonína Klimši o propuštění zaměstnanců. Podle odborů je účelové, nekoncepční a předčasné. Do konce června by mělo přijít o práci až 345 kmenových zaměstnanců, což dle mluvčího OKD Iva Čelechovského nesouvisí s plánovaným uzavřením dolu Paskov, ale opatření je součástí dlouhodobého optimalizačního programu. Odbory považují propouštění za hromadné a požadují tak zvýšené odstupné. Situací se dnes bude zabývat opět vláda.

Pegas Nonwovens

Textilka zítra ráno před otevřením trhu zveřejní výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál. Očekáváme meziroční zlepšení celkové ziskovosti firmy díky příznivému vývoji cen polymerů. Objem produkce by měl dosáhnout podobných úrovní jako před rokem. Čistý zisk by měl být rovněž ovlivněn kurzovými zisky, které by se však neměly výrazně lišit od posledního kvartálu roku 2014.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).