Hlavní navigace

ČEZ opětovně odkládá start svých tří reaktorů v Dukovanech

11. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
ČEZ opětovně odkládá start svých tří reaktorů v Dukovanech. To představuje další ránu pro hospodaření společnosti.

Hlavní události

ČEZ opětovně odkládá start svých tří reaktorů v Dukovanech.

Regulátoři uvažují o navýšení kapitálových požadavků na hypotéky poskytnuté ve švýcarském franku.

Vyšší zdanění hazardu již čeká jen na podpis prezidenta. Kurzové sázky by měly být od příštího roku zdaněny 23 %.

Vláda odmítá návrhy NWR na záchranu společnosti.

Management Kofoly svůj podíl ve firmě prodávat neplánuje a nyní se soustředí na její dlouhodobý vývoj.

Senát schválil vznik nového fondu pro řešení finanční krize, do kterého budou muset banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry odvést až tři miliardy korun ročně.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly zahájit mírným poklesem.

Dnes budou v USA zveřejněny důležité maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra. V Německu budou publikována finální data o spotřebitelských cenách.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včerejší seanci zakončil se ziskem čtvrt procenta. Jeho zisky během dne přitom dosahovaly až jednoho procenta, nicméně o většinu z nich přišel v poslední hodině obchodování. Dařilo se především farmaceutickým společnostem, jejichž akcie vzrostly o 0,8 %, naopak ve ztrátách zakončily síťová odvětví (-1,7 %) a komoditní firmy (-0,8 %).

Většina asijských trhů během nočního obchodování padala. Přes jedno procento ztrácely akcie v Hongkongu, Indii nebo na Taiwanu. Výjimkou dnes byla japonská burza. Index Nikkei 225 si připsal jedno procento, ačkoliv jsme postrádali výraznější impuls. Trh tak zřejmě jen korigoval propady z předchozích seancí. Mírně mu pomohl i nepatrně slabší jen oproti americkému dolaru.

ČEZ

ČEZ opětovně odkládá start svých tří reaktorů v Dukovanech. To představuje další ránu pro hospodaření společnosti. Zprávu vnímáme jako negativní a akcie společnosti by tak mohly opětovně klesat.

Erste

Bankovní regulátoři uvažují o zavedení dodatečného navýšení kapitálu pro rakouské nebo polské banky, které nabídly klientům levné hypotéky denominované ve švýcarských francích. Návrh by se měl týkat nezajištěných expozic, u kterých se odlišuje měna, ve které bylo půjčeno, od hlavní měny, ve které bankovní dům získává své příjmy. Tyto požadavky přicházejí poté, co Maďarsko letos převedlo hypotéky denominované ve švýcarském franku na forint.

Zvýšení kapitálových požadavků bude mít negativní dopad na volné cash flow bank, což může vést i k nižšímu výplatnímu dividendovému poměru. Erste reagovala prohlášením, že zvýšení rizikové váhy na tyto úvěry nebude mít výrazný bezprostřední dopad na její hospodaření, protože jsou tyto půjčky již podle interních pravidel rizikově váženy. 

Fortuna

Senát schválil vyšší zdanění hazardu od příštího roku. Současná sazba 20 % by se měla zvýšit na 23 % pro loterie a kurzové sázky, respektive 28 % pro hrací automaty.
Nečekáme reakci ceny akcií na tuto informaci. My jsme v naší poslední analýze počítali se zdaněním 25 %, což pro naše odhady nyní znamená jejich mírné vylepšení. 

skoleni_29_6

NWR

Podle deníku MF Dnes žádá vedení firmy od státu více než 3 mld. CZK a výměnou za to slibuje, že zachová práci pro tisíce lidí do roku 2020. Jedním z dalších požadavků bylo snížení mezd o 5 %, proti čemuž ostře vystoupily odbory. Objevují se rovněž informace, že věřitelé začínají na firmu tlačit, aby v krátké době předčasně splatila polovinu svého dluhu.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek označil návrh za nedůstojný a další jednání byla přesunuta na leden. Situace ve společnosti je nadále velmi vážná a očekáváme pokračující tlaky na pokes ceny akcií.

Kofola

Šéf společnosti Jannis Samaras zopakoval, že podíl jeho rodiny ve firmě nechce prodávat, ani jej snižovat. Dosavadní vývoj akcií na burze není pro firmu klíčový, Kofola se bude soustředit především na výsledky a komunikaci s investory. Důležité je, jak se akcie budou vyvíjet v delším časovém období v návaznosti na výsledky.
Zprávu považujeme za neutrální. V dlouhodobém horizontu věříme, že firmě se podaří zavést svůj úspěšný model jak na Slovensku, tak ve Slovinsku, což přinese Kofole díky synergetickým efektům a růstu tamních trhů nové zisky a cash flow.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).